Son Haberler

Dicle Elektrik'ten Şanlıurfa'da altyapı güçlendirme yatırımı

ŞANLIURFA (AA) – Dicle Elektrik'in, Şanlıurfa'da enerji altyapısını güçlendirmeye yönelik yatırımları devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, dağıtım bölgesindeki faaliyetlerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının gözetiminde ve ilgili yönetmelik çerçevesinde sürdüren Dicle Elektrik'in, özelleşme sonrası Şanlıurfa'da yaptığı yatırım miktarı 6,7 milyar lirayı aştı.

Şirket tarafından geçen yıl tamamlanan yaklaşık 2 milyar liralık yatırımın ardından, bu yıl için 3,5 milyar liralık ek yatırım planlandığı duyuruldu. Kırsal ve şehir merkezlerinde yapılacak çalışmalarla özelleştirme sonrası Şanlıurfa'nın elektrik altyapı ve üstyapı çalışmaları için yapılan yatırımların 10 milyar lirayı bulacağı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, 2023'te il genelinde planladıkları 119 yatırım projesini tamamladıklarını ve yatırımlardan 740 binden fazla abonenin olumlu yönde istifade ettiğini aktararak, "Şanlıurfa'da gerçekleştirilen yatırımlar kapsamında 411 kilometre alçak ve 232 kilometre orta gerilim hattı tesis edildi. Yatırımlarla mevcut şebeke, 170,8 megavoltamper gücündeki 231 yeni trafo ile eskisinden çok daha güçlü bir hale getirildi. Geride bıraktığımız 2023 yılında gerçekleştirilen yatırımların tutarı ise yaklaşık 2 milyar lirayı buldu." değerlendirmesinde bulundu.

– 892 mahallede bakım ve onarım çalışması yapıldı

Arvas, yeni yatırımlarla şebekeyi güçlendirirken, arıza önleyici bakım ve onarım çalışmalarını aksatmadan sürdürdüklerini ifade etti.

Güvenli ve sürdürülebilir enerji arzı için geçen yıl Şanlıurfa genelinde 892 kırsal mahallede bakım ve onarım çalışması yapıldığını aktaran Arvas, il genelinde 2023 yılında yaklaşık 3 bin 250 kilometre orta ve 2 bin kilometre alçak gerilim hattının bakım işlemlerinin tamamlandığını belirtti.

Arvas, söz konusu dönemde 2 bin 500'ü aşkın direk tipi trafoyla 625 kök binasının da bakım ve onarım çalışmalarının gerçekleştirildiği bilgisini paylaştı.

Şanlıurfa'da aydınlatma şebekelerine yönelikte çalışmalar yapıldığını belirten Arvas, 30 bin aydınlatma armatürünün tamir ya da yenisiyle değiştirilerek çalışır hale getirildiğini kaydetti.

Arvas, şu ifadeleri kullandı:

"Özelleşme sonrasında yapılan yatırımlar kıyaslandığında aradaki olağanüstü fark da kendisini gösteriyor. Şanlıurfa'ya 2013'teki özelleşmeden önceki 4 yılda toplam 587 milyon lira yatırım yapıldı. Söz konusu yatırımların yıllık ortalaması yaklaşık 150 milyon lira civarında gerçekleşti. Dicle Elektrik tarafından 11 yılda yapılan 10 milyar lira yatırımın yıllık ortalaması ise 1 milyar liraya yaklaştı. Bu da özelleşme sonrası Dicle Elektrik tarafından Şanlıurfa'ya her yıl 6,5 kat daha fazla yatırım yapıldığı gerçeğini ortaya koyuyor."

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası