Son Haberler

İFLAS MI, KURTULUŞ MU?

İFLAS MI, KURTULUŞ MU?

*Dünya, aylardır borç krizinden kurtulamadığı için iflas noktasına gelen Yunanistan’ı konuşuyor.

*Sosyalist Aleksis çipras başkanlığındaki Syriza’nınseçimleri kazanmasının ardından doğan umutlar, aradan geçen kısa zamanda büyük bir hayal kırıklığına dönüştü.

*Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’den oluşan Troyka’ya kafa tutarak iktidara gelen çiprasHükümeti, borçları sildirmek veya azaltmak için her yolu denedi.

*Son olarak Troyka’nın dayattığı şartlara “hayır” dedirtmek için referanduma giden çipras, oylamada istediği sonucu aldı. Fakat, buna rağmen Troyka’nınçok daha ağır şartlarını kabul etmek zorunda kaldı.

*Kreditörlerin 86 milyar Euro’luk yardım paketini parlamentoda onaylatan çipras için şimdi çok daha zorlu bir dönem başlıyor.

*Şimdi uluslararası kamuyounda cevabı merak edilen soru şu: İflas mı, kurtuluş mu?

Prof. Dr. Faruk Şen

Yunanistan için aylık bir dergiye değerlendirme yapmak çok güç. Düşünün, nasıl Euro ve Dolar günbegün değişkenlik içindeyse Yunanistan- AB ilişkileri de her gün değişiyor. Bitti denilengörüşmeler, tekrar başlıyor, üstelik eskisinden daha kötü şartlar ortaya çıkıyor. İşin ilginç yanı Yunanistan, bunları kabul etmek zorunda kalıyor.Onun için bugün yazdıklarınız yarın meydana gelecek gelişmelere, gerçeklere uymayabilir. Bu güçlüğe rağmen bir değerlendirme yaparsak; 13 Temmuz akşamı yapılan ve kararlaştırılan konumagöre Yunanistan’a önümüzdeki 3 yıl içinde ilk önce 53,5 milyar olarak öngörülen kredi yerine bu sefer 86 milyar Euro’luk bir kredi açılması kararlaştırıldı. İlk olarak Yunanistan, bu 3 yıl içinde 12 milyar Euro’lukbir tasarruf yapmayı hedefliyor. Şimdi Yunanistan,atacağı her adımı Avrupa Birliğinin kontrolünde atmak zorunda. Ayrıca özelleştirmelerden 50 milyar Euro’nun AB gözetiminde bir fona aktarılması öngörülüyor. Böylece Yunanistan’ın ekonomik ve politik bağımsızlığı, IMF Euro Bölgesinin ve Avrupa Birliğinin kontrolü altına girdi. Bundan sonra Troyka’nın oluru alınmadan Yunanistan, malikonularda tek başına hiçbir şekilde adım atamayacak.

YUNANİSTAN’IN KONTROLü AVRUPA BİRLİĞİ VE IMF’DE…

Dosyanın devamı için Turcomoney dergisinin Ağustos sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası