Son Haberler

Lapseki Belediyesi 37. Geleneksel Kiraz Festivali'nde üreticiler yarıştı

ÇANAKKALE (AA) – Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde belediye tarafından bu yıl 37'ncisi düzenlenen kiraz festivali kapsamında, üreticiler arasında yarışma yapıldı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, yarışmanın açılışında yaptığı konuşmada, yarışmada 15 ayrı kriterle en iyi kirazların seçileceğini söyledi.

İlçede yetiştirilen kirazın özelliklerine değinen Turan, "İddia ediyorum Türkiye'nin değil, dünyanın en güzel kirazı bu topraklarda yetişiyor. Aroması, meyvesi, büyüklüğü ile çay bardağının boğumundan geçmiyor." dedi.

Turan, gazetecilere yaptığı açıklamada ise Çanakkale'nin sanayi ve turizm kenti olmasının yanında orman ve tarımla öne çıktığını anlattı.

Çanakkale'nin 10 civarında coğrafi tescilli ürününün bulunduğunu hatırlatan Turan, şöyle konuştu:

"Biz Çanakkale'mizin her türlü gelişimize rağmen asla betonlaşmasına, plansız büyümesine izin vermeyerek, tarımı kollayarak adım atmak istiyoruz. Şehrimiz hangi konuda büyürse büyüsün, hangi yatırım yapılırsa yapılsın tarıma zarar vermeden yapmayı görev biliyoruz. Çanakkale bir tarım kentidir ve bunu bozmayacağız. Çanakkale'miz özellikle 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapılmasından sonra Avrupa pazara çok daha yaklaştı. Lapseki kirazının İpsala'ya yani sınır kapısına uzaklığı 120 kilometre ve otoban çok rahat. Bir sonraki Kapıkule Sınır Kapısı'nın Lapseki'ye uzaklığı 120 kilometre otobanla yani Anadolu'daki birçok ilden Avrupa'ya daha yakınız. O yüzden Çanakkale'nin yeni dönemde soğuk hava depoları, Gıda OSB'leri, köprü ve benzer altyapı çalışmalarıyla beraber daha üst ligde bir tarım kenti olmasını istiyoruz. Altını bin kez çiziyoruz; Çanakkale Avrupa'ya 120 kilometre."

Turan, kirazın tanıtımına destekleri ve organizasyondan dolayı Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz ile Belediye Meclisini tebrik etti.

Yılmaz da Lapseki'de yetiştirilen kirazın tanıtılması ile ilgili ve üreticilerin daha iyi pazarlar bulabilmesi amacıyla çalışma yaptıklarını belirtti.

Bu anlamda festivalin 37'ncisini yaptıklarını aktaran Yılmaz, "Üreticilerimize teşekkür ediyorum. Biz Lapseki Belediyesi olarak kirazımızın tanıtılması, daha iyi pazar bulabilmesi için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Üreticilerimize destek olmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

– İki kategoride 10 üretici ödüllendirilecek

Festivalin geleneksel etkinliklerinden kiraz yarışması, "Ziraat-900" ve "diğer" olmak üzere iki kategoride yapıldı.

Her iki kategoride toplam 27 üreticinin ürünlerini sergilediği yarışmada kirazlar, jüri tarafından tat, aroma, gramaj, sap kalitesi gibi kriterlerde değerlendirildi.

Ziraat-900 cinsinde Metehan İş birinci, Hasan Tünaydın ikinci, Hasan Doğan üçüncü, Mehmet Şen dördüncü, Ahmet Öncü beşinci oldu. Diğer kategorisinde ise birinciliği Cahide Çoban, ikinciliği Muammer Okutucu, üçüncülüğü Nagihan Şen, dördüncülüğü Ahmet Gündüz, beşinciliği Emine Oktay elde etti.

Festival programı kapsamında 20 Haziran'da Çarşı Meydanı'ndan 15 Temmuz Şehitler Parkı'na kortej yürüyüşü düzenlenerek açılış yapılacak, yöresel ürün stantları gezilecek. Kitap fuarı, futbol turnuvası, konserler, yelken yarışları, yemek yarışması, kadın çiftçiler yarışması gibi etkinliklerle sürecek organizasyon, 26 Haziran Pazar günü kiraz yarışması ödüllerinin dağıtılması ve sanatçı Zara'nın vereceği konserle sona erecek.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası