Son Haberler

UNDP-Türkiye işbirliği trafiği

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNDP Avrupa-BDT Bölge Direktörü Mirjana Spoljaric Egger, üst düzey hükümet yetkilileri ve iş dünyasının liderleri ile UNDP’nin Türkiye ile ortaklığını görüşmek üzere Ankara ve İstanbul’u kapsayan bir ziyarette bulunuyor. Mirjana Spoljaric Egger, UNDP ile Türkiye arasında ulusal, bölgesel ve küresel düzeyde işbirliğini görüşüyor.

 

Ziyaretin bugünkü Ankara ayağında, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Türk hükümetinin temsilcileri, taraflar arasında yeni bir dönem başlatan ortaklık anlaşmasının 2011 yılında imzalanmasından bu yana işbirliğinin hızlı gelişimini görüşüyor.

UNDP, Türkiye’yi, kalkınma gündeminin üç temel bileşeni olan kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme, demokratik yönetişim, ayrıca iklim değişikliği ve çevre boyutlarında destekliyor ve Yeni Çalışma Yöntemi (NWOW) kapsamında kalkınma ve insani yardım yaklaşımlarını daha da yakınlaştırmak üzere Ankara ile işbirliği yapıyor. Kuruluş ayrıca, Türkiye’nin 2019-2023 dönemini kapsayan Ulusal Kalkınma Planı’nın hazırlanmasına da katkıda bulundu.

UNDP, 40’ı aşkın Türk ve uluslararası kurumla işbirliği halinde çalışarak, Türkiye’de Suriyeliler ve yerel halk için istihdam yaratılması, dezavantajlı grupların adli yardıma erişmelerinin sağlanması, yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması ve kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi gibi alanlarda destek sağlıyor.

“Türkiye, orta gelir grubunda yer alan bir ülke olarak diğer ülkelerin kalkınmasına destek sağlayacak bilgi ve deneyime sahip”

Ziyareti ile ilgili bir açıklama yapan Mirjana Spoljaric Egger, “Türkiye hem ulusal, hem bölgesel hem de küresel olmak üzere UNDP ile üç düzeyde işbirliği yapan az sayıda ülkeden biri. Kalkınma yardımlarına dünya genelinde önemli katkı sağlıyor; dünyada yerinden edilen en büyük kitleye ev sahipliği yapıyor ve orta gelir grubunda yer alan bir ülke olarak diğer ülkelerin kalkınmasına destek sağlayacak bilgi ve deneyime sahip” dedi.

Türkiye’nin en çok insani yardım yapan ve OECD üyeleri arasında en hızlı büyüyen donör ülke rolünün bir yansıması olarak, UNDP ve Türk Hükümeti 2011 yılında, aralarındaki işbirliğini bölgesel ve küresel düzeye yükseltecek bir anlaşma imzalamıştı.

 

 

Küresel düzeyde UNDP’nin düzenli kaynaklarına katkıda bulunan Türkiye, İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi’nin (IICPSD) eş kurucusu ve En Az Gelişmiş Ülkeler’de (EAGÜ’ler) yürütülen kalkınma projelerine destek veriyor.

Türkiye bölgesel düzeyde ise, UNDP’nin bölgesel programının finansman ortağı ve İstanbul’da Nisan 2015’te resmi açılışı yapılan Avrupa ve BDT Bölge Ofisi’ne ev sahipliği yapıyor.

Spoljaric Egger, ziyaretinin yarınki İstanbul ayağında ise, #NextGenGov etiketiyle teknolojik kopuş çağında işbirliği ve yurttaşlığın geleceğini ele alan İstanbul İnovasyon Günleri’nin açılışını yapacak.

Mirjana Spoljaric Egger, UNDP’nin Avrupa ve BDT Bölge Direktörü olarak, Orta Asya, Batı BDT ve Güney Kafkasya, Batı Balkanları kapsayan bir coğrafyada 17 ülke ve bir bölgedeki UNDP çalışmaları ve ülke ekiplerine liderlik sağlayacak.

Spoljaric Egger, bundan önce, İsviçre Federal Dışişleri Bakanlığı’nda Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kuruluşlar Daire Başkanı olarak görev yapmış ve başta 2030 Gündemi’nin desteklenmesi olmak üzere İsviçre’nin BM politika ve önceliklerinin biçimlendirilmesine katkı sağlamıştı. Spoljaric Egger, bu yılın ortalarında Cenevre Uluslararası Müzakereler BM Temsilcisi olarak atanan Cihan Sultanoğlu’ndan boşalan göreve atandı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası