Son Haberler

Bu hissenin yükselme potansiyeli çok yüksek

Mayıs ayından itibaren başladığımız yazı dizimize Temmuz’da da devam ediyor ve çocuklarımızın geleceği için yeni bir hisse senedi daha öneriyoruz. İlk ay Mardin çimento’yu, ardından Federal Moğul İzmit Motor Piston hissesini önerdik. Bu ay önereceğimiz hisse ise karının yüzde 85’ini yatırımcısı ile paylaşıyor.

İki aydır bir yazı dizisi devam ediyor ve sizlerden çok büyük ilgi görüyor. Bu yüzden okuyucularıma sonsuz teşekkür ediyorum. Dergimizi bu ay almış olanlar için kısa bir açıklama yapayım. Konumuz çocuklarımızın geleceği için yatırım yapmak. Finans tarihi gösteriyor ki, uzun vadede en yüksek getiriyi sağlayan yatırım aracı hisse senedi olarak karşımıza çıkıyor. Fakat yatırımcının karşılaştığı en büyük sorun, hangi hisseye uzun vadeli yatırım yapılabileceği sorunu. Dolayısıyla amacımız uzun vadede çocuklarımıza yatırım. Fakat büyük paralarla işe başlamanızı tavsiye etmiyorum.

Genel kuralımız, bugünkü piyasa koşullarında her ay 100 TL’lik hisse senedi almak. Ben her ay bir hisse öneriyorum. İlk ay (Mayıs 2012) Mardin çimento’yu önerdim ve geçen ay Mardin çimento şirketinin son açıkladığı bilançosunun ayrıntısını verdim. Geçen ay vurguladığım üzere Mardin hissesinden 15 lot 6.26 fiyatından alım yaptık ve geçen ay Federal Moğul İzmit Motor Piston (FMIZP) hissesini önerdim. Ama hisse o yazıyı yazdığım sırada 21-22 TL seviyelerindeydi ve alım aralığı olarak 15-17 TL arasını verdik.

Geçen ay FMIZP hissesini 16.70 TL fiyattan aldığımızı varsayıyorum. Bu alışları web sitemde günlük yorumlarımda bildireceğim. örneğin bu ay önereceğim hisse senedinin uygun fiyata geldiğini görürsem “bugün şu fiyattan bu hisseden şu kadar lot alıyoruz şeklinde bilgi vereceğim. Bu yüzden bu yazıları takip edenler www.bilgeyatirimci.com sitesinde verdiğim günlük yorumlarımı izlemeliler.

Portföyümüzün şu anki durumunu özetleyecek olursak, şöyle bir tablomuz oldu;

temmuz_ayinda_cocuklarimiz_icin_yatirim_stratejisi.jpg

Bu tabloda dikkat çeken nokta Mardin çimento’daki hisse sayısındaki değişim. Biz Mayıs ayı içinde 15 lot MRDIN hissesini 6.26 fiyatından aldık. Komisyon dâhil olmak üzere toplam 93.98 TL’ye mal oldu. Fakat MRDIN hissesi daha sonra 31 Mayıs 2012 tarihinde hisse başına 70 kuruş (0.70 TL) kâr payı (temettü) dağıttı. Temettü dağıtılan günde hissenin kapanış fiyatı 5.56 TL idi ve elimizdeki toplam temettü ile (15*0.70=10.50 TL) ile 5.56 TL fiyatından 1.90 tane MRDIN hissesi daha alabiliyoruz.

Fakat hisse sayısı bölünemeyeceği için 1.90 tane hisse alamayız. Bunun yerine 2 tane hisse alarak cebimizden 58 kuruş (0.58 TL) daha ödedik. Böylelikle elimizde 17 hisse oldu ve toplam maliyetimiz komisyon dâhil 94.55 TL oldu. FMIZP hissesinde temettü dağıtımı olmadığı için, bu tür hesaplamalara girmedik. Dolayısıyla Mayıs ve Haziran aylarında yatırdığımız toplam para (komisyon dâhil maliyet) 194,83 TL olurken, bu yazının yazıldığı 22 Haziran 2012 ilk seans kapanışı itibariyle toplam paramız 200,02 TL oldu.

Bu ay ki hisse önerimi “Turcomoney TEMMUZ Sayısında” okuyabilirsiniz…

Doç. Dr. Yaşar ERDİNç

erdinc@turcomoney.com

Bu ayın Hisse önerisi

7 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Avatar
  Kenan Demircioğlu
  25 Temmuz 2012 17:58 -

  Yaşar hoca yine harika öneride bulunmuşsunuz. Sağolun varolun

 • Avatar
  Hakan Tınmaz
  25 Temmuz 2012 21:41 -

  Hocam sizi her sabah Paranın rotasında izliyorum ve sizi çok beğeni ile izliyorum. O program sayesinde Turcomoney dergisinde tavsiye ettiğiniz hisseleri de dediğiniz şekilde aldım ve sürekli alacağım. Sizi çok seviyor ve başarılarınızın ve programlarınızın devamını dilerim. Saygılarımla,

 • Avatar
  yaşar hocam merhaba
  6 Ağustos 2012 15:28 -

  ben de her ay önerdiğiniz hisselerden almak istiyorun ancak turcomoney dergisini bulamıyorunç acaba hangi yayınevinden çıkıyor. ben kayserideyim dergiyi nasıl bulabilirim.saygılarımlanigar türkmennot. yaptığınız bu çalışma bizler gibi yatırımcılar için çok hayırlı birşey ayrıyetten teşekkür ederim.

 • Avatar
  kalender safak
  17 Ağustos 2012 14:12 -

  saygi deger hocam ben guney afrikada yasiyorum bu dergiye abone olmak istiyorum uzun vadeli yatirimciyim saygi ve hurmetlerimle

 • Avatar
  Sayın Yaşar Hocam
  24 Ağustos 2012 08:51 -

  Turkomoney Dergisindeki tavsiye ettiğiniz hisseleri dikkatle takip ediyoruz ve alıyoruz.Teşekkür ederiz.

 • Avatar
  Fazlı
  2 Mart 2013 14:07 -

  Yaşar hocam benim favorim FIMIZP…teşekkürler katkınız için…

 • Avatar
  misafir
  11 Kasım 2013 07:19 -

  cnbtn yorumu varmıdır

 • Site Haritası