Son Haberler

‘TL üzerindeki baskı hafifleyebilir’

Ekonomistler, son zamanda volatilitesi artan TL’de önümüzdeki dönemde rahatlama öngörüyor. LCG Stratejisti Özkardeşkaya, sene sonuna doğru uluslararası piyasalarda sakinleme beklediklerini, bunun TL üstündeki baskıyı hafifletebileceğini söyledi.

Küresel piyasa uzmanları son dönemde dolar karşısında aşağı yönlü baskı ile karşılaşan Türk lirasının önümüzdeki dönemdeki olası performansına ilişkin değerlendirmede bulundu. London Capital Group (LCG) Piyasa Stratejisti İpek Özkardeşkaya, “Son zamanlarda, Türkiye’de yaşanan siyasi belirsizlikler, Avrupa ve Amerikan hisselerine karşı artan iştah ve Fed’in faiz artırmaya hazırlanması Türk lirası ve Türk piyasalarında belirgin bir satış baskısı yarattı. Ancak, sene sonuna doğru, uluslararası piyasalarda sakinleme bekliyoruz.” dedi. Türk lirası üzerindeki baskının önümüzdeki dönemde hafifleme olasılığının olduğunu belirten Özkardeşkaya, “OHAL’den çıkış, başkanlık referandumu için tarihin belirlenmesi ve Merkez Bankasının aldığı tedbirler dahilinde, Türk lirasında bir rahatlama görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

‘Faiz kararı büyük oranda etkileyecek’

ABD merkez bankası Fed’in faiz kararının Türk lirasının yakın vadedeki performansını büyük oranda etkileyeceğini belirten Capital Economics Kıdemli Gelişen Piyasalar Ekonomisti William Jackson, “Türk lirasında son dönemdeki satışlar ABD’nin daha sıkı bir para politikası izleyebileceği beklentisi ile gerçekleşmişti. Yakın zamanda bunun karşılığında lirada görülen artış ise politika yapıcıların buna karşılık bir eylemde bulunabileceği beklentisiyle gerçekleşti.” ifadelerini kullandı. Öte yandan Jackson, Türk lirasının değerinde görülen volatilitenin enflasyona olan etkisinin endişe kaynağı olduğunu belirtti.

‘İlk çeyrekte 3,35’e doğru bir düşüş bekliyoruz’

TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Christian Maggio ise bu yılın sonu için dolar/lira kurunun 3,50 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiğini, fakat önümüzdeki dönemde liranın dolar karşısında bir miktar değer kazanabileceğini belirtti. Maggio, “2017’nin ilk çeyreğinde 3,35 civarına doğru bir düşüş bekliyoruz. Diğer faktörlerin aynı kalması halinde OHAL’den çıkış Türk lirası için pozitif olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası