Son Haberler

Türkiye, dünyanın en iyi ekonomileri arasına nasıl girer?

Dünyanın en iyi ekonomileri arasına girmeyi hedefleyen Türkiye, sürdürülebilir kalkınma için gerekli olan tüm çabayı göstermelidir ama öncelikle yetişmiş insan faktörünü ele almak şart.

Marka dedik, Türkiye dedik, marka nasıl oluşur, nasıl gelişir bunların üzerine çok konuştuk, çok yazdık ve yazmaya, konuşmaya devam edeceğiz. Turcomoney’de bu süreci sonuna kadar destekleyecek. Evet destekleyecek diyorum çünkü vizyonu ve üstlendiği misyon bu süreçle birebir örtüşüyor. Dolayısı ile yayın politikası ve gündemi de böyle şekilleniyor.

Temmuz ayının gündeminde; eğitimden modaya, sanayiden enerji sektörüne kadar uzanan alanlar var. Bu alanlarda Türkiye nereye gidiyor, neler olacak, hangi sektör ne kadar ve nasıl gelişecek konuları masaya yatırılıyor. Benim de burada söylemek istediğim bir şey var. Türkiye olarak artık hepimiz; hangi iş, hangi alan olursa olsun, mutlaka uluslararası düşünmek, uluslararası konjonktüre göre davranmak zorundayız.

Kendi değerlerlerimize sahip çıkarak, küresel düşünmemiz gerekiyor. Bu tezin altını özellikle çiziyorum. Bu ayki gündemin en önemli başlıklarından biri olan eğitim sektöründe de Türkiye’nin atak yapması gerekiyor. Dışarıda Türk okulları vasıtası ile yakaladığımız ivmeyi, Türkiye’de okuyacak yabancı öğrencilerle desteklemeliyiz. Devletin mutlaka bu konuda özendirici ve teşvik edici bir rolü olmalı.

ülkemize eğitim için gelecek, burada ikamet edecek her öğrencinin bir elçi gibi çalışacağını unutmamalıyız. Yeni dünya bu insanların aklı ve vizyonu ile kurulacak. üniversite eğitimi mutlaka bu vizyonla tasarlanmalı ve Türkiye için itici bir güç haline gelmeli. Nasıl ki yeni çok genç bir Cumhuriyetken konjöktürden de faydalanarak önemli hocalara Türk üniversitelerini kurdurduysak, bugünde özellikle gelişmekte olan ülkelerin parlak insanlarını, örgencilerini ülkemize çekip bir adım öne çıkmalıyız.

Türkiye’yi gelişmiş dünya ülkeleriyle yarışacak seviyeye getirecek ekonomik kalkınmaya elbette yatırım yapmalıyız ama ondan önce bu ekonomiyi yönetecek insan kaynağını dikkatle yetiştirmemiz gerekiyor. çünkü modayı, enerjiyi ve tüm sektörleri, her şeyi yetişmiş insanlar yönetecek. Diyoruz ki; gerçek fabrika, gerçek petrol ve enerji kaynağı insandır. İyi yetişmiş, eğitimli, donanımlı ve dünyaya entegre olmuş insan kaynağı.

özetle insan, insan, insan…

satici@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası