Son Haberler

KOBİ`LER FAKTORİNGE ALIŞTI

*KOBİ’lere ağırlık veren Şeker Faktoring Genel Müdürü Yücel Akbulut, “Sektörün önü açık. büyüme artarak devam edecek” diyor.

Türkiye’de bankacılık sektörünün geçmişi 150 yıl öncesine dayanıyor. Buna karşılık faktoring sektörü, yaklaşık 20 yıl önce Türkiye’deki yerini aldı. İlk yıllarda yeterince tanınıp bilinmediği için fazla ilgi görmedi. özellikle 2001 krizi, ardından iç ve dış ticaret hacmindeki genişlemeye paralel olarak finans kesimi kredilerinde de önemli artışlar yaşandı. Buna paralel olarak faktoring sektörü de fazla tanındı ve olumsuz algı engelini zamanla aşarak bugünkü seviyesineulaştı.

Faktoring sektörünün önde gelen kuruluşlarından biri de Şeker Faktoring. Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı iken 3 ay önce Şeker Faktoring Genel Müdürlüğü görevine getirilen Yücel Akbulut, Turcomoney’e konuştu…

*Uzun yıllardır bankacılık sektöründe üst düzeyde görevler yapıyorsunuz. 3 ay önce Şekerbankın kardeş kuruluşu Şeker Faktoring Genel Müdürlüğü görevinegetirildiniz. Sizi öncelikle tebrik ediyoruz. Bu 3 aylıksürede neler yaptınız ? Nasıl bir tablo ortaya çıktı?

Tabi 3 aylık süre kısa bir süre de olsa işlemleri bankacılıkla paralellik arz eden sektörü ve şirketimizi daha iyi tanıma fırsatı buldum. . öncelikle şunu söylemek isterim. Faktoring sektörünü sadece şirket alacakları üzerine yoğunlaştığı için alacak yönetimi konusunda daha ihtisaslaşmış olarakgördüm. Ne istediğini bilen bir sektör. 13.12.2012 tarihinde yürürlüğe giren Kanunu’nun mevcudiyeti, FKB’nin kurulmuşolması sektörün gelişimine önemli katkılarda bulundu. Ayrıca merkezi fatura kayıt sisteminin gelmiş olması, elektronik fatura kesilme imkanının getirilmesi, KKB tarafından geliştirilen raporlar sektörün önemli avantajları. özetle bizhedefe kilitlendik ve daha iyi ne yaparız diye kollarımızı sıvadık.

*Sektörde uzun yıllar darmadağınık bir yapı vardı. Kanun çıktı, faktöring şirketleri, leasing şirketleri ve finansman şirketleri Finansal Kurumlar Birliği çatısı altında toplandı. Bu yeni düzenlemeleri ve bu yeni yapıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?

çok olumlu gelişme tabi. Sorunlarımızın tek merkezden dile getirilmesi, sektör için büyük bir avantaj. Kısa sürede birçok olumlu yansımasını gördük.

*Neler mesela ? Nasıl yansıdı ?

Dosyanın devamı için Turcomoney dergisinin Ağustos sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası