Son Haberler

Biga`da doğdu, dünyaya yayıldı

♦ Bu öykü, bugün 70’e yakın ülkeye ihracat yapan, yurtiçinde ve yurtdışına yayılmış 200‘ün üzerindeki mağazası ve 200 milyon dolarlık ciroya ulaşan bir mobilya devi olarak devam ediyor.
♦ Doğanlar Holding, 6 farklı sektörde faaliyet gösteriyor. Grup şirketlerinde bin 200 kişiye doğrudan ve yaklaşık 10.000 kişiye dolaylı olarak istihdam sağlıyor.
♦ 40’ıncı yılını kutlayan Doğtaş Mobilya, 2012’de hem yurt içinde, hem de yurt dışında yüzde 40 büyüme hedefliyor.

Bu mucizenin kahramanı Doğan ailesinin en büyüğü Davut Doğan, başarılarının sırrını ve hedeflerini Turcomoney’e anlattı…

Doğtaş’ın, tarihi, öyküsü, aynı zamanda bir mucizenin tarihi, öyküsü… Niye mi? Bugün Türkiye’nin en büyük mobilya devlerinden biri olan Doğtaş, bundan 40 yıl önce çanakkale’nin Biga ilçesinde 80 metrekarelik bir atölyede doğdu. Baba Hacı Ali Doğan’ın, o küçük atölyede kanepe üretmesiyle başlayan öykü, Türkiye’nin sınırlarını aştı, tüm dünyaya yayıldı… Doğan Mobilya’nın kuruluşundan 15 yıl sonra altı kardeşin Doğan A.Ş.’yi kurması ile kurumsallaşma yolunda atılan adım devasa boyutlara ulaştı. Doğtaş, bugün 70’e yakın ülkeye ihracat yapan, yurt içi ve dışında 200‘ün üzerindeki mağazası ve 200 milyon dolarlık cirosuyla bir mobilya devi haline gelmiş durumda.

Türkiye’nin en büyük 500 şirketinden biri olan, sektörde ilk üç şirket arasında yer alan Doğtaş, rakipleri tarafından takip edilen; kalite ve tasarım anlayışıyla ‘Yaşam tarzlarını belirleyen’ ve dünya markası olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen güçlü bir marka. 2011 yılında ortalama %34’lük büyüme kaydeden şirket, 2012 yılında hem yurt içinde, hem de yurt dışında yüzde 40 büyüme sağlamayı hedefliyor.

2012’de yurt içinde 14, yurt dışında 16 olmak üzere toplam 30 mağaza açmayı hedefleyen Doğtaş, 20 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyor. Perakende mağazalar için 10 milyon dolarlık bir yatırım ile fabrikada yapacağı ek 30.000 m2 kapalı alan için de 10 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Türkiye ve dünya mobilya pazarının en ciddi Genç Odası üretici olan Doğtaş, Avrupa ülkelerinde Flagship mağazaları ile yayılıyor. Yabancı şirketlerden ortaklık yönünde gelen teklifleri değerlendiren şirket, ortaklık sonrası halka açılmayı planlıyor.

40’ıncı yılını kutlayan Doğtaş, nereye koşuyor? Yeni yatırım hedefleri neler? Mobilya sektörünün ilk üç firması arasında yeralan Doğaş, ne zaman halka açılacak? Doğtaş, yabancı firmalarla ortaklık kuracak mı? Mobilya sektörü nereye gidiyor? Sektörde yeni trendler, yeni çalışmalar… İşte merak edilen tüm soruları Turcomoney sordu, mucizenin kahramanı Davut Doğan cevaplandırdı..

♦ Doğtaş nasıl doğdu, bize 40 yılda sektörün en büyüklerinden biri olmayı başaran Doğtaş’ın 40 yıllık yolculuğunda kilometre taşlarını anlatır mısınız? Nereden nereye geldi?
Rahmetli babam Hacı Ali Doğan’ın Doğan Mobilya’yı kurmasının üzerinden tam 40 yıl geçti. Ondan 15 yıl sonra ben ve kardeşlerim Biga’da DOĞTAŞ A.Ş.’yi kurarak kurumsallaşmak ve büyümek adına geleceğe doğru önemli bir adım attık. Teknoloji ve ar-ge’ye sürekli yatırım yaptık. Bugün itibariyle; 65 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Yurtiçi ve yurtdışında seçkin noktalarda 200’ün üzerinde mağazamız var. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında yer alıyoruz. İhracat ve ciro rakamlarımızla mobilya sektöründe ilk 3’e giriyoruz.

bigada_dogdu_dunyaya_yayildi_2.jpg Gelişmiş sosyal sorumluluk bilinci
Bugün rakipleri tarafından takip edilen; kalite ve tasarım anlayışıyla ‘Yaşam tarzlarını belirleyen’ ve dünya markası olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen güçlü bir konumdayız.

Gelişmiş sosyal sorumluluk bilinciyle bugüne kadar eğitime verdiğimiz destek, TEMA ile yaptığımız işbirlikleri, Doğtaş çocuk Resim Yarışması, Doğtaş Tiyatrosu, çanakkale Savaşları temalı DOĞTAŞ Gezici Müzesi gibi birçok alanda topluma katkıda bulunan şirketimiz halkın beğenisini kazandı, kazandığı beğeniyi de tasarım, hizmet, tüketici ve kalite ödülleriyle tescilledi.

Doğtaş’ın gurur tablosu
90’lı yıllarda Avrupa’dan teknoloji transferi yaptı, perakende ağını genişletti, Türkiye genelinde bayilikler vererek etki alanını büyüttü ve ilk ihracatını gerçekleştirdi.

2000’li yıllarda üretim kapasitesini daha da büyüttü, yeni teknoloji yatırımları gerçekleştirdi, Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi’ne sahip olarak markasını güçlendirdi.

2005 yılında 10 milyon dolarlık “Yatak, Kanepe ve Baza Fabrikası” yatırımı yaparak kapalı alanını 70 bin metre kareye çıkardı.

2007 yılında aldığı CE Belgesi’yle yataklarının medikal cihaz olarak nitelenmesini hak etti, genç odalarında yüksek kalite ve güvenliği temsil eden LGA (el ci ey) belgesi gibi birçok uluslararası belge ve sertifikalarla kalite ve tasarımlarını tescilledi.

2008 Temmuz ayında devlet tarafından yoğun bir inceleme ve değerlendirme yapılarak dünya markası olmaya aday firmalara verilen TURQUALITY destek programına dâhil oldu.
2010 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından mobilya sektöründe ilk defa verilen “TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesi” almayı hak kazandı ve bu belgeye sahip iki kuruluştan biri oldu.

2011 yılı Nisan ayında rakiplerden daha da ayrışmak, tasarım-moda-trend ilkelerini uygulamada da hayata geçirmek amacıyla farklı alanlardaki başarılı tasarımcıları bir araya getiren, “Her Tasarım Tek Bir çizgiyle Başlar” projesi büyük ilgi ile karşılandı. DOĞTAŞ; böylece sektörde farklılaşan marka imajını daha da güçlendirdi.

♦ Sürekli yeni mağazalar açarak yaygın bir örgütlenme modeliyle hizmet veriyorsunuz. Kaç şubeniz var?
Şu an yurtiçinde 108, yurtdışında 96 mağazamız bulunuyor. Yeni mağazalarımızın hepsini Doğtaş Exclusive konseptiyle açıyoruz. Daha önceki mavi tabelalı Doğtaş mağazalarımız ise dış cephe ve konsept olarak yenilenerek Doğtaş Exclusive’e dönüştürülüyor. Bu değişimi büyük ölçüde bitirdik.

♦ Yurtdışında birçok noktada Doğtaş markanızla bulunuyorsunuz. Yurtdışında kaç mağazanız var?
2008 yılında aldığımız Turquality Belgesi ile yurtdışı atılımlarımıza hız verdik. Yurtdışında 96 mağaza sayısına ulaştık.

♦ Türkiye genelinde nasıl bir organizasyona sahipsiniz? Satış noktalarınızı belirlerken, öncelikleriniz neler?
Yurtiçi ve yurtdışında bayilikler vererek merkezden yönettiğimiz bir yapıya sahibiz. Türkiye’nin hemen hemen her ilinde mağazamız bulunuyor. Satış noktalarımızı belirlerken önceliklerimiz doğru lokasyon ve bizimle aynı vizyona sahip doğru yatırımcı.

♦ Yurtiçi ve yurtdışı pazar lokasyon hedefleriniz neler?
Tabiiki her zaman ana vatanda güçlü olmak ve her zaman zirveye oynamak önemli. Kendi ülkesinde marka olamayan bir markanın dışarıda şans bulması oldukça zor. Doğtaş olarak yakın coğrafyalar ilk hedef ülkelerimiz. Bu ülkeler tarafından model ülke olarak seçilen Türkiye‘deki yer alan konseptimizi her yönüyle satış noktasından son kullanıcıya ulaştırmak hedefimiz.

♦ Kaç çalışanız var?
Doğanlar Holding, 6 farklı sektörde faaliyet gösteriyor. Grup şirketlerinde 1.200 kişiye doğrudan ve yaklaşık 10.000 kişiye dolaylı olarak istihdam sağlıyoruz.

♦ 2011 yılında yüzde 30 büyüme ile hedefinizin üstüne çıktınız? 2012 yılı hedefleriniz neler?
2011 yılını ortalama % 34’lük büyüme ile kapattık. 2012, 40’ıncı yılımızı kutladığımız bir yıl. Bu bağlamda, hem yurt içinde, hem de yurt dışında yüzde 40 büyüme sağlamayı hedefliyoruz. Büyüme stratejileri ile yurtdışı yeni pazarlar geliştirme çalışmalarımıza ve 2012 yılında yeni projelerimiz, yeni yatırımlarımızla adımızdan söz ettirmeye devam edeceğiz.
Kaizen felsefesi ile büyüyoruz

♦ Devam eden yatırımlarınız var mı? Varsa bu yatırımlarınız ne zaman faaliyete geçecek? Bu yatırımlardan beklentileriniz neler?
2011 yılı şirketimizde, her alanda yeniliklerin ve kaizen felsefesi( İşgücüne dayalı gelişme) ile eşdeğerli sürekli gelişim çalışmalarının yerine getirildiği bir yıl oldu. Bu çalışmalardan bir tanesi Tablet PC Projesi. Tüm satış personelimize Tablet PC tahsis edildi ve perakende uygulamalarımız çok daha sistemli, hızlı, iletişime ve anlamlı veri analizine uygun hale getirildi. Bu proje aynı zamanda sektörümüzde ilk ve tek uygulama örneği. Yine, ürün kategori yönetimi ile bütüncül hedef kitlemiz tüketici ses grupları bazında bölümlere ayrıldı ve her bir hedef kitle temsilcisi ses gruplarına uygun, ürün kategorileri bazında portföy yönetimi belirlendi. Bu yöntem ile markamız her kategorideki tüketicisinin taleplerini şimdi çok daha iyi biliyor ve bu taleplere uygun tasarım, Ar-Ge, fiyatlandırma ile ilgili hedef kitlede tam bir tatmini hedefliyor.

üretim ve mağaza yatırımlarımız ise bu yıl da devam edecek. 2012’de yurt içinde 14, yurt dışında 16 olmak üzere toplam 30 mağaza hedefliyoruz. Ayrıca Almanya’daki DOĞTAŞ Germany şirketimizde yeni açtığımız Stuttgart mağazası dışında Köln’de de mağaza açmayı planlıyoruz. Perakende mağazalar için 10.000.000 dolarlık bir yatırım ile fabrikada yapacağımız ek 30.000 m2 kapalı alan için de 10 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz.

♦ Ortadoğu’dan Orta Asya’ya, Avrupa’dan Afrika’ya dünyanın birçok yerine ihracat yapıyorsunuz. Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılardan etkilendiniz mi?
Arap baharı ve sonrası dönemde sorunlar yaşattı ancak her krizin arkası büyük çıkışlara fırsatlara açık olduğundan sabrederek farklı pazarlarda B planları ile kayıpları telafi ettik. Libya sorunlu iken Suriye’de başarılı olduk. Şimdi Libya tekrar devreye girdi, İran sorunlu, yerine Irak ekstra performans ile bu açıkları telafi edebilmemizi sağlıyor.

♦ Büyük Arap Serbest Ticaret Bölgesi (GAFTA) ülkelerine ihracatınızı artırmak için çalışmalarınız hangi yönde. Bu pazarlara ihracat hedefleriniz neler?
özellikle bu ülkelerde yapılacak iletişimlerle marka bilinirliğimizi arttırmak istiyoruz. Bu ülkelerin her birinde distribütörlükler oluşturup kalıcı uzun süreli iş birliktelikleri oluşturuyoruz. Gelecek nesillere bırakılacak uzun süreli stratejik hedefli anlaşmalar yapıyoruz. Bu ülkelerde en çok izlenen TV kanallarına en çok okunan dergilerde yer alıyoruz. Outdoor çalışmalarla ve kurumsal mağaza cepheleri ile akılda kalan, bilinen ve hatta ilk akla gelen, tercih edilen marka olmayı hedefliyoruz. Bu pazarlarda özellikle modern tarza doğru artan taleplere firmamız ürün portföyü ile hizmet veriyor.

♦ Medyaya yansıyan haberlere göre İngiltere’de büyük ilgi gördünüz. Yeni mağaza açma planlarınız var. Avrupa’daki krizi sanki fırsata çevirmiş gibi gözüküyorsunuz?
Avrupa pazarı bizim için önemli bir pazar. İngiltere özellikle birçok farklı etniğin bir arada yaşadığı gelir düzeyi en yüksek ülkelerden biri. Biz burada hizmet şeklimiz, sunumumuz ve hızlı teslimat anlayışımız ile çok kısa sürede 2. şubeye ulaştık. üçüncüsü için de en geç Ekim ayında açılış yapmayı planlıyoruz.
Almanya’daki DOĞTAŞ Germany şirketimizle yeni açtığımız Stuttgart mağazası dışında Köln’de de mağaza açmayı planlıyoruz.

Dünyanın en ciddi “Genç Odası” üreticisiyiz
Avrupa krizi tabii ki satışlarda hissedildi ancak teğet geçiyor desek doğru olur. Zincir mağazalarla özellikle rekabetçi genç odası ürünleri ile ciro kayıplarımızı telafi ediyoruz. önemli sayılabilecek bağlantılar yapıyoruz, yıllık katalog ve dergilerine ilanlar çıkıp satışları her şeye rağmen yüksek tutabiliyoruz. Biz aynı zamanda Türkiye ve dünya mobilya pazarının en ciddi Genç Odası üreticisiyiz. Bu segmentte başarılı işler yapıyoruz ve işimizi perdesinden halısına ve aydınlatmasından nevresim takımlarına kadar komple konsept sunuşlarla zenginleştiriyoruz.

Avrupa ülkelerinde Almanya-Holllanda-Bulgaristan kendi örnek Flagship mağazalarımız ile yayılmaya çalışıyoruz. örnek işletmelerimizde yap-işlet-devret modeli uygulayıp karlı hala getiriyor ve başarılı vizyonlu girişimcilere iş fırsatları olarak sunuyoruz.

♦ Hindistan gibi Uzakdoğu ülkelerinde fizibilite çalışmalarınız olduğunu biliyoruz. Yeni pazar arayışlarınız var mı? Gelişmelerden bahsedebilir misiniz?
Hindistan iştah kabartıyor hakikaten, özellikle nüfus ciddi ve buralarda pazardan pay almak çok önemli. Bu aralar ciddi olarak sürdürdüğümüz önemli bir zincir ağı ile Hindistan‘a giriş yapmanın görüşmelerini sürdürüyoruz. Bunun dışında açıkçası enerjimizi mevcut müşterilerimizin cirolarını arttırmaya konsantre olduk desek daha doğru olur.

♦ Nasıl bir çizgiye sahipsiniz? Markanız kime hitap ediyorsunuz? Hedef kitlenizden bahseder misiniz?
Bugün tasarım, kalite, özgün çizgi, modern görünüm ve hayatı kolaylaştıran farklı ürünlerimizle yaşam tarzı yaratan bir markayız. Modern çizgideki ürünlerimizle ağırlıklı olarak B, C1 ve C2 hedef kitleye yoğun satış gerçekleştiriyoruz. Portföyümüzde bulunan ürünleri, gerçekleştirdiğimiz kategori yönetimi çalışmasıyla farklı alım gücünde olan hedef kitlemize ulaşılabilir çözümlerle sunuyoruz.

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!
TURCOMONEY TEMMUZ 2012 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE!
AYRICA D&R, REMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ VE NT MAĞAZALARINDA…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası