Son Haberler

Finans uzmanı Dr. Yaşar Erdinç vefat etti

Finans dünyasının tanınan ismi, akademisyen, Turcomoney Dergisi yazarı Dr. Yaşar Erdinç, uzun süredir devam eden hastalığına yenik düştü ve vefat etti.Erdinç’in cenazesi, yarın (Pazar) Levent Camii’nde ikindi namazını müteakip defnedilecek. Turcomoney ailesi olarak Erdinç’e Allah’tan rahmet diliyoruz. Sevenlerinin başı sağ olsun.

Borsa çevrelerinin yakından tanıdığı finans uzmanı, akademisyen ve Turcomoney Dergisi yazarı Dr. Yaşar Erdinç, bugün vefat etti. Cenazesi (yarın) 18 Ağustos 2019 tarihinde Levent Camii’nde ikindi namazını müteakip kaldırılacak. Erdinç, 2018 yılında beyin tümörü sebebiyle Marmara Üniversitesi’nde ameliyat olmuştu.

Finans alanında, özellikle de teknik analiz konusunda önemli çalışmaları bulunun, köşe yazarlığı ve televizyon programları da yapan Erdinç,Turcomoney Dergisi’ne de analiz yapıyor, okurlara rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyordu.

Sermaye piyasalarına önemli katkıda bulunan isimler arasında yer alan Yaşar Erdinç’e Turcomoney ailesi olarak Allahtan rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

Yaşar Erdinç, geçen yıl ameliyat öncesinde Twitter’daki hesabında beyin ameliyatına gireceğini açıklamış ve okurlarından dua beklediğini yazmıştı.

YAŞAR ERDİNÇ KİMDİR?

Finans alanında önde gelen uzmanların başında gelen Dr. Yaşar Erdinç, 27 Ocak 1965’te doğdu. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 1990’da Yüksek lisansını İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden Birmingham Üniversitesi’nde İktisat bölümünde, doktora programını ise 1995’te yine İngiltere’de Leeds Üniversitesi’Nde tamamladı. Doktora Tezi: Interactions Betwwen Real an Public Sectors of The Turkish Economy: An Econometric Approach (1960-1990)

Akademik Ünvanlar

Msoc.Sc (Master of Social Sciences)

PhD (Philosophy of Doctorate)

Yönetilen Yüksek Lisans ve Doktora Tezleri

Yüksek Lisans Tezleri

– Ahmet Sedat Cesur;(2005) “Bankacılık Risk Yönetiminde BASEL II Standartları ve Etkileri”, Yüksek Lisans Tezi, T.C. Beykent Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Yönetimi Anabilim Dalı, İşletme Bölümü, İstanbul 2005.

– Ali Sabri Özler, (2006); “24 Ocak 1980 Ekonomik Liberalleşme Kararları, Ekonomik Krizler ve Sebepleri, T.C. Beykent Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı, İstanbul 2006.

– Murat Gürbüz, (2005); “2001 Sonrası Dönemde Araç Kredileri ve Piyasa Faizleri”, T.C. Beykent Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı, İstanbul 2005.

– Emrah Akbaş, (2005); “Merkez Bankası Hazine İlişkileri”, T.C. Beykent Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı, İstanbul 2005.

Yayınlar

Uluslararası Hakemli Dergilerde yayınlanan makaleler:

– Yaşar Erdinç, “Monetary and Fiscal policy in Turkey: An Investigation Using the St. Louis Model”; University of Leeds, School of Business and Economic Studies; Discussion Paper Series; G91/13; UK.

– Yaşar Erdinç, “High Interest Rates and Vicious Cycle in Budget Performance”; University of Leeds, School of Business and Economic Studies; Discussion Paper Series; G92/125, UK.

Uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabinda (Proceedings) basılan bildiriler.

Yazılan Uluslararası kitaplar veya kitaplarda bölümler

Ulusal Hakemli dergilerde yayınlanan makaleler

Erdinç, Yaşar. Latest Developments in Computer Technology and Affected Areas (Bilgisayar teknolojisindeki Son Gelişmeler ve Etkilediği Alanlar); Çalışma Ortamı Dergisi, Fişek sağlık Hizmetleri ve Araştırma Enstitütüsü yayını; Sayı :21, Temmuz-Ağustos 1995;

Erdinç, Yaşar. Türkiye’de Kriz ve krizin Etkileri, Yeni Türkiye Dergisi Kriz Özel Sayısı, Ocak 2002, Ankara

Ulusal Bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler

Ramazanoğlu F, İkizler HC, Demir A, Ramazanoğlu N. Personel Yönetiminin Boyutları Açısından Taekwondo Spor İşletmeleri Çalışanlarında İş Doyumu. Spor Yönetimi ve Ekonomisi sempozyumu. Ankara, 5-6 Aralık 2003.

Kitaplar

Erdinç, Yaşar. Teknik Analiz El Kitabı, Siyasal Kitabevi, Ankara, 1996.

Erdinç, Yaşar. Borsada Analiz; Siyasal Kitabevi; Ankara, 1998.

Erdinç Yaşar. Yatırımcı ve Teknik Analiz Sorgulanıyor, Siyasal Kitabevi; Ankara, 2003.

Diğer Yayınlar

Erdinç Yaşar, Recent Developments in Budget and The Performance of The Istanbul Stock Exchange, Capital, June 1998

Haftalık “Ekonomist” dergisinde 1997-2000 yılları arasında yazılmış 150’nin üzerinde haftalık yazı.

Aylık Ekonomi ve Finans Dergisi, Globus Dergisi için 15’den fazla aylık yazı

Platin Dergisi için 2003’den bu yana aylık yazı, bu yazılar halen devam ediyor. Toplam 40 yazı yayınlandı.

Akşam gazetesinde yazılan günlük köşe yazıları (haftada 5 gün) – Son üç yılda yaklaşık bin adet günlük köşe yazısı

Projeler

Araştırma Projeleri:

“Türkiye’nin Makroekonometrik Modeli” – TSKB için yapıldı – Prof.Dr. Ercan Uygur başkanlığında bir ekip olarak bu proje yürütüldü. 1996

İdari Görevler

1 Şubat 2006 – …. :Beykent Üniversitesi, İ.İ.B.F, Bankacılık ve Finans Bölümü Başkanlığı,

Haziran 1999 – Ağustos 2000 : İş Yatırım A.Ş. Araştırma Müdürü

Nisan 1998 – Haziran 1999 : Oyak Portföy Yönetimi Araştırma Müdürü

Ödüller

Ekonomistler Platformu, 2004 yılı en iyi medya mensubu ödülü

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası