Son Haberler

Bakan Yumaklı, ASEAN Ankara Grubu büyükelçileri ve maslahatgüzarlarını kabul etti

ANKARA (AA) – Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye'nin konumunun, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkelerinin tarımsal ürünlerinin Afrika'nın kuzeyinden Avrupa'ya ulaştırılması konusunda çok önemli fırsatlar sunduğunu belirterek, "Türkiye, tarım alanındaki yüksek üretim kapasitesi ve bilgi birikimiyle de ASEAN'a önemli katma değer sağlayabilecek özelliklere sahiptir." değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Yumaklı, ASEAN Ankara Grubu büyükelçileri ve maslahatgüzarları ile bir araya geldi.

Yumaklı, Bakanlıkta yapılan görüşmede, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde gösterdikleri dayanışma ve yardımlar için ASEAN Ankara Grubu ülkelerine teşekkür etti.

Asya'nın dünyada önemli bir bölge haline geldiğine işaret eden Yumaklı, "Asya bölgesiyle ilişkilerimizin ekonomiden bilim ve teknolojiye, gıda ve tarımdan turizme, eğitimden kültür ve sanata kadar her alanda geliştirilmesini bir dış politika önceliği olarak değerlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Yumaklı, ASEAN'ın 50'nci yıl dönümünde Türkiye'nin "Sektörel Diyalog Ortaklığı" statüsü elde etmesinin anlamlı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"ASEAN ülkeleri için üç kıtaya ulaşımın anahtarı olan Türkiye, halklarımızın refahını ve mutluluğunu etkileyen her konuda ASEAN'ın doğal ortağıdır. Ülkemizin müstesna konumu, ASEAN ülkelerindeki tarımsal ürünlerinin Kuzey Afrika'dan Avrupa'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyaya ulaştırılması konusunda çok önemli fırsatlar sunmaktadır. Türkiye, tarım alanındaki yüksek üretim kapasitesi ve bilgi birikimiyle de ASEAN'a önemli katma değer sağlayabilecek özelliklere sahiptir."

Türkiye'nin Sektörel Diyalog Ortaklığı kapsamında hazırladıkları "Türkiye ile ASEAN Ülkeleri Arasında Tarım Sektöründe İklim Değişikliğine Uyum Konusunda İşbirliği Fırsatlarını Tanıtmak İçin Deneyim Paylaşımı Projesi" önerisini ASEAN sekretaryasına sunduklarını bildiren Yumaklı, projeyle iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı Bakanlık ile ASEAN üyesi ülkeler arasında iş birliği olanaklarını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Bakan Yumaklı, gelecek dönemde ASEAN ülkeleriyle tarım ve ormancılık alanındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik teknik iş birliğine hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası