Son Haberler

Gazprom, tartışmalı Kuzey Akım 2 hattından gaz pompalamaya başladı

Rus enerji şirketi Gazprom’un, Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının ilk hattını gazla doldurmaya başladığı bildirildi.

Kuzey Akım 2 projesinin yürütücü firması Nord Stream 2 AG’den yapılan açıklamada, projede hattın denetlenmesine yönelik süreçlerin gerçekleştirildiği belirtildi. Açıklamada, “4 Ekim itibarıyla, Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının ilk hattında gaz doldurulmasına başlandı. Teknik testler için gereken hacim ve basıncı elde etmek için hat kademeli olarak gazla doldurulacaktır. Projenin ikinci hattının devreye alınmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir” denildi.

TARTIŞMALI KUZEY AKIM 2 PROJESİ

Toplam maliyeti yaklaşık 10 milyar Euro olarak hesaplanan Kuzey Akım 2 projesiyle yılda 55 milyar metreküp Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya sevk edilmesi planlanıyor.

Ukrayna, Polonya ile Baltık ülkelerinin inşasına karşı çıktığı projenin ortakları arasında proje sahibi Gazprom’un yanı sıra Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi şirketler yer alıyor.

Doğal gaz üretiminde büyük oyuncu haline gelen ABD, hattın işletilmesine karşı çıkıyordu. Baltık Denizi’nin altından geçen 746 millik Kuzey Akım 2 boru hattının inşaatı, geçen yıl ABD’nin yaptırım tehdidiyle Almanya kıyılarında tamamlanmadan kısa süre önce durdurulmuştu. Ancak Almanya ile sağlanan anlaşma ile Biden yönetimi, boru hattının inşasına onay verdi.

ABD ve Almanya, 22 Haziran’da aldıkları kararla, Kuzey Akım 2 boru hattı projesinin tamamlanmasına izin verecek anlaşmaya vardılar.

GAZPROM’A BİLİNÇLİ DÜŞÜK SEVKİYAT SUÇLAMASI

Diğer yandan Avrupa’da yüzde 100’ün üzerinde yükselen doğal gaz fiyatlarından Gazprom sorumlu tutuluyor. Kimi uzmanlar, Gazprom’un düşük miktarda gaz sevkiyatı yaparak, Kuzey Akım 2 boru hattı projesinin tamamlanmasına izin vermesi için Batı’yı ikna etmeye çalıştığını savunuyor.

Gazprom, Kuzey Akım 2 boru hattının tamamlanmasını sağlamak için baskı uygulamakla suçlanıyor. Gazprom ise tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğinde ısrar ediyor ve “Müşterilerimizin siparişlerini kesinlikle yerine getiriyoruz ve transit kapasiteleri buna göre ayırıyoruz” açıklaması yaptı.

AVRUPA’NIN RUS GAZINA BAĞIMLILIĞI

Avrupa Birliği (AB) doğal gaz ithalatının yaklaşık yüzde 40’ını Rusya’dan yapıyor. Gazprom, Avrupa ülkelerine toplam 200 milyar metreküp gaz tedarik ediyor ve yüzde 80’ini Batı Avrupa’ya satıyor. Her iki taraf da birbirine bağımlı ilişki verimli olmaktan bir hayli uzak.

Enerji uzmanları tarafından, AB-Rusya ilişkisi huzursuz bir evliliğe benzetiliyor.  Çünkü Rusya’nın Avrupa Birliği’ne, Avrupa Birliği’nin de Rusya’ya ihtiyacı var. Avrupa enerji ihtiyacını karşılıyor. Rusya’nın hidrokarbon ihracatı, devlet için konsolide bütçenin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturan önemli miktarda gelir sağlıyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası