Son Haberler

TÜRKİYE`DE FRANCHISING PATLAMASI

Markalar ve binlerce yatırımcıyı İstanbul’da buluşturan Bayim Olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı Eylül’de başlıyor. Türkiye’de franchising sektöründeki yükselişle birlikte bu yılki fuara rekor katılım sağlanması bekleniyor. Türkiye’nin ilk ve tek franchising fuarı; “Bayim olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı” bu yıl Eylül ayında İstanbul’da gerçekleşiyor. Türkiye’den daha fazla markanın dünya pazarına açılmasını ve uluslararası pazarlarda daha fazla Türk markasının bulunmasını hedefleyen Bayim olur musun? Fuarı’nı düzenleyen Medyafors Fuarcılık Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu, markalar ile yatırımcıları bir araya getiren uluslararası organizasyonun hedeflerini anlattı:

KATILIMCILAR YENİLİKLERİ TAKİP ETME FIRSATI BULUYOR

2013 yılı girişimcilik vegirişimciler açısından nasıl bir yıl oldu?

Markalar ve binlerce yatırımcıyı İstanbul’da buluşturan Bayim Olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı Eylül’de başlıyor. Türkiye’de franchising sektöründeki yükselişle birlikte bu yılki fuara rekor katılım sağlanması bekleniyor. Türkiye’nin ilk ve tek franchising fuarı; “Bayim olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı” bu yıl Eylül ayında İstanbul’da gerçekleşiyor. Türkiye’den daha fazla markanın dünya pazarına açılmasını ve uluslararası pazarlarda daha fazla Türk markasının bulunmasını hedefleyen Bayim olur musun? Fuarı’nı düzenleyen Medyafors Fuarcılık Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu, markalar ile yatırımcıları bir araya getiren uluslararası organizasyonun hedeflerini anlattı: Organizasyonunu üstlendiğimiz Bayim olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı’nın 12.sini düzenliyoruz. Bu fuarın her yıl girişimcilik ve girişimciler açısından daha da faydalı geçtiğini görüyoruz. Her sektörden yepyeni markalar oyuna katılıyor ve girişimcilerin sayısı artıyor. Medyafors Fuarcılık tarafından Ufrad işbirliği ile düzenlenen Bayim olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı girişimciler açısından önemli bir platform. Yeni markalar yeni fikirler ile buluşuyor. Katılımcıların hepsi ilgilendikleri sektörle ilgili bilgileniyor, yenilikleri takip etme fırsatı buluyor.

aa_19.jpg


‘MARKANI SEç, İŞİNİ KUR‘

Bayim olur musun Franchising Fuarı’ndan biraz bahseder misiniz?

CNR Expo Center’da düzenlenecek fuar bu yıl 18–21 Eylül 2014 tarihleri arasında Coldwell Banker Türkiye Ana Sponsorluğu’nda gerçekleştirilecek ve yeni çalışmalar/sürprizlerle 2014 yılı franchise sektörüne damgasını vuracak. 17-18 Eylül 2014 tarihlerinde UFRAD Franchising Derneği ve Medyafors Fuarcılık ev sahipliğinde düzenlenecek ‘’Avrupa Franchise Federasyonu Deneyim Paylaşım Toplantıları’’ kapsamında 20 ülkenin dernek başkanları, marka sahipleri fuarda olacak.

Ayrıca Ortadoğu’nun franchise konusunda lider kuruluşu Francorp’un Başkanı Imad Charafeddine Ortadoğu’da yatırım yapmak isteyen Türk markaları ile görüşmeler yapmak için Bayim olur musun Franchising Fuarı’nın açılışında yer alacak ve düzenleyeceği seminerde Ortadoğu pazarı ile ilgili önemli detayları girişimcilerle paylaşacak. Ulusal birçok marka fuar ile satış noktalarını çoğaltarak, bir kaç şubeli noktalardan, büyük zincir markalar halini aldı. Fuarımızın en önemli hedefi; Türkiye’den daha fazla markanın dünya pazarına açılmasını sağlayarak uluslararası pazarlarda daha fazla markayla temsil edilebilmesi ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak… “

Tüm girişimci ve yatırımcı adaylarına ‘’Markanı seç, İşini Kur‘’ diyoruz ve fuarı ziyarete bekliyoruz…


aa_20.jpg

FRANCHISING PAZARININ YILLIK HACMİ 40 MİLYAR DOLAR

Türkiye’de franchisingin geldiği noktayı değerlendirir misiniz?

Türkiye’de franchisingin geldiği noktayı anlamak için rakamlara bakmak yeterli… Alışveriş merkezlerinin hızlı yayılmasının da etkisiyle, Türkiye’de franchise markası patlaması yaşanıyor. Türkiye franchise pazarının ulaştığı hacim yıllık olarak 40 milyar dolar civarında. Uluslararası Franchising Derneği (UFRAD)’ın verilerine göre; bugün Türkiye’de zincir işletmelerin sayısı 1876; bunların yüzde 24’ü yabancı, yüzde 74’ü Türk kökenli markalar. Zincirlere bağlı şube sayısı ise 50 bin civarında. Franchise veya bayilik verenlerin sayısı 1471 ve zincirler içindeki oranı ise yüzde 78. Sadece kendi şubelerini açıp kendileri işleten zincirler ise yüzde 22 oranında. Avrupa Franchise Federasyonu istatistiklerine göre; Türkiye, 1876 franchise zinciri sayısıyla Avrupa birincisi konumunda. Türkiye’yi 1375 markayla Fransa, 960 markayla Almanya izliyor.

DüNYAYA AçILMAK İSTEYENLERE BüYüK FIRSAT

Türkiye, gerek franchise sektöründe, gerekse uluslararası fuarcılık sektöründe nasıl bir konuma sahip?

Franchising sektöründe Türkiye’de ilk ve tek fuar olmamız, bulunduğumuz coğrafi konumumuz, kıtalar arası oluşturduğu köprü açısından bayilik ve distribütörlük vermek isteyen markaların öncelikli tercihi oluyor. öncelikli hedefimiz Türk markalarını dünyaya açmak, Türk zincirlerini dünyanın her yerinde görebilmektir. Türk markalarının yurt dışındaki başarılarına şahit olmak bizim ne kadar doğru bir çalışma yaptığımızı gösteriyor.

aa_21.jpg

E-TİCARET öNE çIKIYOR

Bu yıl hangi alanlardaki girişimler öne çıkıyor?

Her yıl değişik sektörler, gösterdikleri değişik faaliyetlerle ön plana çıkıyor ve girişimcilerin ilgisini çekiyor. Bu yıl özellikle e-ticaret, teknoloji, gıda, eğitim ve hizmet sektöründe girişimlerin ön plana çıktığını görüyoruz.

GİRİŞİMCİLERE ALTIN TAVSİYELER

Bu yıl hangi alanlardaki girişimler öne çıkıyor?

CNR Expo Center’da düzenlenecek fuar bu yıl 18–21 Eylül 2014 tarihleri arasında Coldwell Banker Türkiye Ana Sponsorluğu’nda gerçekleştirilecek ve yeni çalışmalar/sürprizlerle 2014 yılı franchise sektörüne damgasını vuracak. 17-18 Eylül 2014 tarihlerinde UFRAD Franchising Derneği ve Medyafors Fuarcılık ev sahipliğinde düzenlenecek ‘Avrupa Franchise Federasyonu Deneyim Paylaşım Toplantıları‘ kapsamında 20 ülkenin dernek başkanları, marka sahipleri fuarda olacak.

Ayrıca Ortadoğu’nun franchise konusunda lider kuruluşu Francorp’un Başkanı Imad Charafeddine Ortadoğu’da yatırım yapmak isteyen Türk markaları ile görüşmeler yapmak için Bayim olur musun Franchising Fuarı’nın açılışında yer alacak ve düzenleyeceği seminerde Ortadoğu pazarı ile ilgili önemli detayları girişimcilerle paylaşacak. Ulusal birçok marka fuar ile satış noktalarını çoğaltarak, bir kaç şubeli noktalardan, büyük zincir markalar halini aldı. Fuarımızın en önemli hedefi; Türkiye’den daha fazla markanın dünya pazarına açılmasını sağlayarak uluslararası pazarlarda daha fazla markayla temsil edilebilmesi ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak…

Tüm girişimci ve yatırımcı adaylarına ‘‘Markanı seç, İşini Kur‘‘ diyoruz ve fuarı ziyarete bekliyoruz…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası