Son Haberler

Tek makinayla başlayıp 50’de fazla ülkenin kapısını açtı

– İs-Ka Grup Plastik Kauçuk Kurucusu Mesut Demirtaş, tek makinayla başlayıp 50’de fazla ülkenin kapısını açtı. – OSTİM’de bir kauçuk presle üretime başlayan atölye, geçen sürede yüzlerce makina ile savunmadan sağlığa birçok sektöre hizmet veren, 50’den fazla ülkeye ihracat yapan işletmeye dönüştü.

– Zırhlı araçlar, hava araçları, silah sistemleri için ürettiği yedek parçalar, metal ve kauçuk aksamlarla savunma sanayisine hizmet veren İs-Ka Grup Plastik Kauçuk Kurucusu Mesut Demirtaş:
– “Fırsatlar verildikçe, imkanlar devam ettikçe hem Türkiye hem firmalarımız büyüyecek. Paramız yurt dışına gitmez, işsizimiz kalmaz. Dünya savaş halinde, bunlar da zaruri gider oldu artık. Fırsat verilmesi, yerlileştirme güzel, bundan biz de faydalanıyoruz”

ANKARA (AA) – Türkiye’nin önemli sanayi merkezlerinden OSTİM’de bir kauçuk presle üretime başlayan işletme, geçen sürede yüzlerce makina ile savunmadan sağlığa birçok sektöre hizmet veren, 50’den fazla ülkeye ihracat yapan bir başarıya ulaştı.

İs-Ka Grup Plastik Kauçuk Kurucusu Mesut Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2010 yılında satışla başlayan faaliyetlerini edindiklerini tecrübeyle imalata dönüştürdüklerini söyledi.
İmalat çalışmalarına kauçuk preslerle başladıklarını anlatan Demirtaş, kabiliyetlerinin gelişmesiyle bunlara CNC makinaları eklediklerini ifade etti. İlk olarak beton sektörü için yedek parçalar ürettiklerini dile getiren Demirtaş, daha sonra savunma, elektrik gibi farklı sektörlerle üretimlerinin çeşitlendiğini belirtti. Demirtaş, bugün CNC, plastik, kauçuk ve kaynak birimlerinden oluşan tesiste 100’ün üzerinde personelle faaliyet gösterdiklerini kaydetti.
Hizmet verdikleri sektörlere yenilerinin eklendiğine işaret eden Demirtaş, koronavirüs salgını sürecinde kısa sürede maske makinası üretip yurt içi ve dışında kullanıma sunduklarını belirtti.

Bugüne kadar 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini bildiren Demirtaş, ihracatla birlikte nitelikli eleman ve katma değeri yüksek ürünlere yöneldiklerine değindi. Elektrik, beton ve vana sektörlerinin ihracatta öne çıktığını dile getiren Demirtaş, halen ihracat oranlarının yüzde 25 seviyesinde bulunduğunu ve bunu yüzde 75’e çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

– Yedek parçadan komple ürün üretimine
Demirtaş, savunma sanayisinin önde gelen kuruluşlarının ürettiği zırhlı araçlar, hava araçları, silah sistemleri için yedek parçalar, metal ve kauçuk aksamlar sağladıklarını kaydetti. Elektrik sektörüne özel plastik, kauçuk aksamlar, contalar, yalıtkan malzemeler temin ettiklerini anlatan Demirtaş, Türkiye’nin önemli barajlarında ürettikleri vanaların kullanıldığı bilgisini verdi.

Projelerde üstendikleri sorumluluklar ve altyapı yatırımlarıyla yedek parça temininden komple malzeme ya da ürünün kendisini üretebilecek bir kapasiteye ulaştıklarını vurgulayan Demirtaş, örneği çok olmayan pres ve CNC makinalarıyla savunma sanayisi gibi zorlu isterleri karşılayabilir noktaya geldiklerini belirtti.
İçerisinde yer aldıkları sanayi bölgesi için “OSTİM’in yapamayacağı şey yok” diyen Demirtaş, özellikle savunma sanayisindeki yerlileştirme politikasının da bölgeye ve firmalara fayda sağladığını, imalatçıları desteklediğini söyledi. Demirtaş, “Savunma sanayisinin bize verdiği metal, kauçuk, plastik aksamları istenildiği şekilde yapabilecek kıvamdayız. Örneğin bir zırhlı aracın metal ve kauçuk aksamları, süspansiyonları vesaire bunları yapabilecek yeteneğe sahibiz. Fırsatlar verildikçe, imkanlar devam ettikçe hem Türkiye hem firmalarımız büyüyecek. Paramız yurt dışına gitmez, işsizimiz kalmaz. Dünya savaş halinde, bunlar da zaruri gider oldu artık. Fırsat verilmesi, yerlileştirme güzel, bundan biz de faydalanıyoruz.” dedi.

Demirtaş, savunma sanayisi başta olmak üzere sanayinin bazı alanlarında aranan kriterleri sağlama noktasında sunulacak destek ve kolaylıkların daha fazla işletmenin yerlileştirme çabalarına katkı vermesine sağlayacağını vurguladı.

– Sanayiyi babasından öğreniyor

Mesut Demirtaş’ın oğlu Yasin de 9 yaşından bu yana yaz aylarındaki fabrika mesaisiyle sanayi ile tanışmaya başlamış.

OSTİM Çıraklık Meslek Lisesi Makina Bölümünde eğitimine devam eden Yasin Demirtaş, işletmenin CNC bölümünde de saha deneyimi kazanıyor. Yasin, üstleneceği sorumluluklarla işletmeyi daha ileriye taşımayı amaçlıyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası