Son Haberler

Evini kiraya verenler, bu haber sizin için!

Evini kiraya verenlerin vergisini bu ayın sonuna kadar ödemesi gerekiyor. Konut kira geliri, 2020 yılında 6 bin 600 liralık istisna tutarını aşanlar, gelirini 31 Mart tarihine kadar beyan etmek zorunda. Ev sahipleri, vergi iki taksitte ödeyebilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de 2020 yılı sonu itibarıyla 2 milyon 56 bin gayrimenkul sermaye iradı mükellefi bulunuyor. Bu mükelleflerin, 2020 yılında elde edilen kira gelirine ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini 31 Mart’a kadar idareye ulaştırması gerekiyor.

Mükelelfler, ikametgahın bulunduğu yerdeki vergi dairesine kağıt ortamında beyanname verilebilecek. Mali müşavirler ise e-Beyanname Sistemi’nden kira geliri beyan edilebiliyor.

İLK TAKSİT 31 MART’TA, İKİNCİ TAKSİT 31 TEMMUZ’DA ÖDENECEK

2020 yılında elde edilen kira gelirine ilişkin verilecek yıllık gelir vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan gelir vergisi, bu yılın Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenecek. İlk taksidin damga vergisiyle birlikte 31 Mart akşamına kadar, ikinci taksidin ise 31 Temmuz’un resmi tatile rastlaması nedeniyle 2 Ağustos akşamına kadar ödenmesi zorunlu.  Mükellefler, vergiyi anlaşmalı bankalar ve tüm vergi dairelerinden ödeyebilir.

6 BİN LİRALIK İSTİSNA TUTARI AŞANLAR VERGİYİ ÖDEMEK ZORUNDA

Peki hangi mükelleflerin beyanname vermesi gerekir? Beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret mükelleflerden, bir takvim yılı içinde elde ettiği konut kira geliri 2020 yılı için belirlenen istisna tutarı olan 6 bin 600 lirayı aşanlar beyanname verecek. Konut kira geliri elde eden kişilerin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarının altında kira geliri çıkması halinde, bu gelirleri için beyanname vermesine gerek bulunmuyor.

İşyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını (2020 yılı için 49 bin lira) aşanların da beyanname vermesi gerekiyor. Bir takvim yılı içinde mal ve hakların kiralanmasından elde edilen gelirlerden kesinti ve istisna uygulamasına konu olmayan ve tutarı 2020 için 2 bin 600 liralık beyanname verme sınırını aşanlar da yıllık beyanname verecekler arasında yer alıyor.İstisna tutarının üzerinde konut kira geliri elde edilmesi halinde, yıllık beyanname ile beyan edilen kira gelirinden istisna tutarının düşülmesi gerekiyor.

En çok sorulan sorulardan biri de hem konutunu hem de işyerini kiraya vererek gelir elde edeceklerin durumuyla ilgili. Bir konuta birden fazla kişinin ortak olması halinde, elde edilen kira gelirinin vergilendirilmesinde her bir ortak için 6 bin 600 liralık istisna ayrı ayrı uygulanacak. İstisna, bir mükellefin birden fazla konuttan kira geliri elde etmesi halinde, kira gelirlerinin toplamına bir defa uygulanacak.

Konutlardan elde edilen kira gelirleri süresinde beyan edilmez ya da eksik beyan edilirse, 2020 yılı için belirlenen 6 bin 600 liralık istisnadan yararlanılamayacak. İdarece herhangi bir tespitte bulunulmadan düzeltme yapılması halinde, söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün olacak.

 

 

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası