Son Haberler

FED`İN KARARI DOLARI SAKİNLEŞTİRDİ

fedin_karari_dolari_sakinlestirdi_3.jpgSuriye’ye ilişkin yaşanan bu gelişmeler ile birlikte, dünya ekonomisinin uzun zamandır merakla beklediği FED’in para politikası kararları, altın fiyatlarının yönünde belirleyici bir rol oynuyor. 18 Eylül’de sona eren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkan sonuçlar ile ABD Doları’nda oluşan sert değer kayıpları, uluslararası piyasalarda kıymetli madenlerin değer kazanmasını sağlamıştı. FED’in, ABD ekonomisine destek vermek için uyguladığı varlık alım programında yapılacak değişikler, mali piyasalarda sert dalgalanmaların oluşmasına neden olabilecek büyüklüklere ulaşabileceği için, emtia fiyatları açısından da büyük bir önem taşıyor. Piyasaların beklentisi, FOMC’nin Eylül toplantısında yetkililerin, aylık 85 milyar dolar tutarında olan tahvil alımlarını 10 milyar kadar azaltarak 75 milyar dolara çekmesi yönünde idi. Ancak FED, parasal genişleme programında herhangi bir değişikliğe gitmeyince değer kaybeden dolar, altın ve gümüşün yükselmesini sağladı. FOMC’nin sürpriz olarak değerlendirilen söz konusu kararı sonrasında açıklamalarda bulunan FED Başkanı Bernanke’nin ifadeleri ise ilerleyen haftalarda açıklanacak olan ABD’nin ekonomik verilerinin, varlık fiyatları üzerinde etkili olmaya devam edeceğinin sinyali olarak değerlendirilebilir.

GöZLER SURİYE VE ABD‘DE
Orta Doğu’ya ilişkin endişelerin ertelenmesi sonrasında küresel yatırımcılar, değerli maden fiyatlarının gelecek değişimlerini öngörebilmek için dikkatlerini yeniden dünyanın en büyük ekonomisine çeviriyor. Bernanke’nin, tahvil alım miktarındaki ayarlamalar için ilerleyen aylarda gelecek verilerin önemini bir kez daha dile getirmesi, ABD için açıklanacak özellikle istihdam piyasasına ilişkin rakamların yakından izlenmesine ve piyasalarda sert etkiler oluşmasına yol açabilir. Bu bağlamda Ekim ayı içerisinde dünya ekonomisinin lokomotif ülkesinden gelecek veriler Dolar’ın değerinde ve dolayısı ile emtia fiyatlarında belirleyici olabileceği için büyük önem taşıyor.

9 Ekim’de yayınlanacak olan FOMC’nin Eylül toplantısının ayrıntılı kayıtları öncesinde, 4 Ekim’de açıklanacak ABD’nin “İşsizlik Oranı” ve “Tarım Dışı İstihdam Değişimi” rakamları birçok finansal aracın olduğu gibi, altın ve gümüşün fiyatında da etkili olacak. Yatırımcıların, ABD’nin istihdam piyasasına ilişkin tahminlerde bulunabilmek için yakından izlediği Tarım Dışı İstihdam değişimi son aylarda çok da olumlu bir tablo çizmiyor. Ancak İşsizlik Oranında, 2013 yılı içerisinde görülen önemli bir iyileşme var ve son olarak bu rakam Ağustos ayı için yüzde 7.3 olarak açıklandı. Ocak ayında oranın yüzde 7.9 olduğu göz önünde bulundurulursa, 2013’ün istihdam sektörü açısından kötü olduğu söylenemez.

İSTİHDAM VE EMLAK VERİLERİ öNEMLİ
Genel olarak değerlendirilecek olursa, Ekim ayı içerisinde ABD’nin özellikle istihdam ve emlak sektörüne ilişkin verilerinin yakından incelenmesi gerektiğini ifade edebiliriz. ABD ekonomisinin olumlu yönde ilerlediğine yönelik sinyaller verecek rakamlar, FED’in yıl içerisinde tahvil alım miktarını azaltabileceği beklentilerinin artmasına neden olabilecekken bu gibi bir durumda altın ve genel olarak emtia fiyatlarında değer kayıpları görülmesine katkı sağlayacak. Ancak verilerin yılın ilk üç çeyreğindeki genel seyrinin aksine ekonomide istenen iyileşmenin gerçekleşmediğine işaret etmesi ise FED yetkililerinin parasal genişleme programında değişiklik yapmak için aceleci davranmayacakları beklentisini oluşturabilir. Dolayısı ile bu senaryoda kıymetli madenlerde yukarı yönlü hareketlerin gözlemlenmesi için önemli bir gelişme olarak kaydediliyor.

YATIRIMCI NASIL BİR STRATEJİ İZLEMELİ?
Kritik FOMC toplantı tutanaklarını geride bıraktık ve FED’den piyasalardaki ekonomistlerin büyük çoğunluğunun beklentisinin ötesinde bir karar çıkmasının ardından kıymetli madenlerde sert yükselişler gözlemledik. Altın 1375, gümüş ise 23,40 seviyesine kadar yükseldi. Altın için gerçekleşen kısa zamanlı bu çıkış trendi takipçilerin yeni işlem fırsatları nedeniyle iştahının kabarmasını sağlamıştır. Ve bu tutum önümüzdeki süreç içerisinde kıymetli madenlerde sert hareketlerin oluşmasını sağlayabilir. Para yönetimi gerçekleştiren Traderlar, kısa vadeli yaşanan dalgalanmalardan etkilenerek duygusal trade gerçekleştirmek yerine, her zaman “Trend Is Your Friend” sloganından yola çıkarak trende göre işlemler gerçekleştirmelidir. Unutmamalıyız ki dünyanın en iyi yüzücüsü bile olsak akıntıya karşı yüzdüğümüz zaman hiçbir şansımız yok.

altinda_fiyatlar_duser_mi_1.jpg

ALTINDA FİYATLAR DüŞER Mİ?
Altın fiyatları daha önce Suriye gerginliği nedeniyle 1432 seviyesine kadar yükseldi. Ancak ABD’nin olası operasyon ihtimalinin şimdilik rafa kalkmasıyla yükseliş sona erdi. Bu tutum altında gerçekleşen yükselişlerin satış baskısı ile karşılanmasına neden oldu. çünkü orta ve uzun vadeli olarak altın fiyatlarında hala satış baskısı mevcut. Bu nedenle de orta vadeli 1432, uzun vadeli olarak 1520 bariyerleri altında kaldığı müddetçe altın için negatif seyrimiz devam ediyor. Peki düşüşler nereye kadar devam eder sorusuna ise ‘1432 seviyesi altında kaldığımız müddetçe, 1270 ve 1158 seviyeleri hedef olarak görülebilir’ yanıtı verilebilir.

gumus_fiyatlari_ne_olur_1.jpg

GüMüŞ FİYATLARI NE OLUR?
Gümüş fiyatları da olası operasyon düşüncesi ile 24.00 seviyesine kadar yükseldi ancak bu yükselişin devamı gelmedi. çünkü özelikle son iki yılın en çok dikkat edilen seviyesi olan 26.00 bariyeri altında kalmayı sürdürüyor. Bu durum uzun vadeli olarak gümüş üzerinde negatif düşüncemizin devam etmesini sağlıyor. Bu seviye öncesinde de test edilen ancak geçilemeyen 24,05 bariyeri de orta vadeli olarak düşüş beklentilerimizi destekleyen en kritik bariyerlerden diğeridir. özetle orta vadeli 24.05, uzun vadeli olarak 26.00 bariyerleri altında kaldığı müddetçe gümüş için negatif seyrimiz devam ediyor. Peki düşüşler nereye kadar devam eder sorusuna ise “24.05 seviyesi altında kaldığımız müddetçe 20.60 ve 18.60 seviyeleri hedef olarak belirlenmiştir” yanıtını vermek mümkün.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası