Son Haberler

Barış ekonomide büyümeyi uçurur

Türkiye “Rüya ülke” olabilir

Terörün sonlandırılmasını hedefleyen süreç başarıya ulaşırsa; yatırım ve buna bağlı istihdamda artış, ihracatta yükseliş, bölgede ticaretin canlanması, gelirlerde artış, göçte tersine dönüş ve büyümede hızlanma yaşanacak.

Türkiye’nin en büyük sorunu olan terör ve Doğu- Güneydoğu Anadolu’daki sıkıntılar giderilebilirse ülkemiz, birçok sorunu biranda çözüp ciddi biçimde take off durumuna geçebilir. Doğu ve Güneydoğu’daki çoğu ilimize yapılacak yatırımlara önemli oranlarda teşvikler sunulmuş durumda.

Birçok il 5. ve 6. bölge çerçevesinde teşvik kapsamında yeralıyor. Yatırımlar sıfır vergi, ya da cüzi vergiyle destekleniyor. Buna bağlı olarak istihdam teşvikleri de yatırımcılar açısından diğer bölgelere kıyasla ciddi avantajlar sağlıyor. Bugüne kadar sözkonusu teşvikler yeteri kadar yatırım çekemedi. Bunun başlıca sebebi bölgenin güvenlik açısından riskli görülmesiydi. Diğer taraftan verilen teşviklerin yanı sıra hükümet, sözkonusu bölgemize yatırımları desteklemek için lojistik destek sağlayacak altyapı ve havaalanı gibi yatırımları birçok ilde oluşturdu, yenileri süratle gerçekleştiriliyor.

Barış süreci “yol kazası” olmadan nihai başarıya ulaşırsa bölgede, yatırım ve dolayısıyla istihdam hızla gelişecek. Başarıya ulaşacak süreç, sadece bölgeye değil tüm Türkiye’ye yansıyacak. Bölgede yatırımların artması ve bölgesel istihdamın yükselmesinin yanında, göçün tersine dönmesi de beraberinde gelecek.

Konuya daha geniş baktığımızda tüm makro verilerin süreçten olumlu yönde etkileneceğini, işsizliğin rekor oranda azalacağını, diğer taraftan terörle mücadeleye harcanan askeri kaynakların daha verimli alanlarda kullanılabileceği, eğitim ve sağlık gibi alanlara daha büyük yatırım imkanı doğacağı sonuçta, Türkiye’nin bundan kazançlı çıkacağı net olarak görünüyor. Terör olayının bitirilmesiyle, Türkiye ekonomisindeki en önemli sorunların başında gelen cari açıkta görünmeyen kalemler içinde yeralan askeri mühimmat ithalatı da düşecek ve bu durum bütçeyi rahatlatacak.

Ekonomide ortaya çıkmasını beklediğimiz bu gelişmeler; yatırım ve buna bağlı istihdamda artış, ihracatta yükseliş, bölgede ticaretin canlanması, gelirlerde artış ve dolayısıyla büyümede hızlanma sağlayacak. özellikle iş dünyası ve yatırımcılar süreci dikkat ve ümitle izliyor. Sürecin başarıya ulaşması, Türkiye’yi “rüya ülke” haline dönüştürecek, dolayısıyla herkesin bu sürece katkı sunması hayati önem taşıyor.

Süleyman ORAKçIOĞLU

orakcioglu@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası