Son Haberler

Avrupalı aşçı Türkler olimpiyata damga vurdu

Türk diasporasının mutfak takımı “Euroturk Chefs Culinary Team “, 05-10 Ekim tarihleri arasında Almanyanın Erfurt Kentinde yapılan İKA 7 Dünya Aşçılar Olimpiyatı’nda gururumuz oldu. Olimpiyat takımımız, “Avrupalı Türkler’in Mutfak Takımı başarılarıyla herkesi şaşırtıyor” diye takdim edildi.
Olimpiyat tarihinde ilk defa bir Türk aşçıya nasip olan ‘Altın Madalya’nın sahibi olan ve 10 yarışmacıdan oluşan EUROTURK CHEF‘ler, katıldıkları tüm yarışmalardan ödül aldılar.

Aşçı takımımız, 1 altın, 4 gümüş, 7 bronz ve 9 merit (4.lük ) diploması ile toplam 21 olimpiyat ödülünün sahibi oldular.

Bu hepimiz için büyük bir gurur kaynağı. Bu nedenle, DEİK / DTİK ( Dünya Türk İş Konseyi ) ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun “Değişen dünyada yükselen Türkiye’’ hedeflerine yönelik koşunun, bu etabında, Avrupa Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı Remzi Kaplan ve diğer meclis üyelerinin, candan katkılarına, Başkanımızın görüş ve tavsiyeleri doğrultusunda kendisinden aldığımız ilham ve cesaretle kurduğumuz LMD / Lezzet Markaları Derneği ile TüMAPED / T.Mutfak ve Ağırlama Profesyonelleri Meslek Eğitim Derneği ve üyelerine, maddi ve manevi katkı sağlayan tüm destekçilerimize, Türk ekonomisinin rehber dergisi olan, dergim TURCOMONEY aracılığıyla teşekkür ederim.

Erfurt‘ta, 5 gün, aralıksız, geceli gündüzlü gerçekleştirdiğimiz olimpiyat çalışmalarımızın akabinde, derneğimiz merkezi Berlin‘de TDU / Türk Alman İşadamları Birliği’nin düzenlediği toplantıda, EUROTURK CHEFS CLUB e.V yönetici ve yarışmacılarını kutlayan Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve eşi Gamze Karslıoğlu hanımefendiye, olimpiyatlarda gümüş madalya ile 2. olan “Şeker Hamurundan” yapılmış, “3 dinin buluştuğu Hatay patisserie art” eserimizi takdim ederek, şükranlarımızı sunduk.

Türk diasporasının küresel açılımında önemli bir kilometre taşı olan ‘Gastronomi ile ülke propagandası’ ” konusu yüksek istişare kurulunca da onaylandıktan sonra, iki yıldır üzerinde çalıştığımız ve alt yapısını tamamladığımız ‘DüNYA AŞçILAR OLİMPİYATI’ yarışmalarına bu yönde bir ivme kazandırmayı, konseyin Avrupa Bölge Komitesi‘ndeki gastronomi iş kolunda faaliyet gösteren arkadaşlarımızca programladık.

Berlin’de 2007 yılında kurduğumuz VEREİN DER EUROPAİSCH und GASTRONOME e.V ( Avrupalı Türk Aşçılar ve Gastronomlar Derneğimizin ), VKD / Alman Aşçılar Federasyonuna kabulü için çok çalıştık ve başardık. Almanya’daki etnik gruplar arasında, bu federasyona ilk olarak biz ‘’Türkler’’ dahil olduk. Kendimizi ve içinde bulunduğumuz sektörü (gıda ve Gastronomi ) öncelikle, Avrupa’nın ve dünyanın gündemine getirecek üç 3 ana kural belirledik. çalışarak, bir bir uygulayarak, kulis yaparak ve kendimize inanarak,

Dünya çapında gerçekleşen, bu gastronomik başarıya damgamızı vurduk.

KURALLARIMIZ

1.Kuralımız:
“özgür dünyanın bizler gibi özgür ülkelerinde yaşayan özgür insanları hangi ülkede ve hangi bayrağın altında yaşıyor, çalışıyor ve yarışıyor olurlarsa olsunlar, özgürce: köklerini oluşturan ülkeyi ve kültürünü her ortamda tanıtarak, taşıyarak lobicilik yapmalı ve bundan gurur duymalıdır ” dedik ve yaptık.

2.Kuralımız:
“ülkemizin, insanımızın marifetlerimizin, başka bir ülkede veya gruplar içinde lobicilik yapmanın en etkin yolunun içlerine girmek veya onlara yaptırtmak olduğuna inanmak ve bunu başarmaktır ” dedik ve başardık.

3.Kuralımız:
çıkış noktamız ve pusulamız oldu. “En iyi lobi, yemekle yapılır ve yemekte yapılır” sözümüzün arkasında durarak; ülkemizi, lezzetlerimizi, lezzet sanatçılarımızı (aşçılarımızı ) ve lezzet severlerimizi (gurmeler ) diğer ülkelerde veya gruplarda, aynı konuyla uğraşan kuruluş veya insanlara tanıtmalı, onları heyecanlandırmalı ve yaptıklarımıza karşı meraklarını uyandırmalı dedik ve bu kuralı ziyadesiyle başardık.

Alman aşçı ve gurmeler başta olmak üzere, bir çok ülkeden aşçı ve gurme, “Bu özel lezzetleri Türkiye dışında nerelerde bulabiliriz?” diye sordular. Bir çoğu da “Türkiye‘ye ve İstanbul’a gelip, bizlerin yönlendireceği yerlerde, tavsiyelerimiz doğrultusunda, bizimle birlikte yemek yemek, yeni lezzetler keşfetmek istediklerini ” söyledi.

Bu konular Türk gastronomisinin istikbalindeki vizyonun şimdiden şekillendiğinin işaretidir. önemli olan bu işaretleri iyi okumak ve bilhassa yurt dışındaki gastronomik yapılanma ve markalarımız konusunda hassas davranmamız gerektiği. Bunu kaliteli ürünler ihraç ederek, nakliye ve lojistiğe dikkat ederek, marka ve partner seçiminde hassas davranarak, franchise konusunu biraz daha international düşünce yapısı ile koordine ederek, eğitimli mutfak sanatçılarımızı, bizim gibi dernekler aracılığıyla “Türk Mutfağı Eğitimi” için Türkiye dışında kullanırsak, hem ülke tanıtımına hizmet etmiş olur. hem de gıda maddelerimizin ve gastronomik ürünlerimizin pazar paylarını arttırırız.

Türk diasporasının aktif bir gücü olarak; Euroturk Chefs Club, bu konuda Türk gıda ve gastronomi sektörlerinin olduğu kadar, turizm, inşaat, sanayii sektörlerine de Avrupa ve Türkiye’de tecrübeleri, uzman şefleri, bilgi, çevre ve tecrübeleriyle hizmete hazırlar.

M. Vasfi Pakman

Lezzet Markaları Derneği Başkanı

pakman@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası