Son Haberler

Automechanika Istanbul 2024 başladı

İSTANBUL (AA) – Otomotiv satış sonrası endüstrisinin bölgedeki en büyük buluşması Automechanika Istanbul 2024 başladı.

Automechanika Istanbul'dan yapılan açıklamaya göre, dün Rahmi Koç Müzesi'nde düzenlenen gala gecesiyle açılan fuar, 4 gün boyunca 35 ülkeden 1400'ün üzerinde katılımcı firmayı konuk edecek.

Hem tedarik hem de satın alma tarafında en güçlü küresel oyuncuların ağırlandığı, bu yıl 17'incisi düzenlenen fuarda, tüm zamanların en büyük iş hacmine ulaşılması hedefleniyor.

Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey işbirliğiyle Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde 15 salon ve 43 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuarda, Brembo, Group Auto, Kale, Lucas Elektrik, Mansons, Saint-Gobain, Sampa, Stellantis, Yanmar ve ZF Aftermarket gibi küresel otomotiv satış sonrası sektörünün en önemli isimleri yer alıyor.

Açıklamada, fuarın açılış töreninde davetlileri karşılayan Messe Frankfurt Yönetim Kurulu Üyesi Detlef Braun ve Hannover Fairs Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Annika Klar'ın değerlendirmesine yer verildi.

Braun ve Klar, bu yıl fuarda 1450 katılımcı, 35 katılımcı ülke ve 12 ülke pavilyonunun yer aldığı, yurt dışından 752 katılımcı bulunduğu bilgisini vererek, bunun fuarın uluslararası boyutunu bir kez daha ortaya koyduğuna işaret etti. Braun ve Klar, özellikle Alman pavilyonunun 25 şirketle bu yıl daha da genişlediğini, beklenen ziyaretçi sayısının 50 binin üzerinde olduğunu belirtti.

Automechanika Marka Müdürü Michael Johannes de otomotiv endüstrisini inovasyon, sürdürülebilirlik, işe alım ile nitelikli eleman eğitiminin yönlendirdiğini ifade etti.

Johannes, bu önemli konuların fuarlar aracılığıyla tanıtılması ve desteklenmesi gerektiğini, fuarların endüstriyel gelişmelerin ve işbirliklerinin merkezi olduğunu belirtti.

Araç Parçaları İthalatçıları, İhracatçıları ve Toptancıları Uluslararası Federasyonu Başkanı Mads Engberg de bugün sadece Türkiye otomotiv endüstrisi için değil, dünya otomotiv endüstrisi için de önemli anlarla karşı karşıya olduklarını belirterek şu değerlendirmede bulundu:

"Avrupa, Orta Doğu ve Kafkasya genelinde İstanbul, doğu ve batı arasında bir köprü vazifesi görüyor. Türkiye'de otomotiv sektörü, Türkiye ekonomisinin ve ulusal ekonominin temel taşıdır. Son 10 yılda Türkiye, otomotiv satış sonrası pazarında küresel bir oyuncu olarak konumunu pekiştirmiştir. Türkiye hem araç hem de yedek parça üreticisi olarak sadece yenileme pazarında değil, tüm ana otomotiv pazarlarında güçlü bir varlık göstermektedir. FIGIEFA'nın misyonu çok açık; otomotiv sektörünün rekabet gücünü ve bağımsızlığını savunmak. İstanbul, sadece iş için bir platform değil, aynı zamanda otomotiv iş hedefleri ve hayalleri için bir platformdur."

– "Sektörü daha ileriye taşımak için çalışmaya devam edeceğiz"

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam da otomotiv endüstrisinin zincirinin tamamını bir araya getiren yapısıyla Automechanika Istanbul'un sektöre önemli katkılar sunduğunu vurguladı.

Saydam, Türkiye otomotiv sektörünün bir evrim sürecinde olduğunu belirterek şunları ifade etti:

"Bu süreçte Automechanika Istanbul, sektördeki tüm paydaşları bir araya getirerek önemli bir platform sunuyor. Automechanika Istanbul 2024'ü ziyaret edin ve Türkiye mobilite endüstrisinin şu anda yazdığı yeni hikayenin bir parçası olun. Bu fuar, yalnızca globaldeki gelişmeleri takip etmek için değil, aynı zamanda Türkiye'nin bu gelişmelere nasıl adapte olduğunu görmek için de eşsiz bir fırsat. Türkiye otomotiv sektörü, teknoloji ve inovasyon alanında büyük adımlar atıyor. Yeni mobilite çözümleri, otonom ve elektrikli araçlar, sürdürülebilir üretim yöntemleri ve daha birçok yenilik burada sergilenecek. Bize ve Türkiye mobilite endüstrisine inandığınız için çok teşekkür ederiz. Hep birlikte bu sektörü daha ileriye taşımak için çalışmaya devam edeceğiz."

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Salih Sami Atılgan da otomotiv satış sonrası sektörünün en büyük buluşmasının 17. kez İstanbul'da gerçekleşmesinden mutluluk duyduğunu ifade ederek, Türkiye otomotiv sektörünün gücü ve İstanbul'un cazibesinin, bu yıl da Automechanika Istanbul'un dünyanın buluşma noktası olmasına önemli bir destek sağlayacağını belirtti.

Atılgan, şunları kaydetti:

"Türkiye'de otomotiv sektörü, ana sanayi ve yan sanayi ile entegre olmuş durumda ve ihracatta lider pozisyondadır. 2023 yılında yan sanayi ve yedek parça sektörü, 14 milyar doları aşan ihracatla beşinci sıraya yükseldi. Bu sürdürülebilir başarı, yeni trendlerle uyumlu çalışmayı gerektiriyor. Automechanika Istanbul, Türkiye otomotiv sektörünün dünya ile entegrasyonunu sağlayan önemli bir platform olmaya devam ediyor. İstanbul Ticaret Odası olarak, Türkiye ekonomisine güç katmaya ve üyelerimizin rekabet gücünü artırmaya gayret gösteriyoruz."

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özçete de Automechanika Istanbul'un sektörün en önemli fuarı olduğunu vurguladı.

Özçete, fuarın, küresel çapta yaşanan gelişmeleri takip etmeleri açısından önemli bir platform olması nedeniyle büyük önem taşıdığını belirtti.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik de Türkiye otomotiv endüstrisinin gerçekleştirdiği 35 milyar dolarlık ihracatta Automechanika Istanbul'un önemli payı olduğuna işaret ederek, "Türkiye'nin otomotiv endüstrisinin tek koordinatör birliği olarak 1991 yılından beri hizmet veriyoruz. Temel amacımız, Türkiye otomotiv sektörünün ihracatını sürdürülebilir bir şekilde artırmaktır." ifadesini kullandı.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası