Son Haberler

Dolarda bugün ne bekleniyor?

Dün 3.50 seviyesine dayanan ancak sonrasında kayıpların bir kısmı geri alan dolar/TL, haftanın son işlem gününe 3.43-3.44 aralığında başlıyor.

Dolar/TL haftanın son işlem gününe nispeten dengeli başladı. Kapalıçarşı’da 3,4440 liradan alınan dolar 3,4460 liradan satılıyor. 3,6580 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 3,6600 lira olarak belirlendi. Gedik Yatırım’ın günlük bülteninde dolar/TL’nin seyri için değerlendirme şöyle: Teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 3.4360 ve en kuvvetli direnç 3.4770 seviyelerinde bulunmaktadır. Gün içinde aşağı yönlü hareketlerde destek olarak 3.4360 ve 3.4080 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 3.4610 ve 3.4770 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Dün 3.50 seviyesinden döndü

Dün sabah saatlerinde yoğun lokal kamu ve perakende dolar satışı görülmesiyle üç haftanın en düşük seviyeleri olan 3.34’lere kadar gerileyen dolar/TL, hedge fonların tekrar alım tarafına geçmesi, ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları ve ABD tahvil faizlerindeki artışla birlikte diğer gelişmekte olan ülke para birimlerindeki bozulmaya paralel tekrar 3.41 seviyelerine kadar yükseldi. Bu esnada Başbakan Yıldırım’ın EKK kararlarını açıklamaya başlamasıyla dolar/TL’deki yükseliş bir anda hızlandı ve kur dakikalar içerisinde 3.50 seviyesine dayandı. Ancak sonrasında yön aşağı dönerek kayıpların bir kısmı geri alındı.

‘EKK kararları orta ve uzun vadede büyüme destekler’

Hafta boyunca merakla beklenen EKK kararları dün Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanırken; reel sektörün desteklenmesi, istihdamın artırılması, reformların devamı ve hızlandırılması gibi konularda kararlar alındığı görüldü. Bazı ekonomistler alınan yeni tedbirlerin orta ve uzun vadede büyümeyi destekleyecek önlemler olduğunu belirtirken, kısa vadeli ve özellikle döviz borcu olan şirketlere yönelik daha belirgin bazı önlemler beklentisi olduğunu paylaştı.

Bugün veri akışı zayıf

ECB ve EKK kararlarının da açıklanmasının ardından gündemin nispeten daha sakin olduğu bugün yurtiçinde açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, ABD’de saat 18:00’de Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası