Son Haberler

BORSA`DA FAİZSİZ YATIRIM FONU

borsada_faizsiz_yatirim_fonu_2.jpg İMKB geçen ay ilk Katılım Endeksi Fonu’nu halka arz etti. Fon yöneticiliğini Bizim Menkul Değerler yaptı. Katılım Endeksi A Tipi Borsa Yatırım Fonu, İMKB’de “KTLME” kodu ile işlem görüyor. Katılım Endeksi A Tipi Borsa Yatırım Fonu, 30 adet hisse senedini tek işlemde satın alım imkânı veriyor.

Bizim Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Boydak ile Katılım Endeksi A Tipi Borsa Yatırım Fonu üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Bu söyleşide yatırımcının Katılım Endeksi A Tipi Borsa Yatırım Fonu ile ilgili merak ettikleri soruları biz sorduk. İşte cevapları…

♦ Bizim Menkul Değerler’in kuruluşundan bu zamana kadar geçen süreyi değerlendirir misiniz?
Sektörün en eski kurumlarından birisiyiz. 2003 yılından önce Murad Kuran Menkul Değerler olarak faaliyet gösteriyorduk, şimdi Bizim Menkul Değerler olarak faaliyetimize devam ediyoruz. 2004 yılında ilk acentelik tecrübemiz Family Finans Kurumu ile başladı, bugün tüm Katılım Bankaları’na hizmet veriyoruz. Şirketimiz Türkiye’de ilk kez özel Finans Kurumları ve Katılım Bankaları için sermaye piyasası hizmet ve ürünlerini geliştiren bir aracı kurum. %100 Boydak Grubu iştirakiyiz. Türkiye çapında Katılım Bankaları’na ait 700 civarında şube ile geniş bir dağıtım ağımız var ve 50.000’e yakın yatırımcıya hizmet veriyoruz.

♦ Bizim Menkul Değerler’in yatırımcıya sunduğu hizmetler nelerdir?
Bizim Menkul Değerler hisse senedi işlemlerine aracılık, yatırım danışmanlığı, araştırma, kurumsal finansman, varlık yönetimi de dâhil olmak üzere geniş yelpazede yatırım hizmetleri veriyor.. Buna ek olarak, Türkiye’de faizsiz yatırım fonları, hisse senedi işlemlerine aracılık hizmetleri gibi Katılım Bankaları’na yönelik ürünleri sunan ilk aracı kurum. Şirketimiz dünyadaki ilk İslami Borsa Yatırım Fonu’nu kuran ve yöneten yatırım şirketi. Bunun yanında gerek Türkiye’de, gerekse dünyada ilk kez yapılan birçok ürün ve hizmete sahibiz.

♦ Faize duyarlı kesimin borsaya ve diğer finansal enstrümanlara ilgisi hangi düzeyde?
2003-2004 yıllarında başladığımızda açıkçası zorluklar yaşadık. Zira daha önce yatırım ürün ve hizmetleri ile tanışmamış geniş bir kitleye, bu ürün ve hizmetleri sunmaya çalışmak o kadar da kolay olmadı. Algılar ve beklentiler farklı olabiliyor. Bu konuda sektörde oluşmuş standartlar da yoktu. Ama zaman içerisinde yatırım ürünlerine aşinalık ve bankaların kazandığı tecrübe ile bugün Katılım Bankaları’nın ve müşteri kitlesinin yatırım ürün ve hizmetlerine ilgisi ve talebi giderek artıyor. Biz de bu talebe hitap edecek yeni ürünler için Bizim Menkul Değerler olarak sürekli çalışıyoruz.

♦ Borsada geçen yıldan beri yayınlanan Katılım Endeksi nedir?
Katılım Endeksi tıpkı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın İMKB-100, İMKB-Sınai endekslerine benzer bir şekilde hazırlanan ve İMKB tarafından hesaplanan bir borsa endeksi. Tek farkı, bu endekste bulunan hisse senetlerinin Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun hisse senetleri arasından seçilmesi. Dolayısı ile bu hassasiyeti olan yatırımcılar bu endekse dayalı ürünleri alıp-satabilirler.

♦ Katılım Endeksi A Tipi Borsa Yatırım Fonu hakkında bilgi verir misiniz?
Katılım Endeksine dayalı ürünlerin en önemlilerinden biri Katılım Endeksi Borsa Yatırım Fonudur. Katılım Endeksi Borsa Yatırım Fonu, endeksteki senetlere aynı oranda yatırım yaptığı ve borsada işlem gördüğü için, yatırımcılara borsada endeksi alıp-satma imkânı verir. Bu ürün sayesinde yatırımcılar, tıpkı hisse senedi alır satar gibi, Katılım Endeksini alıp satabilirler.

♦ Katılım endeksinde endeks sağlayıcısısınız. Katılım endeksini nasıl belirliyorsunuz?
Endeks kuralları 4 Katılım Bankası ve Bizim Menkul Değerler’in ortak çalışması sonucu ortaya çıktı. Bu kurallar hem Katılım Bankacılığı prensiplerini hem de uluslararası uygulamaları dikkate alıyor. Buna göre endekse alınan şirketlerin faaliyet alanları Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olmalı ve faiz gibi bu prensiplere uygun olmayan gelirlerinin toplam gelirlerine oranı %5’in altında olmalı.

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!
TURCOMONEY HAZİRAN 2012 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE!
AYRICA D&R, REMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ VE NT MAĞAZALARINDA…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası