Son Haberler

Tasarım ve marka ekonomisine geçiş

Tasarım ve markalaşma yolunda yeni bir stratejiyle hareket eden Türk markaları; Avrupa Birliği’nde ortaya çıkan durgunluk ve kriz ortamını iyi kullanarak bu durumu fırsata çevirebilir.

Türkiye’nin üretim alt yapısındaki kalite ve standardın özellikle senelerce belli başlı dünya markalarına üretim yaparak geliştirilen uluslararası piyasalarda kalite ve fiyat bileşenleriyle rekabet edecek konuma gelmesiyle, sektörler bazında başlayan süreç ve sözkonusu dönemde birçok sektörün Ar-Ge ve tasarım yatırımlarıyla katma değeri yüksek üretime geçişleri ve aynı zamanda üretimi tasarım odaklı bir ruhla yapılandırmaları önümüzdeki dönemler için çok olumlu gelişmelerin habercisi olarak değerlendirilebilir.

Gelişmiş Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan krizle birlikte özellikle İtalya ve Fransa gibi ülkelerde firmaların bütçe kısıtlamaları nedeniyle sadece bulundukları pozisyonu koruma hedeflerine odaklanmaları bu konuda bize farklı fırsatlar sunuyor. Avrupa Birliği’nin özellikle gelişmiş ülkelerinde ortaya çıkan durgunluk ve kriz ortamı neticesinde oluşabilecek sözkonusu fırsatlar, 2023 stratejik hedeflerimiz doğrultusunda firmalarımız tarafından farklı konularda kendilerini geliştirmek için kullanılabilir.

Dünya piyasalarında daha etkin olma adına markalaşma yolunda da önemli adımların atılabileceği bu süreçte, önümüzdeki 5 yıl trendin yükseleceği bir perspektif olarak değerlendirilebilir. üretici firmalarımız açısından konuya baktığımızda; yabancı markalardan çok, Türk markalara üretim yapan yeni bir boyuta geçiş olacağı ve marka ekonomisine odaklanarak çok önemli işbirliği fırsatlarının yaratılabileceği, yeni kategoriye sıçramanın gerçekleştirilebileceği bir döneminin yaşanabileceği söyleyebiliriz.

Tüm bunlara bağlı olarak Türk markalarının dünyaya açılmasında ve global marka haline gelebilmelerinde, Alışveriş Merkezi yatırımcılarının yurt dışında yapacağı her yatırımın Türk markalarının önünü daha fazla açacağını bilmek gerekiyor.

Türk AVM yatırımlarının özellikle yurt dışı açılımları markalarımızın, dünyadaki yayılımını ve bilinirliliğini hızlandıracak, diğer taraftan diğer ülkelerde açılan AVM’lerimiz de yaratılan sinerji ile ölçek ekonomilere daha çabuk ulaşabilecekler.

Süleyman ORAKçIOĞLU

orakcioglu@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası