Son Haberler

TÜRKMENİSTAN GÖZ KAMAŞTIRIYOR

turkmenistan_goz_kamastiriyor_2.jpg ♦ Türkmenistan ekonomisininin dikkat çekici hususlarından biri dış ticaretin fazla vermesi. Son birkaç yıldır ihracat rakamları ithalatın çok üstünde gerçekleşiyor.

♦ Uluslararası alanda “enerji ülkesi” olarak bilinen Türkmenistan şimdiden yılın ilk beş ayında doğal gaz ihracatını yüzde 22 artırdı.

Global ekonomi zor günler geçirirken Orta Asya’nın yükselen yıldızı Türkmenistan yakaladığı büyüme ivmesiyle adeta göz dolduruyor. 2011 yılında yüzde 14,7’lik büyümesi ile dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olan Türkmenistan’ın 2012 yılında da iki haneli büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) kısa bir süre önce yayınladığı “World Economic Outlook –April 2012” raporuna göre, 2011 yılında global ekonomi % büyüme 3,9 büyüdü. Bu dönemde Türkmenistan’ın ekonomisindeki büyüme ise global büyümeden yaklaşık 4 kat fazla oldu.

Geçen ay yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında açıklanan verilere göre Türkmenistan’da 2012 yılının ilk 5 ayındaki ekonomik büyümesi % 10,9 oldu. Türkmenistan ekonomisine ilişkin yılın ilk 5 ayındaki bazı göstergeleri incelediğimizde geleceğinin daha da parlak olacağı ihtimali var.
2012 yılı Ocak-Nisan döneminde yatırımlar % 39,9 arttı.

Türkmenistan’da yatırımlar giderek artıyor. Yapılan yatırımlarda yerli yatırımların payı giderek artarken son dönemde Türkmenistan’a gelen doğrudan yabancı yatırımların payı da sürekli yükseliyor. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, yerli yatırımların yanısıra yabancı yatırımlara da büyük önem veriyor. Yapılan çalışmalarla Türkmenistan’da yatırım iklimi giderek iyileşiyor. Bu nedenle ülkeye giren doğrudan yabancı yatırımlar da artıyor. BM UNCTAD İdaresi’nin verilerine göre, son 5 yıl içinde Türkmenistan’ın doğrudan yabancı yatırım stoku birkaç kat arttı. ülkeye gelen yatırımların büyük çoğunluğu petrol sektörüne yapılmakta olup, Türkmenistan’ın en büyük yatırımcılarından Petronas şirketinin ürün paylaşım sözleşmesi kapsamındaki yatırımı 5,5 milyar ABD dolarını geçti, Dragon Oil şirketinin yatırımı 2,5 milyar dolara yaklaştı.

Büyük bir şantiye alanı gibi
Başta Aşkabat olmak üzere modern yüzü ile göz kamaştıran Türkmenistan’da, inşaat yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Bu anlamda Türkmenistan bir taraftan tamamlanan modern binalar ve tesisleri ile zamanın ruhunu yakalarken diğer taraftan adeta şantiye meydanını andırıyor. Türkmenistan’da günümüzde toplam değeri milyarlarca dolar olan yüzlerce inşaat yatırımları devam ediyor.

Türkmenistan inşaat pastasından Türk şirketlerin aldığı pay ise giderek artıyor. Günümüzde dünyanın en büyük inşaat şirketleri listesine giren ilk iki Türk şirketin ana faaliyet alanı Türkmenistan’da. Yılın ilk ayında Türk şirketleri Türkmenistan’da yaklaşık 3 milyar ABD dolarına eşdeğer projeler üstlendi. Bu gösterde 2011 yılının tamamında 4 milyar ABD dolarına yakın olarak gerçekleşti.

Dış ticaret hacmi ikiye katlandı
Türkmenistan ekonomisininin dikkat çekici hususlarından biri dış ticaretin fazla vermesi. Yani son birkaç senedir Türkmenistan, ithalattan daha fazla ihracat gerçekleştiriyor. Bunda şüphesiz Türkmenistan’ın bir enerji ülkesi olarak ihraç ettiği doğal kaynakların yanısıra son dönemde başta pamuk ve tekstil olmak üzere diğer hammadde ve hazır ürün ihracatını da arttırması.

Buğday ihraç eden ülkeler kervanına katıldı
Bir başka önemli gelişme ise Türkmenistan’ın son dönemde buğday ihracatına da başlamış olması. Geçen sene buğday ihracatına başlayan Türkmenistan 2010 yılı hasılatı olan 150 bin tonu geçen sene ihraç etti. Yakında Türkmen Liderinin imzaladığı karar gereğince 2011 yılı hasılatı olan 300 bin ton buğdayın ihracatına da izin verildi. Bu sene Türkmenistan’da buğday hasılatı şimdiden 1 milyon ton sınırı aştı.

Her hafta yüzmilyonlarca dolar ihracat yapılıyor
Türkmenistan petrol ürünleri, tekstil ürünleri, buğday vs. ihraç edilen hammadde ve hazır mallar Türkmen Devlet Hammade ve Malzemeler Borsası’nda haftada 3 defa yapılan satışlar ile gerçekleştiriliyor. Türkmen ekonomisi hakkında fikir edinmek için Türkmen Devlet Borsası’nın haftalık satış verilerine bakmak yeterli.
– 17-24 Haziran 2012 döneminde Türkmen Devlet Hammade ve Malzemeler Borsası’nda toplam 41 işlem gerçekleştirildi.
– Bu dönemde toplam değeri 156,8 milyon ABD dolarına eş değer dövizle satış gerçekleştirildi.
– çeşitli marka benzinler, dizel yakıtı, kerosin, jet yakıtı, polipropilen ve pamuk başlıca ihraç ürünleri olarak kayda geçti.
– Bu dönemde Türkmen ihraç ürünlerinin başlıca alıcıları olarak Türk, Rus, çin ve Birleşik Arap Emirliği tescilli şirketler öne çıkıyor.

Belirtmek gerekir ki, Türkmenistan ihracatında önemli kalemler oluşturan bu ihraç ürünlerinin üretimi de giderek artıyor. Yılın ilk beş ayında çeşitli marka benzinlerin üretimi % 8,5, dizel yakıtın üretimi % 3,8, polipropilenin üretimi % 23 ve sıvılaştırılan gazın üretimi ise % 34 arttı…

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!
TURCOMONEY TEMMUZ 2012 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE!
AYRICA D&R, REMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ VE NT MAĞAZALARINDA…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.