Son Haberler

“TÜRK YATIRIMCILAR BEKLENİYOR”

Türkiye ve Sırbistan ikili ilişkileri her alanda geliştirmek için gerekli siyasi iradeye sahip olup, Türkiye ve Sırbistan’ın liderleri ilişkileri geliştirmek için samimi dileklerini yakın geçmişte, pek çok fırsatta dile getirmişlerdir. Stratejik ortaklık yaratmak için ortak istek mevcuttur. Bölgenin geleceği için müşterek bir vizyon sözkonusudur. Biz, Sırbistan’ı bölgede, Avrupa ve ötesinde, siyasi ve ekonomik istikrar için kilit bir ülke olarak görüyoruz ve ilişkilerimizi en iyi düzeye çıkarmayı hedeflemekteyiz. Bu çerçevede, her iki taraf da ekonomi, kültür, spor, bilim, güvenlik, savunma ve kriz yönetiminde münasebetleri geliştirmek konusunda gayret göstermektedir.

Biz, AB’nin müstakbel üyesi olarak Sırbistan’ın parlak geleceğine inanıyoruz ve potansiyeli yansıtmayan ekonomik ilişkileri arzulanan seviyeye taşımaya çalışıyoruz.

Ekonomik ve hukuki açıdan bakıldığında iş yapmak için uygun ortam mevcuttur. İki ülke arasında, Serbest Ticaret Anlaşması, Vize Anlaşması, Yatırımların Teşviki ve çifte Vergilendirmenin önlenmesi Anlaşmaları gibi temel ikili düzenlemeler yürürlüktedir. İkili ticaret hacminin istikrarlı biçimde genişlediğini ve her yıl daha da arttığını görmekten memnuniyet duymaktayız.

Son on yılda düzenli biçimde artan ve bilhassa 2010 yılında akdedilen Serbest Ticaret Anlaşması (FTA) sonrasında ivme kazanarak, 2014’te neredeyse yaklaşık 800 milyon ABD Dolarına ulaşan ticaret hacminin daha da genişlemesi gerekmektedir. Türk ve Sırp iş çevreleri güven sahibidir ve bürokratik destekle birlikte kısa vadede 1 milyar Avro hacme kolaylıkla ulaşmak mümkündür.

Sırbistan’da yatırım için doğru zaman olduğunun bilinciyle, Büyükelçiliğimiz de dâhil olmak üzere, iki ülkenin ilgili makamları, Türk işadamlarını ve yatırımcıları Sırbistan’da faaliyete geçmeleri konusunda cesaretlendirmektedir.

Sırbistan, çok sayıda ülkenin teşkil ettiği bir pazara ulaşmak bakımından mükemmel bir konuma sahip olup, Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması (CEFTA), Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA), Türkiye, Rusya Federasyonu, Kazakistan ve Belarus ile mükemmel bir Serbest Ticaret Anlaşması (STA) şebekesine sahiptir. Sırbistan, tam üyelik için AB’yle müzakerelere de başlamış olup, AB’yle ticaret gümrük vergilerinden muaf olarak yapılmaktadır. Bu STA şebekesiyle Sırbistan, dünya piyasalarının %15’ine serbest erişim imkânı sunmaktadır ki özellikle bu pazarı hedefleyen şirketler için bu Sirbistan’a yatırım yapılmasında oldukça geçerli bir saik teşkil etmektedir.

Türk yatırımcılar, diğer Balkan ülkelerine göre Sırbistan’a daha az yatırım yapmış olmalarına karşın, Halkbank’ın gelmesiyle, bunun yakın zamanda değişeceğini düşünüyorum. Son dönemde bunun işaretleri giderek daha belirgin hale gelmektedir ve Halkbank’ın Sırbistan’da tam kapasiteyle çalışmaya başlamasıyla beraber Sırbistan’daki yabancı yatırımlarda Türk işadamlarının kayda değer paya sahip olacağına inanıyorum.

Dosyanın devamı için Turcomoney dergisinin Kasım sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası