Son Haberler

Yükselen Türkiye`nin önündeki riskler

Türkiye tüm krizlere, bölgesel savaşlara, tüm aksiliklere rağmen yükselen bir trend içinde. Türkiye’nin bu durumunu, Batılı ünlü ekonomistler, uluslar arası finans kuruluşları da teyit ediyor. Hatta gıptayla bakıyorlar, takdir ediyorlar, biraz de kıskançlıkla yaklaşıyorlar.

Olsun… öyle ya da böyle Türkiye güçlenerek yoluna devam ediyor. Bu noktada Hükümet’in ekonomideki başarısını teslim etmek gerekiyor. Hükümet, Türkiye’nin 2023 yılındaki konumunu “dünyanın en büyük 10 ekonomisi” olarak hedefliyor. Karşımızda kendisine böylesine güvenen bir ülke var yani. Bu hedefi yakalamak çok zor, ama asla imkansız değil.

Global bir Türk firması: THY
Zor almadığını bizim şirketlerimiz gösteriyor. İşte THY bu açıdan gurur verici örnek olarak karşımızda duruyor. çok değil, 8-10 yıl öncesinde hantal, sürekli rötarlar yapan, hizmeti eksik, aksak bulunan, sürekli şikayetlere konu olan bir THY vardı. Sonra Hükümet, çok isabetli bir seçimle Doç. Dr. Temel Kotil’i THY’nin kaptanlığına getirdi. Ve Kotil, gerçekten kaptanlığın hakkını fazlasıyla vererek THY’i zirveye uçurmayı başardı. Bugün THY, dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden biri. Başta Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu olmak üzere yönetim kadrosu, THY’yi dünyada imrenilir bir hale getirdi. Siz en iyisi Yazı İşleri Müdürü’müz Aysel Aydemir’in Kotil ile gerçekleştirdiği ilginç röportajı okuyun. Hem gururlanacak hem de mutlu olacaksız.

Ekonominin önündeki engebeler
Dedik ya Türkiye ve Türk firmaları yükselen bir atmosferde ilerliyor. Ama bu gelişmenin önünde engeller de var tabii. En başta içerideki siyasi kavgalar, gerginlikler en büyük engeli oluşturuyor. İçeride toplumsal barışını, huzurunu sağlayamamış bir ülke dışarıda fazla varlık göstermez, dünyada fazla sözsahibi olamaz. Türkiye, son zamanlarda enerjisini siyasi çatışmalara, gerginliklere fazlasıyla odaklamış durumda. Enerjisini bu şekilde boşa harcıyor, yazıktır. Ekonomide başarılı bir performans sözkonusu. Ama acilen çözümlenmesi gereken sorunlar var. Sanayi eski Bakanı ve Haber1 yazarı Ali Coşkun, tam da bu noktada çok çarpıcı bir analiz yaptı. Türk ekonomisi için aşılması gereken 3 önemli engeli büyüteç altına aldı. Sayın Coşkun’un bu çarpıcı analizini okumanızı öneriyoruz. çok aydınlanacaksınız.

Turcomoney’de ayrıca birbirinden değerli diğer yazarlarımız da son derece kapsamlı analizleriyle Türkiye ekonomisinin rotasını değerlendirdi. Yol haritası niteliğindeki bu analizleri okumanızda çok yarar var.

Konut kredilerinde tablo tersine mi dönüyor?
Faizlerin yüksekli ve başka birçok unsur nedeniyle konut kredilerine talep bir hayli azalmış, inşaat sektörü durgunlaşmıştı. Geçen ay Merkez Bankası faizleri indirdi. Bunu gören bankalar da faizlerin seviyesini aşağıya çekmeye başladı. Bu düşüş, anormal ir durum olmazsa bir miktar daha devam edebilir. Konut kredileri ile ilgili dosyamızda hangi bankanın, hangi faizle, ne kadar kredi verdiğini öğreneceksiniz. Eğer şu sıralar konut almayı düşünüyorsanız sizin için aydınlatıcı bir rehber var karşınızda.

Sağlıklı, mutlu, bol kazançlı bir ay diliyoruz.

Dr. Kazım KILINç

kakilinc@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası