Son Haberler

Altınbaş, banka sahibi olmak istiyor

Vakkas Altınbaş, Türkiye’de finans faaliyetlerini güçlendirmek istediklerini, bir banka arayışı içinde olduklarını belirtti

2015’te cirosunu yüzde 15 oranında artıran Altınbaş Holding, bu yıl yatırımlarına hız vermiş durumda. Mücevherat, finans, enerji ve lojistik sektörlerinde 21 şirketin yanı sıra eğitimde Kemerburgaz Üniversitesi ile sosyal sorumluluk faaliyetini yürüten holding, bu yıl yatırımlarda ana faaliyet konuları olan enerji, mücevherat ve finansa ağırlık verecek.

BANKA ARAYIŞINDA

Fortune Türkiye’nin haberine göre, holding, ana faaliyet konuları arasında yer alan finansta ise Türkiye, Kuzey Kıbrıs ve Ukrayna’da Creditwest markasıyla büyümeye devam ediyor. 1994 yılında kurulan Creditwest Bank, Kuzey Kıbrıs’ın en büyük özel sermayeli bankası. Banka, Kıbrıs’ta 14 şubesiyle ticari ve bireysel bankacılık yapıyor. Ayrıca, Creditwest Insurance ve Creditwest Finance adlı iki iştiraki bulunuyor. 2014 verilerine göre, Creditwest’in toplam aktifleri 1 milyar 405 milyon TL, mevduatı 858 milyon TL, net kârı ise 22 milyon TL. Türkiye’de şu anda sadece Creditwest markasıyla faktoring alanında faaliyet gösteriyor. Vakkas Altınbaş, Türkiye’de finans faaliyetlerini güçlendirmek istediklerini, bir banka arayışı içinde oldukları bilgisini veriyor.

UKRAYNA’DAKİ BANKALARI ETKİLENDİ Mİ?

‘Ukrayna’nın Rusya ile yaşadığı sorunlar sizin faaliyetlerinizi etkiledi mi?’ sorusuna ise Altınbaş şu yanıtı veriyor: “Ukrayna’daki bankamızı 2007 yılında kurduk. 2008’de ise global kriz başladı. Biz daha yaygınlaşamadan kriz yaşandığı için bizi etkilemedi. Ama büyümemiz yavaşladı. Planlarımızı ertelemek zorunda kaldık. Ukrayna’nın 45 milyon nüfusu var. Rusya ile yaşananlar şu anda ekonomisini etkiliyor ama bir çözüm olduğunda ekonomisi büyümeye başlayacaktır. Şu anda bankalardaki sorunlar faktoring sektörünün işine yarıyor.”

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası