Son Haberler

Kuantum bilgisayarlar geleceğimizi şekillendirecek

Kuantum mekaniğinin bilgisayarlarda kullanılmasına yönelik dünya çapında büyük bir yarış yaşanıyor. Normal bilgisayarlardan milyonlarca kez hızlı işlem yapan kuantum bilgisayarlar hayatımıza girmeye başlıyor.

Normal bilgisayarlar ile yapılamayan hesaplamalar kuantum bilgisayarlar ile çok kısa zamanda yapılacak. Büyük veri analizi çalışmaları hızlanacak, binlerce bilgisayarın birleşerek yapamayacağı işlemler saniyeler içinde yapılacak.

 Dünyanın geleceğini şekillendirecek potansiyele sahip kuantum bilgisayarlar ile ilgili bu hızlı gelişimi yakından takip etmek ve bunun yanı sıra bu yarışın içinde yer alacak çalışmalara zaman geçirmeden başlamak önem taşıyor.

Gürdoğan Yurtsever

ICBC Turkey Bank İç Kontrol ve Uyum Başkanı

yurtsever@turcomoney.com

Teknolojik değişim her alanda baş döndürücü hızla sürüyor. Değişen teknolojiler de dünyayı dönüştürmeye devam ediyor. Dünyayı değiştirmeye aday teknolojik yeniliklerden birisini de bilgisayarlarda kuantum teknolojisinin kullanılmaya başlanılması olarak ifade etmek yanlış olmayacak.

Kuantum mekaniğinin bilgisayarlarda kullanılmasına yönelik dünya çapında büyük bir yarış yaşanıyor. Deneysel nitelikteki çalışmalar artık başarılı örneklere dönüşüyor. Kuantum bilgisayarlar hayatımıza girmeye başlıyor.

Verileri kuantum mekanik yasalarına göre işleyen ve ileten bilgisayarlara kuantum bilgisayar deniyor. Bilindiği gibi günümüzde kullandığımız bilgisayarlar 0 ve 1 dizilerinden oluşan bitler kullanarak çalışıyor, işlem yapıyor ve verileri saklıyor. Buna ikili sayı sistemi de deniyor. Bir anlamda bir bilginin bilgisayardaki karşılığı var ya da yok esasına dayanıyor.

Yazının devamını okumak için tıklayınız

https://www.pressreader.com/turkey/turcomoney/20190201

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası