Son Haberler

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama`dan Türk yatırımcılara açık çek

Uluslararası Ekonomi/Finans Dergisi Turcomoney olarak geçen ay dost ve kardeş ülke Arnavutluk’taydık. Yazı İşleri Müdürü’müz Cesur çaça ile ülkede önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Ziyaretimizde Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile çarpıcı bir röportaj gerçekleştirdik. Başbakan Rama; söyleşide sıcak mesajlar verdi ve Türkiye’yi model olarak gördüklerini belirtti. Başbakan Rama, söyleşimizde Türk yatırımcılara özellikle çağrıda bulundu, “Gelin yatırım yapın, her türlü desteğe hazırız” dedi. Başbakan Rama’nın yanısıra Arnavutluk Ekonomi Bakanı Arben Ahmetaj ile bir araya geldik. Ortak mesaj çok açıktı: “Gelin yatırım yapın”.

Evet Arnavutluk, Avrupa’nın en küçük ve en düşük gelirli ülkelerinden biri… Ama bu ülkede büyük yatırım ve iş fırsatları var. Verimli toprakları, bozulmamış doğası, zengin su kaynakları ile organik tarımda yatırım potansiyeli hayli fazla. Altyapı yatırımlarına büyük ihtiyaç var. Otobanlar, köprüler, barajlar yapılması gerekiyor. Madencilik ve enerji sektöründe göz kamaştıran imkanlar sözkonusu. Avrupa pazarına daha kolay girmek isteyen yatırımcılar için Arnavutluk es geçilmemesi gereken bir ülke. Nitekim Arnavutluk pazarına yıllar önce giren Türk yatırımcılar, bugün ülkenin en büyük firmaları arasında yer alıyor.

TüRKİYE‘NİN BöYLE BüYüKELçİLER İLE öNü çOK AçIK

Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e dünyanın birçok ülkesine gittim, gördüm, gezdim, araştırdım. Bu gezilerin çoğunda o ülkelerdeki Türklerle, Türk işadamları ile sohbet ettiğimizde konu bir şekilde büyükelçilere, başkonsoloslara gelip dayanıyor. Zaman zaman kulağımıza “Elçiliğimiz, konsolosluğumuz bizimle yeterince ilgilenmiyor, bize tepeden bakıyorlar” tarzında memnuniyetsizlikler geliyor. Arnavukluk’ta ise durum çok farklı. Büyük iş yapan Türk yatırımcılardan profesyonel yöneticilere , küçük ölçekli işadamlarından ülkede yaşayan Türk kökenli vatandaşlara kadar herkes: “Büyükelçimiz harika bir insan. Bize her konuda yardımcı oluyor. Yakından ilgileniyor. Sadece Büyükelçimiz değil, tüm ekip, ticaret müşavirliğimiz de gerekli tüm destekleri veriyor” şeklinde yaklaşımlara sahip. Yakından tanıyınca gördüm ki Tiran Büyükelçimiz Hidayet Bayraktar gerçekten harika bir insan. Türkiye’yi dört dörtlük temsil eden diplomat, sorunlara çözüm odaklı yaklaşan idealist bir devlet adamı. Aynı şekilde Büyükelçiliğimizde görev yapan müsteşarlar, diğer bürokratlar, ticaret müşavirimiz de görevlerini yaparken müthiş bir harmoni içindeler. Bu anlamda Arnavutluk’taki çalışmalarımıza katkı sunun herkese teşekkür ediyoruz.

TüRK EKONOMİSİ NEREYE GİDİYOR?

10 Ağustos’ta Türkiye, ilk kez halkın oylarıyla yeni Cumhurbaşkanı’nı seçecek. Seçim öncesi ekonomide, “Türkiye nereye gidiyor?” sorusu öne çıktı. Döviz ne olacak? Faizler, hangi seviyede seyredecek? Borsa, nasıl bir trend çizecek? Ekonomi nasıl bir yol izleyecek? Kendi alanında uzman olan Turcomoney yazarları, yatırımcılar için “Yol Haritası”nı çiziyor. Yatırımcılarımızın, yurt içi ve yurt dışı piyasalara dair önemli analiz ve değerlendirmeleri içeren bu kıymetli yazıları dikkatle okumasını öneriyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Türkiye’ye hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Hepinize sağlıklı, mutlu, bol kazançlı bir ay diliyoruz.

Dr. Kazım KILINç
kakilinc@turcomoney.com
Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası