Son Haberler

Türk gastronomisi dünyaya yayılıyor!

Ortadoğu ve Arap ülkelerinde, Rusya ve Türk Cumhuriyetlerinde, bazı Afrika ülkeleri ile ABD’de Türk mutfağı, marka mekanları, marka ürün ve lezzetleriyle hızla gelişiyor ve büyüyor.

Türkiye olarak; lezzet markalarımız, lezzet mekanlarımız, lezzete hizmet veren kuruluşlarımız, tedarikçilerimiz, makina ve malzeme temin eden kuruluşlarımızla A’dan Z’ye, gastronomik mekan yapılanması ve ürün tedariki konusunda, tüm dünyada eksiğimiz yok. Ancak AB ülkelerinde ciddi bir “Türk kalifiye gastronomi elemanı ” sıkıntısı halen yaşanıyor !

Merkezi Almanya’nın Başkenti Berlin’de bulunan, Avrupalı Türk Aşçı ve Gastronomlar Derneği’nin, 2012 Dünya Aşçılar Olimpiyadı’nın 1 altın, 4 gümüş ve 7 bronz madalyalı yarışma takımı EUROTURK CHEFS CLUNİNARY TEAM’in bu yıl yapılacak olan yarışmalara iddialı bir takımla hazırlanıyor.

Ortadoğu ve Arap ülkelerinde, Rusya ve Türk Cumhuriyetlerinde, bazı Afrika ülkeleri ile ABD’de Türk mutfağı, marka mekanları, marka ürün ve lezzetleriyle hızla gelişiyor ve büyüyor. Ancak 5 milyonun üzerinde  Türk’ün yaşadığı Almanya ve yine Türk nüfusun yüksek olduğu diğer Avrupa ülkelerinde, bu alanda hizmet veren Türk insanı ve firması adedi, daha fazla olmasına rağmen, ciddi bir kalifiye eleman sıkıntısı yaşanıyor. Örneğin Türk gıda toptancıları Avrupa şehirlerinin Sebze ve Meyve Halleri’nde önemli boyutlarda, kendi toptancı ve perakende marketleriyle sadece Türklere değil tüm Avrupalılara hizmet veriyor. Avrupa’dan veya Türkiye’den Türk girişimciler kurdukları: İtalyan, Meksikan, mediterrean, Uzakdoğu restaurantları, steak hause, burgerci, balık ve tavuk lokantaları ile Türk kebapçı, döner lokantaları ve imbislerindeki, Avrupai üretim yapan fırın ve patisserilerdeki başarılarını maalesef sadece aşçı, pastacı, tatlıcı ve unlu mamul ustası bulamadıkları için kendi mutfaklarında gösteremiyor.

İNGİLTERE’DEN İSPANYA’YA TÜRK İZİ

EUROTURK CHEFS CULİNARY TEAM’in Avrupa Ana Sponsoru olan, H.S. KRANİCH İngenieur-design GmbH; İngiltere’den Polonya’ya, Danimarka’dan İspanya’ya Tüm Avrupa’da Mimari çizimlerinden İnşaat taahhüdüne, Endüstriyel mutfak ve salon Mobilyalarından, set üstü ve masa üstü ekipmanlara, hatta özel ihtiyaçlara kadar her türlü malzeme ve makinayı üretme ve tedarik etme gücüne sahip, yüzlerce restaurant’ta, cafe’de, ıce cafe’de, imbis ve süper, hiper markette imzası bulunan bir Türk firması olarak, Almanya’nın NRW eyaletindeki MOERS kentinde hizmet veriyor.

Türkiye’nin gastronomik konularda; Üretiminden eğitimine, işletmeciliğinden dizaynına, tedariğinden sanatına, gurmeliğinden yazarlığına tüm boyutlarını ve deneyimli profesyonellerini bünyesinde buluşturan, ulusal yayını Milliyet T.Lezzet T H. Gazetesi ile lezzetsever halkımıza ve gastronomi sektör profesyonellerine duyuran, Gastro Kültür Merkezi ile lezzetsever halkımızın yeme-içme eğitimine katkı sağlayan, sivil toplum kuruluşu LDF / Lezzet Dernekleri Federasyonu; Öncelikle Avrupa’da yukarıda bahsi geçen tıkanıklığı aşmak, hem Türk mutfak sanatlarını ve yemek kültürünü tanıtmak, hem de Türk mutfak sanatçılarına yeni ikbal ve istikbal sağlamak amacıyla, ülkeler arası yepyeni bir işbirliği oluşturdu.

AVRUPA’DA TÜRK MUTFAĞI YAYGINLAŞTIRILMALI

EUROTURK CHEF’lerin’de kurucusu ve başkan yardımcısı olarak, MOERS’deki, deneyimli be başarılı kuruluş H.S. KRANİCH Ladenbau firmasının Başkanı Hıdır Serin ile Türk mutfağını görüştük. Türk mutfaklarının ( klasik, yöresel ve modern ) Avrupa’da gelişimi ve yaygınlaşması konusunda ortak çalışmalar yapmayı ana ilke edindik. Ekim 2016 tarihinden itibaren H.S. KRANICH Ladenbau firmasının, Almanya ve diğer ülkelerde kuracağı mekanlar için gereken, deneyimli, eğitimli, marifetli, genç, dinamik, mutfak ve pastane cheflerinin temininde, federasyonumuz referansı yeterli olacaktır.

ETKİN BİR TANITIM ŞART

İKA / Olimpiade der Köche yarışmalarında EUROTURK CHEFS CULİNARY TEAM elemanlarının tüm seyahat ve ulaşım ihtiyaçlarını karşılayan, yarışmalar boyunca ekibimizle birlikte olacak değerli kuruluşun sahibi Sayın Hıdır Serin’in, Türkiye’den bu ülkelere yabancı yatırımcı olarak gelecek marka ve mekan sahiplerine, mimari, mühendislik, inşaat, kurulum hizmetleriyle birlikte; bürokratik ve mali danışmanlık hizmetleri ile uygun yer seçimi ve temini hizmetleri de bulunuyor. Kuşkusuz Avrupa’daki Türk gastronomisi, bu birliktelikten büyük ivme kazanacak. Deneyimli chef’lerin lezzetleriyle ülkemizi ve insanlarımızı, bu ülkelerde daha çok sevdireceğine, ülkemiz turizmine yeni müşteriler kazandıracağına ve gıda ürünleri ihracatımızı arttıracağına inanıyoruz.

EUROTURK CHEFS CULİNARY TEAM’in Türkiye Ana sponsoru olan milli kuruluşumuz: STG / Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nu oluşturan Marka Balık Üreticilerinin taze balıklarının ve işlenmiş balık yemeklerinin, bu olimpiyatlar çerçevesinde tüm dünyadan gelerek Erfurt’ta buluşacak olan yüzbinlerce gastronoma (aşçılar, tedarikçiler, otel ve restaurant işletmeci ve yatırımcıları ) tanıtımı yapılmış olacaktır.

M. Vasfi Pakman

pakman@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası