Son Haberler

Piyasalarda Euro Bölgesi sorunlarının etkisi azalacak mı?

Yunanistan seçimlerinin ardından rahatlayan piyasaların gündemin de AB liderler zirvesinden çıkacak sonuçlar, İspanya ve diğer AB ülkelerinde ki tahvil faizlerindeki gelişmeler var. Kısa vade de gündemi yoğun olan global piyasalar da Haziran ayında oluşan yukarı yönlü hareket Temmuz ayında da sürecek mi? İşte beklentiler

Piyasalar, Haziran ayında AB ve ABD tarafındaki gündem maddelerine ilişkin beklentileri satın alarak yukarı yönlü bir seyir izledi. Mayıs ayında piyasalarda görülen satış dalgasının en önemli nedenleri arasına Avrupa borç krizinin çözümüne yönelik henüz somut adımların atılamaması, Yunanistan’daki seçimlerde hükümetin kurulamaması ve bu ülkenin Euro’dan çıkacağı söylentileri sayılabilir. Ayrıca, ABD’den gelen ekonomi verilerinin beklentileri karşılayamaması da düşüşlerin ivme kazanmasında etkili oldu.

Haziran ayına düşüşle giren global borsalarda Euro bölgesinde borç krizine yönelik Merkez Bankaları’nın teşvik gelmesine yönelik beklentiler, FED yöneticilerinin yeni parasal teşvik sağlayabileceğine yönelik mesajlar yükselişte etkili oldu. Ayrıca Almanya’nın, İspanya bankalarını yeniden sermayelendirme planını üzerinde çalıştıklarını belirtmesi ve çin Merkez Bankası’nın faizlerini 25 baz puan düşürmesiyle yeni bir alım dalgası yaşandı.

Bu alım dalgası, İspanya‘ya 100 milyar Euro kadar kredi verme kararı alınması ve Yunanistan seçim sonuçlarının satın alınmasıyla birlikte devam etti. Yunanistan’daki seçim, Euro’da kalma iradesi onaylanırken, Yunanistan’a ilişkin belirsizliğin azalmasıyla piyasalar FED kararlarına odaklandı.

İMKB tarafına baktığımızda, Mayıs ayına 60,000 seviyelerini test ederek başlayan İMKB’nin Haziran ayının ilk günlerinde 54,000 seviyelerine kadar geri çekildiği görüldü. Bu geri çekilmede, yurt dışı piyasalarda görülen satışlara ek olarak banka hisselerinde yaşanan hızlı düşüşler de önemli rol oynadı. Enflasyon ve cari açık rakamlarının açıklanması ile yükseliş ivme kazandı. Buna ek olarak, Moody’s’in Türkiye’nin notunu bir kademe arttırmasıyla birlikte İMKB’de yeniden 60,000 seviyeleri test edildi.

Temmuz ayında piyasaların gündeminin yine AB olacak. Piyasalarda başta AB liderler zirvesinden çıkacak sonuçların, Yunanistan’da kurulacak hükümetin kemer sıkma ile ilgili atacağı adımların yanı sıra İspanya ve diğer AB ülkelerindeki tahvil faizlerindeki gelişmelerin izleneceğini düşünüyoruz. Buna ek olarak, hem AB hem de ABD’den gelecek ekonomi verileri yakından takip edilecek.

Global piyasalarda Haziran ayında yaşanan yükselişlerin ardından Temmuz ayında, haber ve veri akışına göre, bu kazanımların korunarak yukarı hareketin sürdürülmeye çalışılacağını düşünüyoruz.
İMKB tarafında da kredi derecelendirme notuna yönelik beklentiler, özellikle cari açık ve enflasyon olmak üzere makro verilerdeki gelişmeler takip edilerek yükseliş hareketine devam etme çabalarının süreceğini düşünüyoruz. Buna ek olarak, Ağustos ayı ortasına doğru gelecek olan İMKB şirketlerinin 2. çeyrek sonuçlarının ön planda tutularak hisse bazlı hareketlerin de ön plana çıkabileceği unutulmamalıdır.

Osman GöKTAN

Şeker Yatırım Genel Müdürü

goktan@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası