Son Haberler

FAİZSİZ YATIRIM BANKALARI GELİYOR

Sayın Akyüz bir yılı daha geride bıraktık. Türk ekonomisi, oldukça zor bir dönem geçirdi. Katılım bankacılığı sektörü yılı nasıl geçirdi, nasıl bir performans gösterdi?

2015 yılı, katılım bankaları açısından beklentiler doğrultusunda tamamlandı. Ancak 2015 yılında sektörümüz açısından özel bir durum yaşandı. Bank Asya yönetimine el konuldu. Dolayısıyla sektörün performansını Bank Asya hariç ve Bank Asya dâhil olmak üzere iki şekilde ifade edeyim. Bank Asya hariç sektörde toplanan fonlarda %24 büyüme, kullandırılan fonlarda %23 büyüme gerçekleşti. Aktif toplamında da sektörümüz 2015 yılında %24 büyüdü. Bank Asya dâhil toplanan fonlarda ise %14 büyüme, kullandırılan fonlarda %15 büyüme, aktif toplamında %15 büyüme oldu. Bank Asya’nın özel bir durumu var biliyorsunuz. O özel durumu nedeniyle banka küçülüyor. Bu durum tabi bizim rakamları biraz aşağıya çekiyor. Bank Asya dâhil sektör, 120 milyar liralık aktif büyüklüğüne ulaştı. Kullandırılan fonlar 80,5 milyar liraya, toplanan fonlar 75.8 milyar liralık bir hacme ulaştı. Sektörde istihdam edilen personel sayısı 16.700 kişiye, şube sayımız ise 1080’e ulaştı.

2015 yılında sektör açısından çok önemli bir gelişme daha yaşandı. Devlet faizsiz bankacılık sektörüne girdi. Bunu asıl değerlendiriyorsunuz?

Evet, 2015’te sektörümüze bir oyuncu daha katıldı. Ziraat Katılım Bankası kuruldu ve faaliyete geçti. Vakıf Katılım Bankası kuruldu, inşallah Şubat ayında en geç Mart ayında faaliyete başlamış olacak. Böylece sektörde katılım bankası sayısı 6’ya ulaşmış olacak. Faizsiz finans sektörüne devlet güçlü bir şekilde girdi. Devletin faizsiz banka kurması, sektörün büyümesi açısından çok önemli. Kamunun sektöre girmesi ve destek vermesi, sektörün büyümesi ve Türkiye geneline yayılması açısından ciddi bir ivme katacaktır.

Halkbank da faizsiz bankacılık sektörüne girecekti. Fakat sonra vazgeçildi. Ancak gündemde yine böyle bir çalışma var.

Halkbank’ın sanırım kendi özel mevzuatında, özel kanununda değişiklik ihtiyacı var. Onun için biraz daha gecikecek

Dosyanın devamı için Turcomoney dergisinin Şubat sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası