Son Haberler

Foreks piyasasında işlem hacmi 200 milyar TL sınırına dayandı

çok değil bundan bir yıl önce SPK tarafından Foreks düzenlemeleri yapıldı. Bu düzenlemeler ile foreks piyasası işlemcilerinin piyasaya olan güveni daha da arttı. Bugün ulaşılan rakam İMKB’nin 5 katı yani Haziran ayı rakamları ile 196 milyar TL. Forex işlem yetki belgesi de alan kurumların sayısı da hızla artıyor

Türkiye Aracı Kuruluşlar Birliği’nin yayınladığı verilerde Foreks piyasalarına ilişkin hacim verilerinin gösterdiği artış önemli sonuçları içeriyor.

ülkemizde kaldıraçlı piyasalara ilişkin gerçekleşen yasal düzenlemelerle beraber gittikçe yükselen bir istikrar beraberinde rakamsal büyüklüklerin resmi kaynaklardan telaffuz edilerek daha izlenebilir sonuçların elde edilmesini de sağlıyor. SPK regülasyon süreci başlamasından bu yana bir yılı geride bıraktık. SPK regülasyonunun ardından 2011 yılının son çeyreğinde geçici faaliyet izni alıp işleme başlayan aracı kuruluşların işlem hacmi aradan geçen bir yıllık zaman zarfında her ay piyasanın olağan gelişmesinden daha hızlı arttı.

özellikle 2012 yılına ait ivme dikkat çekici düzeye ulaştı. 2012 yılı Mayıs ayı verileri 120 milyar TL’yi gösterirken, Haziran ayı verileri 196 milyar TL düzeyinde bir işlem hacmine ulaşıyor. İMKB’nin aylık işlem hacminin 40-45 milyar TL civarında olduğunu düşündüğümüzde Foreks piyasasında SPK regülasyonuna tabi firmalarca yapılan aylık işlem hacminin İMKB işlem hacminin 5 katına ulaştığını görüyoruz. Tabi bunda kaldıraç etkisini unutmamak gerekir.

Bu bize işlem hacminin hızla yükseldiğini göstermekle birlikte, SPK regülasyonu öncesi Türkiye’de zaten var olan dış kaynaklı foreks işlemlerinin gittikçe artan ve hızlı oranda yasal regülasyona tabi Kurul’dan izin alan lisanslı aracı kurumlara kaydığını gösteriyor. Bunun en temel nedenlerinden birinin teminatların Takasbank’ta müşteri nezdinde saklanmasının olduğunu söylersek muhtemelen yanılmış olmayacağız. Kurul’dan izin alan aracı kurumların sayısı artıkça eğitim ve tanıtım faaliyetleri de her geçen gün daha da artacak, yatırımcının bilinçlenmesi devam ettikçe genel hacim ilerleyişi de daha yüksek oranda artacak.

Türkiye Takasbank avantajına sahip
Bilindiği üzere Türkiye’de kaldıraçlı piyasalara ilişkin müşteri teminatları Takasbank nezdinde müşteri adına saklanıyor. Yatırımcı için oldukça önemli olan bu sistemin aslında dünya ülkelerindeki diğer regülâsyonlardan ayıran önemli bir özelliği daha var. Bir çok regülasyon sisteminde teminatlar yasal dayanakla kurulan takas sistemlerinde saklanırken genellikle kurum namına toplu hesaplarla takipler yapılır.

Oysaki Türkiye’de yapılan düzenlemeler her bir müşteri adına Takasbank hesabı oluşturulması ve takibini gerektirir. Bu sayede müşteri de kendi hesap durumunu Takasbank tarafında sorgulama ve kontrol hakkına sahip olur. Türkiye’de lisanslı bir kuruluşla çalışan yatırımcı kendi adına Takasbank’ta oluşturulmuş hesabını herhangi bir zaman online olarak inceleme şansına sahip olur. Bu durum Türkiye’yi özel kılan, yatırımcıya değer veren ve onu koruyan uygulama anlayışının bir parçası.

İlk bakışta hiçbir regülasyona tabi olmayan ve Türkiye dışından faaliyet gösteren firmalar karşısında ülkemizdeki yerleşik lisanslı firmaların esnek pazarlama ve tanıtım faaliyetlerine sahip olmadığını söylesek bile yatırımcı açısından son derece önemli olan regülasyon sistemi aracı kuruluşlara önemli bir rekabet gücü sağlayacak. Zaten süregelen rakamların da bu rekabet gücünü destekler nitelikte olduğu apaçık ortada. Diğer yandan gittikçe artan oranda bilinçlenen yatırımcıların yurtdışından Türk yatırımcısına yönelik hizmet veren Foreks firma ve web sitelerine ilgi göstermektense güvenli alanlara yönelmek isteyeceği açık. Bu nedenle Türkiye’de şu anda geçiş sürecinde olan Foreks piyasasının gittikçe daha kontrol edilebilir, güvenli ve takip edilebilir konuma geleceği söylenebilir.

Milyarlarca liralık ticaret hacmine ulaşmış bu büyüklükteki bir piyasanın SPK’nın denetim ve gözetimi altında yapılması önemli. SPK Foreks düzenlemeleri ile yasal alt yapının oluşturulmasını sağlamış, bu da regülasyon öncesinde Foreks piyasasında var olan potansiyel işlem hacminin, düzenleme sonrası hızla ve artan oranla regülasyona tabi izin alan şirketlere kaymasına yol açtı.

Foreks işlemlerinin yasal zemine oturtulmuş olması zamanla bu piyasaya olan güveni ve ilgiyi daha da arttıracak. Bu durum piyasadaki işlem hacminin artmasına ve yatırımcı tabanının genişlemesine yol açacak. Şu an yurtiçi faaliyetler belli bir işleyiş çarkına oturduktan sonra aracı kurumların yurt dışını daha fazla hedef alacağı aşikar. Türkiye’deki Foreks işlemleri Türkiye’de bu konuda yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı yatırımcılar için eskiye göre daha güvenli koşullar içermekte.

SPK düzenlemeleri sonrası alınmış olan en önemli karar, Kurulun izin verdiği aracı kurumlara Foreks işlemi yapmak için yatırılan müşteri teminatları Takasbank nezdinde müşteri adına saklanmakta. Regülasyon öncesi yurt dışına giden müşteri teminatları artık yurt içinde kalmaya başladı.

Alper NERGİZ

nergiz@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası