Son Haberler

Johannesburg'da “Türkiye-Güney Afrika Yatırım ve Ticaret Günü” paneli düzenlendi

JOHANNESBURG (AA) – Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentinde "Türkiye Güney Afrika Ticaret ve Yatırım Günü" başlıklı panel düzenlendi.

Türkiye'nin Pretorya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı ile Johannesburg Ticaret ve Sanayi Odası (JCCI) iş birliğinde gerçekleştirilen panele, Güney Afrika iş dünyası ilgi gösterdi.

JCCI Başkanı Shawn Theunissen'ın moderatörlüğünü üstlendiği panelde, Türkiye'nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Yurtdışı Ofisler ve Faaliyetler Müdürü Yasemin Esenlik, Güney Afrika Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi (InvestSA) Başkan Vekili Yunus Hoosen, DEFY Üst Yöneticisi (CEO) Mustafa Soylu, Güney Afrikalı iş insanı Rıza Haffejee, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye- Güney Afrika İş Konseyi Başkanı Abubekir Salim, Siyah İş Konseyi (BBC) Başkanı Elias Monage ve İlerici İş Forumu (PBF) Yöneticisi Sipho Mbele konuşmacı olarak yer aldı.

Büyükelçi Kandaş, burada yaptığı konuşmada, Güney Afrika'ya yatırım yapacak Türk iş insanlarının, işlerin ağır ilerlemesi konusunda sabırlı oldukları takdirde başarılı olacaklarını ifade ederek, iki ülke arasındaki fiziki sınırların psikolojik sınırlar yaratmasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Esenlik, Güney Afrikalı iş insanlarına Türkiye ile Güney Afrika arasındaki potansiyel yatırım ve ticaret fırsatlarını değerlendirdi.

– "Güney Afrikalı firmalar oldukça kurumsal bir yapıya sahip"

Afrika'nın en büyük beyaz eşya üreticilerinden DEFY CEO'su Soylu, Güney Afrika'nın Türk yatırımcılar açısından önemli potansiyele sahip olduğuna dikkati çekerek, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin karşılıklı güven üzerine tesis edildiğini ifade etti.

Salim ise konuşmasında, Türkiye ile Güney Afrika'nın çok farklı ticaret anlayışına sahip olduklarına dikkati çekerek, Güney Afrika'da büyük firmaların oldukça kurumsal bir yapıya sahip olduğuna değindi.

Ülkenin en önde gelen siyahi iş konseylerinden BBC'nin Başkanı Monage, Türkiye ile teknoloji ve üretim sektörlerinde iş birliği arayışında olduklarını belirtti.

Panelin ardından yapılan sunumlarda, katılımcılara Türkiye'de ve Güney Afrika'da yatırım fırsatları detaylarıyla anlatıldı.

– Güney Afrika'da enerji yatırımları büyük potansiyel barındırıyor

InvestSA Başkan Vekili Hoosen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, temiz enerjiye geçişe hazırlanan Güney Afrika'nın, özellikle yenilenebilir enerji yatırımları bakımından son derece karlı ve büyük bir potansiyel barındırdığını söyledi.

Hoosen, bunun dışında elektrikli araç, demir-çelik, turizm ve helal yiyecek endüstrilerinde Türk yatırımcılar için önemli fırsatlar barındırdığına dikkati çekti.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası