Son Haberler

AVAZA TÜRK YATIRIMCILARI BEKLİYOR

avaza_turk_yatirimcilari_bekliyor_2.jpg ♦ Hazar‘ın incisi Avaza, Türkiye‘nin Antalyası ve Bodrumu gibi küresel bir turizm merkezine dönüşüyor. özel turizm bölgesi, şimdiden milyarlarca dolarlık yatırımlarla tüm dünyanın dikkatini çekiyor.

♦ Yeniden devlet başkanı seçilir seçilmez ilk ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştiren Gurbangulı Berdimuhamedov, her fırsatta Türk işadamlarına Avaza “Gelin yatırım yapın” çağrısını tekrarlıyor.

♦ Avaza’da 2020 yılına kadar 7 milyar dolar tutarında yatırım yapılması planlanıyor. Bu da bölgede turizm yatırımı yapmak isteyen Türk işadamları için büyük bir fırsat anlamına geliyor.

Orta Asya’nın parlayan yıldızı, ekonomik büyümesiyle dünyanın en hızlı kalkınan ülkelerinden Türkmenistan, turizm atağını başlattı. Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza’nın sahillerini turizme açan Türkmenistan, birbiri ardı sıra hizmete açılan otel ve tatil köyleriyle daha şimdiden bölgenin yeni turizm mekezlerinden biri oldu.

Türkmenistan’ın yeni hedefinin temelleri 21 Temmuz 2007 yılında Hazar Denizin kıyısında bulunan “Serdar” otelinde atıldı. Burada Türkmenistan Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi Hazar’ın incisi de denilen “Avaza”nın ulusal turizm bölgesi ilan edildiği açıklandı.

Projeye en büyük desteği veren Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, başta Türkler olmak üzere, tüm yabancı yatırımcıları bu büyük projede yeralması için davet etti.

TüRKMENİSTAN’DAN öNEMLİ TURİZM HAMLESİ
Dünyanın en büyük dördüncü doğal gaz rezervine sahip olan Türkmenistan, adını sadece doğal kaynaklarıyla değil, önemli projelerle de duyuruyor. Hazar kıyısında bulunan Avaza’nın devlet tarafından turizm bölgesi ilan edilmesi ülkede çok önemli yeni iş alanları doğurdu.

Türkmenistan dünyada enerji, özellikle doğal gazın dev rezervleri, yüksek üretim ve ihraç kapasitesi ile dikkat çeken ülkelerin başında geliyor. Türkmen Liderinin yürüttüğü “Tarafsızlık” temelli dış politikası ise ülkenin stratejik konumunu daha da güçlendiriyor. Ekonomik büyüme açısından dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinin başında gelen Türkmenistan, 2011 yılında global ekonomik büyümeden yaklaşık 4 kat daha daha fazla büyüme gerçekleştirdi. Uluslararası Para Fonu (IMF)’nun yayınladığı “World Economic Outlook –April 2012” raporuna göre, Türkmenistan ekonomisi 2011 yılında 14,7 % büyüdü.

Son dönemde Türkmenistan turizm alanında da parlayan bir yıldız olarak ortaya çıkıyor. “Avaza” milli turizm bölgesi misalinde Türkmenistan son dönemde bu “dumansız sanayi” ye yüz milyonlarca dolar yatırım yapıyor. Avaza Milli Turizm Bölgesi 2007 yılında Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un talimatıyla kararıyla kuruldu.

avaza_turk_yatirimcilari_bekliyor_3.jpgAvaza Milli Turizm bölgesi, Hazar denizinin doğu kenarında, Türkmenbaşı şehrinden 12 km ve Türkmenbaşı Uluslararası Hava Limanından 20 km uzaklıkta bulunuyor. Dil uzmanların ın ifadelerine göre “Avaza”, “şarkı söyleyen dalgalar” anlamına geliyor. Gerçekten dalgaların kalplari heyecana getirircesine şarkı söyler gibi ses çıkardığı bu bölge, temiz kum, cömert ışınlı güneş, şifalı hava ve denizden oluşuyor. Hazar Denizi’nin iyotlu suyu maden kaynakları ve şifalı özelliğiyle insan sağlığına yararlı olması ile de ünlü. Hazar Denizi‘nin bitki ve canlılar dünyası Avaza’nın güzelliğini daha da artırıyor.

Avaza Milli Turizm Bölgesi toplam 5 bin hektarlık bir alanı kaplıyor. Bunun bin 700 hektarlık kısmın inşaat alanı olması bekleniyor. Turizm bölgesinin inşaatının 3 aşamada yapılması planlanıyor. 2 bin hektarlık alanda ise doğal alanlar ile parklar yapılıyor. Kalan bin 300 hektarlık alanının ise tamamen ağaçlandırılması hedefleniyor. Ağaçlandırma kampanyası kapsamında bölgede yüzbinlerce fidan dikilmiş durumda.

özellikle yaz ve son bahar aylarında Türkmen ve yabancı turistlerin binlercesi Avaza’da dinleniyor. 2 bin yatak kapasitesine sahip olan Avaza, yapılan yatırımlarla yakın gelecekte 4 bin 500 yatak kapasiteli otel ve dinlenme merkezine kavuşacak.

TüRK YATIRIMCILARA DAVET
Milyarlarca dolarlık alt yapı yatırımlarının yapıldığı bölge, yabancı yatırımcılar için de fırsatlar sunuyor. Günümüzde Rusya ve Türkiye’den gelen yatırımcılar, bölgeye doğrudan yatırımlar yapıyor.Türkmenistan‘ın stratejik öneminin artması, yatırım ikliminin giderek iyileşmesi sonucu, turizm açısından da bölge gelecek vaat ediyor. Avaza bölgesi, hava yolları, kara yolları, deniz yolları ve demir yolları ile de biliniyor. Avaza bölgesi, gelecekte sadece serbest turizm bölgesi olarak değil, serbest ticaret ve yatırım bölgesi olarak da öne çıkıyor.

Türkmenistan, Avaza’ya yatırım yapacaklar için vergi indiriminden, vergi muafiyetine, vize kolaylığından, harç muafiyetine kadar birkaç kolaylık ve muafiyetler de sağlıyor.
Yatırım teşviki konusunda getirilen bu kolaylıklar ve muafiyetler ile birlikte, Türkmenistan’ın yatırım altyapısı da giderek iyileştiriliyor. Bu anlamda, Türkmenistan’a yatırım yapmayı düşünen girişimciler, özellikle Avaza’da turizm yatırımı yapmayı planlayan işadamları için Türkmenistan’ın yatırım hukuku konusunu iyi araştırması gerekiyor.

Türkmenistan yatırım iklimini iyileştirmek için gerekli hukuki çalışmalarını devamlı hayata geçiriyor. Bu anlamda Türkmenistan, 1992 tarihli Anayasasını yeniden kabul etti. Ayrıca, Mart 2008 de Yabancı Yatırımlar Kanunu, Ağustos 2008 yılında Hidrokarbon Kaynakları Kanunu, Mayıs 2010 yılında ise, Turizm Kanunu’nu kabul etti. Bununla birlikte yatırım hukukunu ilgilendiren çeşitli kanunlarda değişikler gerçekleştirildi. Ayrıca, yatırım iklimini iyileştirmeye yönelik birkaç Devlet Başkanı Kararı da kabul edilmiş durumda.

avaza_turk_yatirimcilari_bekliyor_4.jpg

Yabancı Yatırımlar Kanunu Türkmenistan Yatırım hukukunun temel Kanunlarının birisidir. Yabancı yatırımlarda çatı kanun özelliğini taşıyan 3 Mart 2008 tarihli Türkmenistan Yabancı Yatırımlar Kanununun 2. maddesine göre, Türkmenistan yabancı yatırım mevzuatı, Türkmenistan Anayasasını temel alıyor ve Yabancı Yatırım Kanunu ile diğer Türkmenistan mevzuatından ibaret. Eğer, Türkmenistan’ın taraf olduğu uluslararası anlaşmalarda bu kanun normundan farklı düzenleme var ise bu durumda uluslararası anlaşma hükmü uygulanıyor. Günümüzde Türkmenistan aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birkaç ülke ile iki taraflı yatırımları koruma anlaşmaları ile çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarını da imzaladı.

Türkmenistan Yabancı Yatırımlar Kanunun giriş kısmında, Kanunun amacı, yabancı yatırımcıların, yabancı sermayeli teşebbüslerin Türkmenistan’daki faaliyetlerinin hukuk temelini belirlemek ve Türkmenistan’a yabancı yatırımları gelmesini sağlamak ve bunlardan faydalanmak olarak belirleniyor.
Türkmen Hukukuna göre, yabancı yatırımcıların, yabancı sermayeli şirketler, yabancı yatırım projelerinin ve yabancı sermayeli şirketlerinin Türkmenistan’ın kanununa uygun olarak tescilinden itibaren kanunda belirlenen korumalardan ve teşviklerden yararlanabiliyor. (TYYK m. 19/3) Diğer ifadeyle, Yabancı Yatırım Kanununda belirlenen hukuki korumalar, garantiler ve teşviklerden yararlanmak için, yatırım projesinin ve /veya yabancı sermayeli şirketin tescili gerekiyor.

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!
TURCOMONEY HAZİRAN 2012 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE!
AYRICA D&R, REMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ VE NT MAĞAZALARINDA…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası