Son Haberler

Türkiye, tüm sektörlerde markalaşan kurum sayısını arttırmalı

Turcomoney, misyonu gereği Türkiye’nin gurur abidelerini kapağına taşıyor, sayfalarında büyüteç altına alıyor. Ve işte Türkiye’nin bir başka gurur abidesi: Pektim… Bu muhteşem tesis sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önde gelen tesislerinden biri. O kadar ki; sanayi denildiğinde akla ilk gelen bir-iki sanayi kuruluşundan biri Petkim’dir. özelleştirilerek SOCAR&TURCAS ortaklığına geçmesinin ardından Pektim, bürokratik zincirini kırdı, üzerindeki ataleti kaldırdı, daha dinamik, daha modern, daha rekabetçi bir yapıya kavuştu. En iyisi siz Petkim’deki bu gelişmeleri, başarılı Genel Müdür Hayati öztürk’le yaptığımız çarpıcı söyleşide okuyun. Okuyunca siz de gururlanacak, Türkiye adına umutlanacaksınız.

GELECEĞİN GöZDE MESLEKLERİ

İş sahibi olmak, iyi bir eğitim almaya bağlıdır? İşte bu noktada meslek seçimi ön plana çıkıyor? Hangi mesleği seçmeli, hangi alanda ilerlemeli? Kendi alanında Türkiye’nin önde gelen uzmanlarından yazarımız Prof. Dr. Alirıza Büyükuslu, bu noktada meslek seçimini yapacak gençler için yine çok çarpıcı bir dosya hazırladı. Geleceğin gözde mesleklerini öğrenmek isteyen gençler ile ebeveynler bu dosyayı mutlaka okumalı.

Söz eğitimden, meslekten açılmışken Türkiye adına önemli işler yapan bir irfan kurumu, bir bilim yuvası Kadir Has üniversitesi’nden de sözetmemiz gerekir. Genç ve dinamik Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın ile üniversite, yeniden havalanmış, başarı çıtasını çok daha yukarıya taşımış. Nitekim Prof. Dr. Aydın’ın anlattıkları da bu gözlemimizi teyit eder nitelikte. Okuyunca göreceksiniz ki, Türkiye’de Batılı standartlarda eğitim veren bir üniversitemiz var. Hele Prof. Dr. Aydın’ın hedeflerini öğrenince geleceğimiz adına, gençlerimiz adına çok daha sevineceksiniz.

SERMAYE PİYASASI ANCAK TANITIM SEFERBERLİĞİYLE BüYüYEBİLİR

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, 1986 yılında Türk ekonomisindeki yerini aldı. O günden bugüne Türk sermaye piyasası kayda değer bir yol aldı. Ancak, yetmez. Daha katedilecek epeyce mesafe var. Daha çok KOBİ’nin halka açılması ve borsada işlem görmesi, daha çok yatırımcının borsada yer alması, tasarruflarını sermaye piyasasında değerlendirmesi lazım. Ancak geçmiş yıllarda yaşanan krizlerle büyük darbe yiyen yatırımcılar ve KOBİ’ler, bu piyasaya biraz mesafeli bakıyor. Bu noktada SPK’ya, İMKB’ye ve Aracı Kuruluşlar Birliği’ne büyük görevler düşüyor. Geçen ay Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği Başkanlığı bayrağını Nevzat öztangut’tan devralan Attila Köksal da bu noktadan hareketle yeni dönemde, bu yönde büyük çaba harcayacakları mesajını veriyor. Yeni bir vizyonla yola çıkan Köksal’ın hedeflediği bu plan müthiş etki yaratır. çünkü tanıtım ve bilinçlendirme seferberliği oldukça önemli. Sonuçta kazanacak olan Türk sermaye piyasası ve Türkiye ekonomisi olacak.

Hepinize sağlıklı, mutlu bol kazançlı bir ay diliyorum.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası