Son Haberler

FED sonrası gözler Merkez’de

Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faizi artırması Merkez Bankası’nın salı günü yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısını daha önemli hale getirdi. Piyasada beklenti politika faizinde 25 puanlık artış yönünde. Ama pas geçip, ‘bekle gör’ politikası izleyebileceğini söyleyenlerde var.

Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışı kararının ardından bu hafta gözler Merkez Bankası’nda. Murat Çetinkaya başkanlığında toplanacak olan Para Politikası Kurulu (PPK) 20 Aralık’ta yılın son toplantısını yapacak. Piyasada genel beklenti faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan, politika faizinde de 25 puanlık bir artış olacağı yönünde. Ancak Merkez Bankası’nın pas geçebileceğine yönelik tahmin de yapılıyor.

GEÇEN AY SÜRPRİZ

Merkez Bankası geçen ay faizlerde sürpriz bir karar almıştı. 24 Kasım tarihinden önce piyasada sınırlı bir artış beklenirken Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan PPK, faiz koridorunun üst bandını yüzde 8.25’den yüzde 8.5’a yükseltilmiş, faiz koridorunun alt bandında ise değişiklik yapılmamıştı. Faiz koridoru şu anda yüzde 7.25-8.5 aralığında bulunuyor. Politika faizi olarak bilinen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7.5’dan yüzde 8’e yükseltilmişti.

PAS GEÇER Mİ, GEÇMEZ Mİ

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, Merkez Bankası’nın acele etmeyeceği mesajını verdiğini belirterek, bu ayın pas geçilmesinin yanlış bir karar olacağını söyledi. Fed’in de faiz arttırdığına dikkat çeken Bürümcekçi, kendi beklentisinin faiz koridorunun alt ve üst bandı ile politika faizinde 25 baz puanlık artış olduğunu dile getirdi. Faiz koridorunun alt bandında da artış olabileceğine dikkat çeken Bürümcekçi, sadece üst bantta yapılacak artışın koridoru genişleteceğini ifade etti. Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan Merkez Bankası’nın önünde iki seçenek olduğunu belirterek, “İlke, ocak ayında Donald Trump’ın göreve gelmesini ve söylemleri görüldükten sonra faiz ile kararını daha net vermek isteyebilir ve bundan dolayı bu ayki toplantıyı pas geçebilir. Bir diğer seçenek geçtiğimiz ay olduğu gibi çifte faiz hamlesi gelmesi olacaktır. Kurum olarak beklentimiz ise Merkez’in bu ayki faiz hamlesini pas geçebileceği ve bekle gör politikası izleleyebileceği şeklinde. Merkez Bankası böyle bir hamle yapması durumunda ise kurda yaşanabilecek olası yukarı yönlü hareketleri bir miktar düşürebilmek adına etkin bir sözlü yönlendirme yapması oldukça mühim. Piyasaların kafasının karışması durumunda TL’de dalga boyu yeniden yükselebilir diye düşünüyorum” dedi.

PPK TOPLANTILARI 8’E İNİYOR

PARA Politikası Kurulu (PPK) toplantı sayısı 8’e düşürülmesine ilişkin bir tasarı 24 Kasım tarihinde TBMM’ye sunulmuştu. Aynı düzenleme 16 Aralık günü TBMM’ye sunulan torba tasarıda tekrar yer aldı. PPK her ay yani yılda 12 kere toplanarak faiz kararını veriyordu. TBMM’ye dün sunulan tasarıya göre PPK, Merkez Bankası başkanının çağrısı üzerine yılda en az 8 defa toplanacak. Merkez Bankası da bu düzenleme nedeniyle 2017 yılında PPK toplantılarının ne zaman yapılacağını yayımlamadı. Bunun ardından toplantıların açıklanması bekleniyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler