Son Haberler

“TÜRK FİRMALARINI BEKLİYORUZ”

1. Bize kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

Tabii, 40 yıldır Dışişleri Bakanlığı’nda çalışıyorum. O zamandan beri Dışişleri Bakanlığı benim hayatım oldu. Birçok ülkede çalıştım ama Türkiye Cumhuriyeti’nde Sırbistan Cumhuriyeti’ni temsil etmek benim için özel bir onur.

2. Türkiye ile Sırbistan arasındaki ekonomik, kültürel ve siyasi ilişkiler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tabii ancak Sırbistan-Türkiye ilişkilerinin tüm boyutları hakkında bilgi vermek çok daha fazla zaman ve yer gerektirir. Şu an için ilişkilerin iyi olduğunu söyleyebilirim ancak birçok alanda, özelikle de ekonomik işbirliği alanında çok daha iyi olabilir. Sınır paylaşmasak da Türkiye Cumhuriyeti’ni kardeş ülke olarak görüyoruz. Basit bir sınırdan çok daha fazlasını paylaşıyoruz – tarihimizin ve coğrafyamızın ortak unsurlarının yanı sıra, zihniyet, kültür, yiyecek açısından da benzerlikler var.

3. Sırp ve Türk yatırımları ağırlıklı olarak hangi sektörde yoğunlaşıyor?

Ne yazık ki, Sırbistan’ın bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirdiği önemli bir yatırım yok. Sırbistan’da ise örneğin tekstil sektöründeki yatırımlar gibi çeşitli Türk yatırımları var. Ancak her iki ülkenin işbirliği potansiyeli dikkate alındığında bu yatırımlar çok daha büyük olabilir. Ben bu vesileyle Türk iş dünyasına Sırbistan’a gelip yatırım yapmaları için çağrımı yineliyorum.

4. Türk kültürünün en sevdiğiniz yanı nedir?

Bildiğiniz gibi Osmanlılar uzun yıllar boyunca Balkanlardaydı. Bu yüzden de, Türk kültürünün birçok unsuru bizim kültürümüzün aşina olduğu ve bize benzer unsurlar. Türk halk müziği ve dansları en sevdiğim unsurlar diyebilirim

Dosyanın devamı için Turcomoney dergisinin Kasım sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası