Son Haberler

EKONOMİDE SON GÖRÜNÜM

ekonomide_son_gorunum_4.jpg İşsizlik oranı 0,9 puanlık azalış ile % 9,9 seviyesine gerileyerek tek haneye düştü. Merkez Bankası, Haziran ayı ikinci dönem beklenti anketi sonuçlarına göre yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 7,38‘e geriledi. 2012 Mayıs ayında Tüketici Güven Endeksi, bir önceki aya göre %1,1 oranında arttı.

Haziran ayında makro göstergelerde iyileşme sinyaller alındı. Göstergelerde neler değişti. Hangi indikatörler şaşırttı? Beklentiler ne yönde?

Türkiye ekonomisi haziran ayında daha iyi performans gösterdi. Makro ekonomik göstergelerin genelinde iyileşme sinyalleri alındı. Ekonomide büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretiminde artış nisan ayında da devam etti.

TüİK’in açıkladığı verilere göre, 2012 yılı Nisan ayında sanayi üretim endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %1,8 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre; madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %1,7 azaldı. İmalat sanayi sektörü endeksi %1,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %2,4 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,5, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre %1,0 artış gösterdi.

ekonomide_son_gorunum_2.jpg İşsizlik oranı tek haneye düştü
Türkiye genelinde işsiz sayısı mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 201 bin kişi azalarak 2 milyon 615 bin kişiye düştü. TüİK’ten yapılan açıklamaya göre, İşsizlik oranı ise 0,9 puanlık azalış ile % 9,9 seviyesinde gerçekleşti.

Kentsel yerlerde işsizlik oranı 1 puanlık azalışla % 11,6, kırsal yerlerde ise 0,7 puanlık azalışla % 6,4 oldu.

Enflasyon 6 ay sonra tek haneye indi

Enflasyon Mayıs ayında sert bir düşüş göstererek 6 ay sonra yeniden tek haneye döndü. 2012 yılı Mayıs ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’nde bir önceki aya göre %0,21 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,87, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,28 ve on iki aylık ortalamalara göre %8,68 artış gerçekleşti.

Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış %8,60 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. 2012 yılı Mayıs ayında endekste kapsanan 444 maddeden; 83 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 255 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 106 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti. (Kaynak: TüİK)

ekonomide_son_gorunum_3.jpg Mayıs ayında tüketici güveni arttı
Tüketici Güven Endeksi 0 ile 200 arasında dalgalanan bir endekstir ve 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor. Bu bilgiler ışığında elde edilen verilere bakıldığında, 2012 Mayıs ayında Tüketici Güven Endeksi, bir önceki aya göre %1,1 oranında arttı; Nisan ayında 91,1 olan endeks Mayıs ayında 92,1 değerine yükseldi.

Tüketici Güven endeksindeki artış, tüketicilerin mevcut ve gelecek dönem satın alma gücü, gelecek dönem genel ekonomik durum, gelecek dönem iş bulma olanakları ve mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğu durumlarına ait değerlendirmelerinin iyileşmesinden kaynaklanıyor. (Kaynak:TüİK)

Enflasyonun düşmesi bekleniyor
Merkez Bankası, Haziran ayı ikinci dönem beklenti anketi sonuçlarına göre yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 7,38‘e geriledi. Haziran ayının birinci dönem anketinde bu oran yüzde 7,47 seviyesindeydi. Beklentiler yönünü aşağıya çevirdi.

Bankalar arası döviz piyasası yılsonu dolar kuru beklentisi 1,8114 liradan 1,8091 liraya düşerken, Haziran ayının birinci anketinde yüzde 3,7 olarak belirlenen 2012 GSYH büyüme beklentisi, yüzde 3,6’ya geriledi.

Ankette, 2012 yıllık cari işlemler açığı beklentisi 64 milyar 740 milyon dolara yükseldi. Cari açık beklentisi 2012 Haziran ayının birinci dönem anketinde 64 milyar 616 milyon dolar düzeyindeydi. Bu yılın sonundaki politika faizi beklentisi 9 baz puan azalarak yüzde 5,83 düzeyinde gerçekleşti. Haziran ayının ilk döneminde yüzde 5,75 olan cari ay sonu faiz beklentisi ise değişmedi

İMKB’de düşüş sınırlı kaldı
Merkez Bankası, Haziran ayı ikinci dönem beklenti anketi sonuçlarına göre yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 7,38‘e geriledi Türkiye’nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülkelerin borsaları ay başından 22 Haziran 2012’ye kadarki dönemde ortalama (Morgan Stanley’in Gelişmekte Olan ülkeler endeksi MSCI_EM) %1,1 yükselirken İMKB–100 endeksinde bu yükseliş %9.7 oldu. Bununla birlikte İMKB, %17,9 ile yılbaşından bu yana en iyi getiri sağlayan borsa oldu.

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!
TURCOMONEY TEMMUZ 2012 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE!
AYRICA D&R, REMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ VE NT MAĞAZALARINDA…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası