Son Haberler

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, “Türkiye Yüzyılı Zirvesi ve Para Sohbetleri” programında konuştu: (2)

İSTANBUL (AA) – Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Bilinmelidir ki Cumhuriyet'imizin ikinci asrı Türkiye Yüzyılı olacaktır. 21. yüzyıl Türkiye'nin Yüzyılı olacaktır. Bu yolda irademiz sağlam, inancımız tamdır. Kararlılığımız sağlam. Menzilimiz doğru. Bizler İstikbal Mücadelemizi canımız pahasına nihayete erdirmeye, birbirimize hakkı ve sabrı tavsiye ederek milletimizle yan yana, omuz omuza yol almaya devam edeceğiz." dedi.

Bakan Nebati, "Türkiye Yüzyılı Zirvesi ve Para Sohbetleri" isimli programda yaptığı konuşmada, Türkiye Yüzyılı'nın başarının, üretimin, gücün ve değerlerin yüzyılı olduğu gibi sürdürülebilirliğin de yüzyılı olacağını ifade etti. Bu doğrultuda, BDDK tarafından "Sürdürülebilir Bankacılık Strateji Planı", SPK tarafından da "Sürdürülebilirlik Uyum Çerçevesi"nin yayımlandığını dile getiren Nebati, Bakanlık olarak kendilerinin de Yeşil Tahvil ve Yeşil Sukuk Rehberleriyle Sürdürülebilir Finansman Çerçeve Dokümanı'nı yayımladıklarını, bu sene içerisinde bu alanda bir ihraç gerçekleştirmek için çalışmalara da başladıklarını söyledi.

Nebati, "Finansal sistemimizin bir bütün halinde Türkiye Yüzyılı'na hazır hale gelmesini sağlayabilmek için, finansal mimarimizi güçlendirme çalışmalarımızı tüm paydaşlarımızla eşgüdüm içerisinde sürdürüyoruz." diye konuştu.

Türkiye Yüzyılı'nın, daha güçlü ve müreffeh yarınlar için verdikleri bir İstikbal Mücadelesi olduğunu vurgulayan Nebati, şunları kaydetti:

"Bizler, esasen bu mücadeleyi Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde, 20 yıldan bu yana, 100 sene evvelki İstiklal Mücadelesi ruhuyla sürdürüyoruz. Bu kavrayış ve yaklaşımla 17 Şubat-4 Mart 2023 tarihleri arasında, Birinci İzmir İktisat Kongresi'nden tam 100 sene sonra yine İzmir'de geniş katılımlı bir İktisat Kongresi düzenliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın himayeleri ve teşrifleriyle gerçekleştireceğimiz İzmir İktisat Kongresi, Küresel Ekonomik Güç Olma Yolunda Türkiye Ekonomisi ana temasıyla toplanacaktır. Bundan 100 sene evvel, İstiklal Mücadelesi veren milletimiz, bugün geldiği nokta itibarıyla her alanda bir küresel güç olma hedefine odaklanmış durumdadır. Yaklaşık 100'ü aşkın oturumun düzenleneceği kongrede, küresel salgın sonrası ekonomi paradigmasında yaşanan değişimden Asya'nın yükselişine, sürdürülebilir finanstan FinTech uygulamaları ve blok zincir teknolojilerine, yapay zekadan yenilik ekosistemine, iklim değişikliğinden sürdürülebilir çevre ve enerji kaynaklarına, savunma sanayisinden altyapı yatırımlarına ve otomotiv sektörü başta olmak üzere sektörel gelişmelere kadar pek çok konu etraflıca ele alınacaktır. İnanıyorum ki bu kongre de tıpkı ilki gibi bize ışık tutacak, birliğimizi ve ortak başarı irademizi güçlendirecek, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun önünü daha da açacaktır. Bizler, her karış toprağı şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bu cennet vatanımıza, son 20 yılda, asırlık hizmet ve eserler kazandırırken milletimizle birlikte omuz omuza ve inançla yol aldık. Şeyh Edebali'nin de bizlere öğütlediği gibi haklı olduğumuz mücadeleden asla korkmadık, geri durmadık."

– "Bizim istikametimiz, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzdur"

Türkiye Yüzyılı'nda da aynı anlayış, aynı irade ve azimle ülkeyi çok daha ilerilere hep beraber taşıyacaklarını, ülkeyi sadece ekonomi değil her alanda dünyanın en büyük ilk 10 ülkesi arasına birlikte çıkaracaklarını dile getiren Nebati, şöyle devam etti:

"Her kim ki hakkı hep gizleyerek, gerçekleri geçmişten bu yana sürekli eğip bükerek ve vesayet siyasetinde ısrar ederse etsin… Her kim ki bu millet ve bu topraklar uğrunda elde ettiğimiz tüm başarıları, hatta savunma sanayimizde tüm dünyanın gıptayla baktığı eserleri dahi görmezden gelirse gelsin… Bilinmelidir ki Cumhuriyet'imizin ikinci asrı Türkiye Yüzyılı olacaktır. 21. yüzyıl Türkiye'nin Yüzyılı olacaktır. Bu yolda irademiz sağlam, inancımız tamdır. Kararlılığımız sağlam. Menzilimiz doğru. Bizler İstikbal Mücadelemizi canımız pahasına nihayete erdirmeye, birbirimize hakkı ve sabrı tavsiye ederek milletimizle yan yana, omuz omuza yol almaya devam edeceğiz. Bizim istikametimiz Hakkın ve haklının yoludur. Bizim istikametimiz, aklın ve vicdanın yoludur. Bizim istikametimiz, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzdur."

Nebati, "Gücümüz var. Dayanışmamız kuvvetli, altyapı yatırımlarını tamamlayan bir ülkenin vatandaşı mıyız? Vatandaşıyız. Salgın gibi bir belanın üstesinden gelen bir ülkenin iş adamı, iş kadını mıyız? Evet. Salgında sadece büyüyen ender ülkelerden birisi miyiz? Evet. En hızlı şekilde dönüşümü gerçekleştiren bir ülkenin fertleri miyiz? Evet. 20 yılda çok işler yaptık mı? Yaptık. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan mı? Recep Tayyip Erdoğan. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Bayrağımız ay yıldız. Bizim gücümüzle, irademizle eğip bükerek kimse oynamaya kalkmasın." diye konuştu.

– "Şu anda tek hedefimiz var enflasyonu düşüreceğiz"

Bakan Nebati, 16 Ocak'ta bütçe gerçekleşmelerini kamuyla paylaştıklarını hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Ekonomi beklentilerdir dediğimiz zaman 'Rakamlar nerede?' diye seslendiler. Ekonomi güvendir, istikrardır, ekonomi geleceği görmektir, doğru karar vermektir, uzun vadeli düşünmektir dediğimiz zaman 'Ne soyut işlerle uğraşıyorsun.' dediler. Tamam, hepsini bir tarafa koyduk, arkasında duruyorum sözlerimin de. Buyur, şimdi de somut şeyler istemiyor muydun? Al sana somut şeyler. Bütçe gerçekleşmeleri veriyorum. Bütçe içerisinde faize ayrılan oranı söylüyorum. Bütçe açığımı söylüyorum. Faiz dışı fazlayı söylüyorum. EYT'nin bak hesabı, kitabı hazır diyorum. Çık, rakamlarla ilgili konuş. Yok. Enflasyonla bak biz dünyadan ayrıştık, yüksek bir enflasyon yaşadık. Şu anda tek hedefimiz var enflasyonu düşüreceğiz. Nasıl düşüreceğimizi ilan ediyoruz ve bunu adım adım gerçekleştiriyoruz. İncitmeden, kırmadan, dökmeden yapıyoruz. Büyümeden taviz vermeden yapıyoruz. İnsanlar işini kaybetmeden yapıyoruz. Dükkanlar, fabrikalar, atölyeler kapanmadan yapıyoruz.

'Enflasyonu engelleyeceğiz, 2 yılda çözeceğiz.' diyorsun. Bana enstrümanını söyle. Faizi manşet enflasyonun neresine getireceksin? Bak iş dünyası merak ediyor. Enflasyonu düşüreceksin, o zaman faizi nereye getireceksin? Faiz manşet enflasyonun neresine getireceksin? Çık ilan et. Faizi artıracak mısın? Ne kadar artıracaksın? Beklentin ne, çıtan ne? Çık ilan et. Hani geçen yıl biz bu işlere Türkiye Ekonomi Modeli ile girdiğimizde 'Faiz artırmadan bu işler olmaz.' diyenler, sesleniyorum, bak faiz düşük. Merkez Bankası faiz oranı 9. Sen ne yapacaksın? Çık ilan et. Niye susuyorsun? Açık açık toplumla paylaş. 'Ben faizleri manşet enflasyonun şurasına getireceğim.' de cesaretin varsa. Hangi uluslararası kuruluşla ne anlaşması yapacaksın? Nasıl getireceksin? Her şeyi ortaya koyuyoruz. Şeffaf değil mi? Çık tartışalım. Duymaz, görmez, konuşmaz. Hiç kusura bakmayın ama biz geçen yıl coşkumuzu 'Merak etmeyin 2023 yılına çok farklı gireceğiz.' dediğimizde açık bir şekilde belli ettik. Şimdi rakamların arkasına sığınarak ukalalık yapmıyoruz."

Nebati, daha dikkatli, geleceğe doğru odaklanan, hareket planını netleştiren, adım adım dışsal ve içsel fayda maliyet hesaplarını yapıp bunları bütüncül bir şekilde bir araya getiren, ülkenin ulusal çıkarlarına uygun olan adımları atmaya devam ettiklerini söyledi.

Bakan Nebati, "Çünkü biz biliyoruz, güçlüyüz, güçlü yarınlara daha dikkatli bir şekilde hazırlanacağız. Biz biliyoruz, altyapı yatırımlarını tamamlamış, makro ekonomik göstergeleri dünyanın birçok ülkesinden daha iyi olan bir ülkede, biz gelen tüm sıkıntıların konjonktürel ya da yerel olsun üstesinden gelecek iradeye sahibiz." diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

(Bitti)

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.