Son Haberler

KOBİ’lere ilave 250 milyar TL kredi

KGF’nin bu yılın başından itibaren yeniden yapılandırma sürecine girdiğini belirten KGF ve TOBB Başkanvekili Faik Yavuz, başvuru değerlendirme sürecinin 40 günden 1 haftaya indiğini, önümüzdeki dönemde bunun 1 güne düşeceğini söyledi.

Kredi Garanti Fonu (KGF) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkanvekili Faik Yavuz, yeni dönemde KGF’nin KOBİ’lerin finansmanında ve finansman maliyetinin düşürülmesinde çok önemli rol üstleneceğini söyledi. Nefes kredi desteği kapsamında iki banka ile anlaşma yapıldığını, bu anlaşmadan sonra diğer bankaların da faiz indirim rekabetine girdiğini belirten Yavuz, böylece KOBİ’lerin genel anlamda finansman maliyetinin düştüğünü anlattı. KGF’nin bu yılın başından itibaren yeniden yapılandırma sürecine girdiğini belirten Faik Yavuz, başvuru değerlendirme sürecinin 40 günden 1 haftaya indiğini, önümüzdeki dönemde bunun 1 güne düşeceğini söyledi. Faik Yavuz, verilen desteklerle birlikte piyasaların 2017 yılı Ocak ayından itibaren canlanacağını aktardı.

En büyük sorun finansmana erişim

KOBİ’lerin en büyük sorunu nedir sorusu üzerine Yavuz, “İlk sorunun finansmana erişim olduğunu söyleyebilirim. Kırılgan yapının etkisiyle zaman zaman bankalar frene bastığında ister istemez KOBİ’ler teminat sıkıntısına düşüyor. Bankalar olaya kendi açılarından bakıyor ve kaliteli teminat arıyor. Kaliteli teminat da ne yazık ki KOBİ’lerin portföylerinde yok. KOBİ’lerin bu sorunlarını çözmek üzere kurulan KGF de en çok ihtiyaç duyulan dönemlerde devreye giriyor” dedi.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası