Son Haberler

Orakçıoğlu: Türkiye`de bir ilki yapıyoruz

• Orka Grup, Gucci Tiffany ve Saks Fifth Avenue yatırımı ile tanınan Investcorp ile yaptığı ortaklık anlaşması ile uluslararası sahnede en lüks erkek giyim oyuncusu olma yolunda önemli bir adım attı.


• Dünya’da Tween markası ile tanınan Damat’ı Beatles’ın davulcusu Ringo Star, müzik grubu JLS, rock grubu Snow Patrol, Brian Friedman, Liam Gallegler, Jose Mourinho, Frank Lampard, Michael Jackson, Samuel Jackson, Brad Pitt gibi birçok ünlü giyiyor


• Bugün 60’ı yurt dışında olmak üzere 200’den fazla mağaza ve 250 milyon TL’lik ciro hedefi ile hazır giyim sektörü devleri arasında olan Orka Grup bünyesinde Damat, D’s, ve Damat Tween markaları var.

Tokyo, Milano, Londra gibi moda başkentlerinde bir Türk markasının rüzgârı esiyor. Londra Knightsbridge Harvey Nichols’ta en çok satış yapan ve tercih edilen ve dünya modasının efsane ismi Valentino’nun da takibine giren Tween markası, Türkiye’de Damat olarak biliniyor. Orka Grup bünyesinde bulunan Tween, Türkiye’de Damat markası ile tüketicisi ile buluşuyor.

Hazır Giyim sektörü liderleri arasında yer alan Orka Grup farklı segmentlere hitap eden 3 markaya sahip. Orka Grup, Damat Tween, Tween ve D’s markaları ile giyinmeyi seven şık erkeklere farklı tasarımlarla son teknoloji kullanılarak üretilmiş 2 bine yakın dev bir koleksiyon sunuyor.
Osman Bey’de küçük bir mağazada başlayan serüven bugün Avrupa’dan Balkan ülkelerine, Ortadoğu’dan Uzakdoğu’ya 40’ın üstünde ülkede sürüyor. Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu tüm dünyada büyük ilgi gören koleksiyonları ile ilgili olarak şunları söylüyor:

Bizim dünya da rakibimiz yok. Biz farklıyız. Biz kendi değerlerimizle ön planda olmayı seviyoruz. Kendi kültürümüzün, birikimimizin yaşanan bu topraklardaki medeniyetlerin bize tasarımla ilgili bir hazine sunduğunu düşünüyoruz. Tasarımlarımızda da bunları kullanıyoruz”

Uzun zamandan beri yabancı yatırımcılardan ortaklık teklifleri alan Orka Grup, Tiffany ve Saks Fifth Avenue yatırımı ile tanınan Investcorp ile ortaklık anlaşması yaptı. Dünya çapındaki Uniqlo ve Jil Sander markalarının baş tasarımcılığını yapmış Pierangelo D’Agostin’i transfer etti. Tween markasının ile dünya moda başkentlerindeki etkinliğini artırmaya yönelik olarak logonuzu değiştirdi.

Hazır giyim sektöründe yaptığı tasarım ve inovatif ürünlerle çığır açar Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ile Damat’ın doğuşundan bugüne kadar geçen süre, projeleri, Investcorp ortaklıklığı, Türkiye ekonomisi ve kur politikaları üzerine detaylı bir o kadar da çarpıcı bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte söyleşimizin detayları….

Damat nasıl doğdu gelişim nasıl bir serüven izledi?
Bu soruya cevap verirken uzun zamandır kamuoyunda bilinen bir yanlışı da Turcomoney aracılığı ile düzeltmek istiyorum. üretimin içinde hiçbir zaman olmadım ama her zaman üretilen bir ürünün tasarımı ve özellikle koleksiyon haline dönüşmesiyle ilgili çalışmaların içinde oldum. Yani işin hep görsel, estetik tarafında ve kalite tarafında oldum.

turkiyede_bir_ilki_yapiyoruz_2.jpgOsman Bey’de fason ürettirdiğimiz ürünlerin pazarlamasını yaptığımız küçük bir iş yerimiz vardı o şekilde başladık. İlk başladığımız iş yeri bir atölyeden çok showroom mantığında dizayn edilmiş küçük bir işyeriydi.

“İyi kalıp bu işin anahtarı”
İlk olarak pantolonla başladık bu işe. Kumaşı, malzemeyi alıp kendi tasarımımızı yapıp fason olarak ürettirdik. İki üç sezon geçtikten sonra bizim pantolonların kalıbı inanılmaz konuşulmaya ve aranmaya başlandı. Hala söylerim: “İyi bir kalıp bu işin anahtarı” derim.

Orka Grup çatısı altında hangi markalar var?
Orka Grup çatısı altında bizim aktif olan üç markamız var; Damat, Tween ve D’s. Damat ve Tween markaları bir arada aynı mağazalarda satılıyor. D’s ve Damat markası farklı bir conseptte ayrı mağazalarda satılıyor. Damat Tween, first line dediğimiz üst segmente hitap ediyor. Damat Tween’de tasarım ve kalite vazgeçilmez bir unsur.

Dünyadaki lüks markaların kalite anlamında tasarım anlamında her zaman için rekabet edebilecek bir koleksiyonu var. Yurt içinde ve yurt dışında özellikle üst segmentte olan lokasyonda Damat markalarımızla faaliyet gösteriyoruz.

D’s markamıza tamamen ticari ve rekabetçi mantıkta yaklaşıyoruz. Fiyat avantajıyla birlikte yine tasarım ön planda tutuyoruz. Yakın coğrafyada yani kendi ülkemizin dışındaki yakın coğrafyamızda 350 milyonluk interlandda D’S Damat’ın yaygınlığını bilinirliğini arttırma konusunda çalışıyoruz.
2012 büyüme hedefi yüzde 25

2011 yılında yüzde 40 büyüme ile sektör ortalamasının çok üstünde bir büyüme gerçekleştirdiniz. 2012 yılı büyüme hedefleriniz neler?
2011 ve 2012 yılını karşılaştırdığımız zaman 2011’de ülkemizde büyüme ortalama yüzde 8 gibi oldu. 2012 yılı için büyüme rakamları % 3 gibi. Biz yine 2012 yılında sektörün ve ekonomik büyümenin çok üstünde bir büyüme gerçekleştireceğiz. Yılın iki rakamlarını da dikkate aldığımız da 2012’de % 25 bir büyüme hedefini yakalamakta zorlanmayacağız görünüyor. Daha agresif bir büyüme politikası da izleyebiliriz ama biraz temkinli davranmak istiyoruz çünkü ekonomide özellikle dünyadaki gelişmeler ister istemez yani bizleri temkinli davranmaya itiyor.

Yılsonu hedefi 250 milyon TL
Kaç çalışanız var. Cironuz ne kadar? Rakamlarla Damat’ı anlatır mısınız?

2011 yılında yaklaşık üretim şirketimizle birlikte 210 milyon TL bir ciro gerçekleştirdik. 2012 yılında 250 milyon TL’yi yakalarız. Yılın ilk üç ayına baktığımız zaman bu hedefi yakalamak biraz zor gibi görünüyordu ama dördüncü beşinci aylardaki tempomuz hedefi yakalayacağımızı gösteriyor. Yani markalarımızın burada kendi performanslarını gerçekleştirmek için olağan üstü bir çaba gösterdiğini görüyoruz.

Yaklaşık olarak üretim şirketimiz ile birlikte 1650 kişi çalışanımız var. Bize bağlı üretim yapan şirketlerdeki çalışan sayısını buraya kattığımız zaman çalışan sayımız 3000’i bulur.

Giresun’da 15 milyon lira bütçeli ve 500–550 kişiye istihdam sağlaması beklenen ikinci fabrika yatırımına gittiniz. Devam eden başka yatırımlarınız var mı? Bu yatırımlardan beklentileriniz nedir?
Hâlihazırda Giresun’da mevcut lokasyonumuzda bir ek yatırımımız var. 15 milyon TL’lik yatırımımızın 5 milyon TL’lik kısmını burada gerçekleştirdik. Bunun dışında Giresun organize sanayi bölgesinde 10 milyon TL’lik bir yatırım planlaması yapıyoruz.

Bu yatırımlarımız kapasite artışına yönelik. Yatırımlardan beklentimiz her şeyden önce üretimdeki kalitemiz bizim için çok önemli. O yüzden de kendi tesislerimize üretilen ürün kalitemizin de tescili oluyor.

Neden Giresun?
Gömlek üretiminde İstanbul’da çalışan arkadaşlarımız çoğunluğu Giresun’daydı. Fabrika kurma nedenimiz de oydu. Ayrıca tabiî ki oradaki yatırım fırsatlarıyla ilgili de yerel yönetimlerin ve politikacıların desteklemesi de bizim oraya yatırım yapmamıza neden oldu. Tabi güzel bir Karadeniz kenti. Havaalanının açılmasıyla önümüzdeki dönemlerde çok daha popüler olacak.

Balkan ülkelerinde hızla yayılıyor
Devam eden başka yatırımlarınız var mı?

Nerdeyse her hafta bir mağaza açılışı gerçekleştiriyoruz. Geçen hafta Romanya’da altıncı mağazamızı açtık. 20 gün önce Polonya’da Orka Poland şirketini kurduk. Orka Poland olarak ilk etapta Polonya’da 5 tane mağaza açmayı hedefliyoruz. 2012’nin kalan dönemi için açılacak olan mağazalarımızın sayısını 6 yurt dışı ve 12 yurt içi olmak üzere 18 mağaza açılışı hedefledik.

Yurt içi ve yurt dışında kaç mağazanız var?
Grup olarak toplamda 200 mağazaya ulaştık. Bunun yaklaşık olarak 160’ı yurt içinde ve 40’ı da yurt dışında.

Yıllık 5 milyon adet üretim
Günlük ne kadar üretiminiz var üretiminizin hepsini siz mi gerçekleştiriyorsunuz? Fason üretiminiz var mı?

Gömlek üretiminde 2500-3000 adet, takım cekette ise 600-800 adet arası üretim gerçekleştiriyoruz. Tabiî ki bunun dışında bizimle partner olarak çalışan birçok üretici firmamız da var. Onları da hesaba kattığımız zaman yıllık üretim 5 milyon âdete çıkıyor.

Yurtdışında ve yurtiçinde birçok noktada bulunuyorsunuz. Hepsi kendi mağazanız mı?
Tüm mağazalar kendi markamız ile faaliyet gösteriyor. Bunların arasında franchising olanlar var. Onun dışında corner olarak bakarsak ortalama 300-350 satış noktasında ürünlerimiz satılıyor.

Türkiye genelinde nasıl bir organizasyona sahipsiniz? Satış noktalarınızı belirlerken, öncelikleriniz neler?
Satış noktalarımızı belirlerken araştırma ekibimizin hazırladığı raporlar üzerinden hareket ediyoruz. Seçim yaparken özellikle gelir dağılımı, o lokasyondaki giyim alışkanlıkları, genel nüfustaki gençlerin yoğunluğu, üniversite olması gibi kriterler belirleyici oluyor.

“Türkiye’de bir ilki yapıyoruz”
Sizi farklı kılan satış politikalarınız var mı?

Bu konuda da çok farklı çalışmalarımız var. Mesela bir iş adamının gelip mağazamızdan alışveriş yapmasını beklemiyoruz. İş adamları biraz daha özel ilgi alanı ve daha fazla ihtimam istiyor. Tam bu noktada çok deneyimli ekibimizden oluşan ofis servisi devreye giriyor. Ofis servisiyle ürün satmanın ötesinde koleksiyonun birbiriyle uyumu hatta biraz daha ilerisi gardırobunda ki giysilerle kombinlenmesi, tadilatlarının yapılması gibi hizmetleri de sunuyoruz.

Bu hizmet ile ben neyi neyle giyeceğim diye vakit kaybedeceğinize sizin adınıza profesyonel ekip tarafından kombinlenmiş, birbirinden farklı 10 alternatife sahip oluyorsunuz. Kısaca müşterimize hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçta biz sadece ürün satmıyoruz biz koleksiyon satıyoruz ve stil satıyoruz.

Ortadoğu’dan Orta Asya’ya, Avrupa’dan Afrika’ya dünyanın birçok yerine ihracat yapıyorsunuz. Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılardan etkilendiniz mi?
Tabi olayların sıcak döneminde etkileniyoruz ama daha sonra bunlar geçici olabiliyor. Mesela Mısır’daki bayimiz ordaki olaylar döneminde tüm ürünleri depoya kaldırıp üç ay bekledi. Lidya’da iki-üç mağaza açacaktık erteledik. Suriye şuan problemli. Bu bölgelerdeki satışların toplam satışlara oranı yüzde 3’ü geçmez. Dolayısı ile fazla etkilenmedik.

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!
TURCOMONEY AĞUSTOS 2012 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE!
AYRICA D&R, REMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ VE NT MAĞAZALARINDA..

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası