Son Haberler

Mayıs`ta İMKB`nin yönü nereyi gösteriyor?

Yılın ilk çeyreğinde global piyasalarda risk iştahındaki artışla birlikte yakalanan iyimser hava, Nisan ayında yerini kar realizasyonlarına bıraktı. Peki Mayıs ayında piyasaları ne bekliyor?

Nisan ayının ilk günlerine kadar, ABD ekonomisine yönelik olumlu beklentilerle yukarı yönlü hareketini sürdüren ve yeni zirvelere ulaşmaya çalışan piyasalarda, realizasyon süreci de yine ABD’den gelen haberlerle başladı.

özellikle FED’in toplantı tutanaklarında yeni bir parasal genişleme umutlarını azaltan detaylar, hem hisse hem de emtialar tarafında piyasalarda düşüşleri beraberinde getirdi. Bu olumsuz görünüme, Euro bölgesindeki sorunlu ülkelere yönelik endişelerin eklenmesi ise satış baskısının global piyasalarda etkisini artırmasına yol açtı. İMKB’de, yurt dışı piyasalardaki satış eğiliminden payını aldı ve endeks üzerinde kar satışları etkili oldu. Bununla birlikte, şirketlerin 2011 yıl sonu mali verilerine bağlı olarak İMKB’de hisse bazlı hareketler ön plana çıktı.

Nisan ayının ilk iki haftasında global piyasalarda görülen olumsuz seyirler, özellikle ABD’de şirketlerin ilk çeyreğine ilişkin mali verilerinin açıklanmaya başlamasıyla birlikte yerini dengelenme çabalarına bıraktı. Beklentilerden olumlu gelen bilançolar ve ekonomi verileri, ABD tarafında yeniden iyimserliğe neden olurken, bu iyimserlik diğer yurt dışı piyasalarda da yankı buldu. Kayıplarını geri alan piyasalarda ayın ikinci yarısında dalgalı seyir devam etti. AB tarafında ise başta İspanya olmak üzere Avrupa’nın sorunlu ülkelerine ilişkin haber akışı ve tahvil faizleri yakından takip edilerek dalgalı seyirin devamına neden oldu.

2012 Yılında Hisse Senedi Endekslerinin Performansı

Nisan ayının başında 63,500 seviyelerine ulaşan ve Ağustos 2011 tarihinden beri gördüğü en yüksek seviyeyi test eden İMKB’de, yurt dışı tarafta yaşanan satış baskısıyla birlikte 59,000 seviyeleri üzerine kadar bir geri çekilme yaşandı. Yaşanan geri çekilme sonrasında yurt dışı piyasalarda görülen toparlanma çabalarına ayak uydurmaya çalışan İMKB’de, 2011 yıl sonu mali rakamlarına bağlı olarak hisse bazlı hareketler yaşandı. Beklentilerden olumlu gelen cari açık verisi ve petrol fiyatlarında yaşanan gerilemelere karşın İMKB, yurt dışındaki toparlanma çabalarını katılamadı.

Nisan ayında yaşanan realizasyon ve yeniden dengelenme çabaları, piyasalarda dalgalı seyirleri de beraberinde getirdi. Mayıs ayında ABD’den gelecek şirket karları, ekonomi verileri ve AB tarafında sorunlu ekonomilere sahip ülkelerin durumuna ilişkin açıklamalara odaklanacak piyasalarda, dalgalı seyrin süreceğini düşünüyoruz. Son açıklamalarında yeni bir parasal genişlemeye yönelik beklentileri karşılamayan FED’den konuyla ilgili gelecek açıklamalar ve çin’in büyüme verileri de Mayıs ayında piyasalar tarafından izlenen diğer gündem maddeleri olacak.

Global piyasalardaki toparlanma çabalarına sınırlı tepki veren İMKB’de, Mayıs ayında da dalgalı seyrin süreceği, şirketlerin 2012 yılı ilk çeyrek verilerine bağlı olarak hisse bazlı hareketlerin devam edeceğini düşünüyoruz. Buna karşın, Nisan ayında piyasaların sınırlı tepki verdiği petrol fiyatlarında ve cari açıktaki son görülen gerilemelerin devamı ve makro datalardaki iyileşme eğilimi, Mayıs ayında İMKB’de yeniden yukarı yönlü bir hareket yaşanmasını da beraberinde getirebilir.

Osman GöKTAN

Şeker Yatırım Genel Müdürü

goktan@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası