Son Haberler

Kuzey, Güneyi ne kadar taşıyabilir?

Almanya’nın en büyük ihracat pazarının başında Güney Avrupa ülkeleri geliyor ve dolayısıyla doğacak en ufak bir kriz Alman ekonomisini de derinden etkileyebilir. Bu sebep kurtarma paketlerinde çokça etkili olmakla birlikte, Alman bankalarının elinde tuttuğu güney ülkeleri tahvilleri de dikkate alınıyor.

Her yeni günde bir güney Avrupa ülkesi kriziyle karşılaşır olduk. İlk olarak Yunanistan ile başlayan ekonomik sıkıntılar zamanla tüm güney Avrupa coğrafyasında yer alan ülkelere bulaştı. Sırasıyla İspanya, İtalya ve Portekiz ile ilgili sıkıntılı haberler tekrarlanır oldu. Avrupa Birliği üyesi olan sözkonusu ülkeler Euro bölgesine girmekle en başta ihracattaki rekabet güçlerini kaybettiler ve tek bir para otoritesine bağlı kalarak, mali politikaları istedikleri şekilde organize edemediler.

Geçtiğimiz 10-15 yıllık süreçte bu ülkeler; AB’den tarım, sosyal fon, bölgesel fon gibi değişik finansal kaynaklardan sağladıkları fonları hesapsız kullandılar. özellikle Yunanistan tarafında sağlanan fonların, halen ne şekilde kullanıldığı net olarak açıklanamıyor, dönemin yetkililerine hesap sorulamıyor. Benzer sorunlar tüm güney ülkelerinde yaşanıyor. Diğer önemli bir sorun ise; güney insanının rahat bir yapıya sahip olması, dinlenmeyi, eğlenmeyi sevmesi ve doğası itibariyle kuzey ülkelerine göre çalışmaya fazla ilgi göstermemesidir.

Güney Kıbrıs sorununun patlamasıyla birlikte 20-30 milyar dolara ulaşan meblağ AB tarafından karşılanabilecek bir miktar olmasına rağmen Almanya’da vergi ödeyenler bu desteği karşı çıktılar. çalışkan ve zengin kuzey, güneyi niçin desteklesin? Sorunun cevabı basit, AB’nin lokomotifi Almanya’nın en büyük ihracat pazarının başında Güney Avrupa ülkeleri geliyor ve dolayısıyla doğacak en ufak bir kriz Alman ekonomisini derinden etkileyebilir. Bu sebep kurtarma paketlerinde çokça etkili olmakla birlikte, Alman bankalarının elinde tuttuğu güney ülkeleri tahvilleri de dikkate alınıyor.

Güney ülkelerinde yaşanan finansal krizin temelinde yönetim sorunları yatıyor. Yönetim sorunları bir yere kadar geliyor ve eğer zaman içinde çözülmezse örneklerinde olduğu gibi finansal kriz olarak karşımıza çıkıyor. çalışkan ve zengin kuzey Avrupa ülkeleri bir süre daha nispeten zayıf olan güney ekonomilerini desteklemeye devam edecek gibi. AB tarafından verilen fonlar çok sıkı takip edilecek.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası