Son Haberler

ANALİZ / MAKRO EKONOMİ

Bankacılık sektörünün sağlam bir zemine oturması, disiplinli bir politika izlenmesi nedeniyle sağlam bir bütçe oluşturulması ve nihayet genel olarak ekonomi yönetimindeki istikrar, Türk ekonomisinin önünü açıyor. Aylarca süren seçim hazırlıkları, 7 Haziran sonrasında yürütülen hükümet kurma çalışmaları ile ilgili süreçte yaşanan belirsizliklere rağmen makro ekonomik göstergelerde ciddi bir sorun yaşanmadı, aksine bazı göstergelerde iyileşmeler oldu, pozitif bir tablo oluştu. Bu tabloyu bozan en önemli konuların başında ise uzun bir süredir Türk ekonomisinin başını ağrıtan cari açık sorunu geliyor.

İşte makro ekonomik göstergelerdeki son gelişmeler…

Enflasyon düşüşte

Haziran ayında tüketici fiyatları yüzde 0,51 oranında azalırken, yıllık tüketici enflasyonu yüzde 7,20’ye düştü. Bu dönemde gıda fiyatlarında bir gerileme yaşandı, enerji fiyatlarında ortaya çıkan düşüş enflasyonda görülen iniş eğilimine katkıda bulundu.

öKTG-H ve öKTG-I endekslerinin yıllık artış oranları sırasıyla yüzde 7,82 ve yüzde 7,51 olarak gerçekleşti. çekirdek enflasyon göstergelerinin genel TüFE oranının üzerinde olması olumsuz bir gösterge olarak değerlendirilebilir..

Alt gruplar incelendiğinde, Haziran ayında gıda grubunun katkısı 0,84 puan ve enerji grubunun katkısı 0,08 puan azal. Diğer taraftan yıllık tüketici enflasyonuna en belirgin katkı 2,60 puan ile hizmet grubundan geliyor.

Grafik: TüFE ve çekirdek Enflasyon

Kaynak: TüİK

Fiyat hareketlerine dair açıklamasında TCMB “Temel mal grubu yıllık enflasyonu Haziran ayında,

Dosyanın devamı için Turcomoney dergisinin Ağustos sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası