Son Haberler

Gastronomi ekonomisi hızla büyüyor!

Görsel ve yazılı medyanın yanısıra, internet ve sosyal medyada sürekli gündemde yeralan “gastronomi” konusuna dair yapılan Gurme, Chef ve yemek programları dizilerle yarışıyor.

Tüm dünyada olduğu gibi gastronomi; ülkemizde de başta İstanbul ve diğer büyük şehirlerde olmak üzere hızlı büyüyor. Artık bu sektör; standart büyüme konseptleri olan, tarım, gıda, sanayi ve lojistiğin dışında da büyüme trendini yakalamış durumda. Yayıncılıktan inşaata, tıptan sanata, tekstilden kozmetiğe, mobilyadan elektroniğe hızla etki ve birlikteliğini arttırmakta. Gastronomi konusu, görsel ve yazılı basının yanısıra, internet ve sosyal medyada da sürekli gündemde yeralıyor. TV‘lerdeki Gurme, Chef ve yemek programları “dizileri” yakalamak üzere, gazetelerin de sayfalarının mühim bir kısmını gastronomi konusu kaplıyor.

Yemek kitaplarına, CD ve DVD’lerine talep artmış, birçok kişi hatta ” ünlüler ” bile; yemek kitabı yazma yarışına girmiş durumda. İnternette bu işin profesyonellerinin sitelerinin dışında sayısız ” Yemek Bloggeri” var. Artık her üniversitemizin “Gastronomi Bölümü” var.

Ayrıca; profesyoneller ve amatörler için açılmış yüksek kaliteli özel Mutfak Sanatları Akademileri ve kursları var. Marketlerde GURME standları oluşturuluyor.

Kişi başına gelirin yükseldiği veya yüksek olduğu tüm ülkelerde, bilhassa Avrupa ve Amerika‘da olduğu gibi ülkemizde de artık gastronomiye ilgi ve talep artıyor. Bu ne getiriyor? El cevap: Ekonomik hayata yeni argümanlar, üreticiler, satıcılar, tanıtıcılar, eğiticiler ve finansal öğeler getiriyor. Belediyelere, bankalara, sigortacılara, STK‘lara, resmi kurum ve kuruluşlara yeni gelir kaynakları yaratıyor. Organik, bio gıda maddeleri üreticilerini ve atık gıda toplama & sanayini oluşturuyor. Gastronomi insan hayatıyla birebir ilgilidir. İnsan birçok şeyi yapmadan durabilir, ihtiyacını erteleyebilir ama yemeden-içmeden yaşayamaz. Bu aktivitenin hayati olmasından dolayı gastronomi de bu kadar önemli hale geliyor.

Yeme-içme aktivitesinde bireysel ve aile boyutu dışında toplu tüketim boyutu da önemlidir. Restoran, cafe, bar, pastane, fast food yerleri ve catering hizmeti veren mekanlar ile otel, kışla, hastane, okul, avm gibi resmi ve özel sektöre ait mekanlarda ev dışı tüketim alanında önemli bir konuma gelerek, mühim bir ekonomik kaynak oluşturmaya başladı.

Gastronomik açıdan felsefemiz; İnsanımızın öncelikle ve özellikle gıda sektöründe en iyiye layık olduğunu savunmak ve duyurmaktır. Kaliteli, sağlıklı ve makul fiyat çerçevesinde sunulan her yeni ürün ve açılan her yeni mekan, insanımıza ve yabancı konuklarımıza yeni lezzetler ve tatlar sunabilir. Türkiye‘deki ve dışındaki tüm ” Gastronomlarımızdan” yeni markalar, yeni fikirler, yeni ürünler, yeni mekanlar ve yeni lezzetler bekliyoruz.

Bunların oluşumuyla gelişen ” Gastronomi Ekonomisi ” titiz yönetildiği takdirde: her şey insan için ve insan neslinin sağlıklı ve başarılı devam etmesi için gereklidir.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası