Son Haberler

Petrolün yeni platformu: Fujaira

petrolun_yeni_platformu_fujaira_2.jpg Fujairah, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Hint Okyanusu kenarındaki küçük bir emirliğidir. Hürmüz Boğazı’nın 80 mil açığında bulunan Fujairah, Basra Körfezi’ne alternatif bir enerji ihraç merkezi olarak hızla gelişiyor.

Halen 121 petrol depolama tankı ile 3 milyon m3’lük depolama kapasitesi ile Fujairah, Singapur’dan sonraki bölgenin en önemli petrol platformu konumunda. 2012 yılı sonunda petrol depolama kapasiteleri 262 tankla 7 milyon m3’ e ulaşacak.
Abu Dhabi ile Fujairah arasında 350 km’lik 1,2 m çapında petrol boru hattı dünyanın Exxon Mobil’den sonra en büyük petrol şirketi olan PetroChine tarafından yapıldı ve tamamlandı. Boru hattının günlük kapasitesi 1,7 milyon varil. Ayrıca PetroChine, Fujairah’a 1 milyon m3’lük bir depolama tankı da yapacak. Yatırım tamamlandığın da Fujairah, Abu Dhabi petrolünün % 70’ini ihraç edebilir konuma ulaşacak.

Böylece Abu Dhabi petrolü, ABD’nin ve batı dünyasının İran’la ilişkileri yönünden hassasiyet taşıyan Hürmüz Boğazı’ndan geçmeden uluslararası piyasaya sunulmuş olacak.
Fujairah yakın gelecekte üretim kapasitesini 500.000 varil /güne yükselteceği rafinerisi ile petrol ürünlerinin ihracatında da önemli rol alacak. Bunun yanı sıra Katar gazının boru hattıyla Fujairah’a ulaşmış olması, NLG depolama tankları ve ihracatı yönünden de bölgenin en önemli merkezi haline gelecek.

Oman sınırında dağlık bir bölge olan Fujairah, denizin doldurulması suretiyle yakında uluslararası uçuşlara imkan veren yeni bir modern havaalanına kavuşacak. önümüzdeki 5 yıl içinde 10 milyar dolarlık yatırım yapılacak olan Fujairah petrol, gaz, enerji, inşaat, turizm ve sağlık sektörü firmalarımız için üzerinde çalışılması gereken önemli bir bölgedir.

Fujairah Hakkında:
Fujairah Emirliği, Birleşik Arap Emirlikleri‘ni oluşturan yedi emirlikten biri. ülkenin doğusunda yer alan, Fujairah, Umman Körfezi boyunca 90 kilometre uzanır. Fujairah alan emirliğin en büyük beşinci olarak sıralama, yaklaşık 1165 kilometrekare. Emirliğin 2005 yılında, 118.617 kişilik bir nüfusu vardı. Fujairah, son yıllarda önemli bir ekonomik ve sosyal kalkınma hızı kazandı.

Birleşik Arap Emirlikleri, Hint Okyanusu’na tek erişim ile stratejik konumu nedeniyle, Fujairah çok amaçlı bir limana sahip. Liman faaliyetleri konteyner elleçleme, kargo hizmetleri, canlı hayvan taşımacılığı için de kullanılıyor. Rotterdam ile birlikte dünyanın en büyük üç Bunker yerlerinden biri olarak Fujairah dikkat çekiyor.

Fujairah de dahil olmak üzere, muhteşem kumsalları, dağları ve vahalar, büyüleyici bir tarihi cazibe ve arkeolojik alanlar, yıl boyunca güneş Emirliğe bozulmamış doğal güzelliği sayesinde, gelişen bir turizm destinasyonu potonsiyeli de taşıyor. Petrol, gaz, enerji, inşaat, turizm ve sağlık sektörü firmaları için üzerinde çalışılması gereken önemli bir bölge olan Fujairah, gelişen ve büyüyen ekonomisiyle yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası