Son Haberler

Öğrenci olarak gitti, yemek kralı oldu

*1995 yılında üniversitede okumak için Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e giden Artvinli Yusuf Tosunoğlu, öğrenci iken restoran işine girdi, ilk zamanlarda başarısız oldu, ama yılmadı, azimle devam etti.  

*Türk mutfağını Gürcistan’a taşıyan Yusuf Tosunoğlu, bugün ülkenin en büyük catering şirketinin sahibi.

*Amerikan Büyükelçiliği’nden holdinglere ve bankalara ülkenin en büyük firmalarına yemek hizmeti veren Yusuf Tosunoğlu, Gürcistan’ın en büyük lokantasını yapıyor.

Yusuf Tosunoğlu… Artvinli genç bir girişimcinin azim ve başarı öyküsünün sahibi… 1995 yılında Eczacılık Fakültesi’nde okumak için Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e gitti. Ancak bir süre sonra eczacılık yapmayacağını anlayınca gazetecilik okumaya başladı.  Öğrenciliğinin son döneminde, daha 26 yaşında iken boşluk gördüğü restoran işine girdi.

Artvinli Yusuf Tosunoğlu, bugün Gürcistan’ın en büyük yemek şirketi olan Ankara Catering ‘in Yönetim Kurulu Başkanı. 250 kişiye iş veren Yusuf Tosunoğlu, milyonlarca dolarlık cirosuyla artık sektörün en büyük işadamı.  39 yaşındaki başarılı genç işadamı Yusuf Tosunoğlu, Gürcistan macerasını, başarısının sırrını, projeleri ve hedeflerini Turcomoney’e anlattı…

-Yusuf Bey, gördüğümüz kadarıyla firmanız, Gürcistan’da catering sektöründe ve restoran alanında faaliyet gösteren en büyük kuruluşların başında geliyor. Buraya nasıl geldiniz, bu işe, yemek işine, restoran işine nasıl başladınız? Anlatır mısınız? Sizi tanıyalım…

Tosunoğlu-Ben 1995 yılında öğrenci olarak  geldim Tiflis’e. Eczacılık Fakültesi’nde okumaya geldim, ama o okulu bıraktım, İletişim Fakültesi’ne geçtim, 2001 yılında gazetecilikten mezun oldum. Öğrenciliğim döneminde 1999 yılında restoran açtım. O zaman Türk restoran yoktu, kimse ilgilenmiyordu. Bu alanda bir açık gördüm ve işe başladım. Restoranı açtığımda 26 yaşındaydım.

-Daha önce lokantacılık, restoran deneyiminiz var mıydı? Aileden ilgilenen biri var mıydı?

Tosunoğlu-Hayır bu konuda bir deneyimim yoktu. Aileden bu konu ilgilenen kimse de yoktu. Üniversiteyi bitirdikten sonra memleketime, Artvin’e döndüm. Babam, “Sana lokanta açalım” dedi. Böylece Gürcistan’da maceramda başlamış oldu. İlk yıllarda Türkiye’den ya da diğer ülkelerden gelen insanların sağlıklı ve leziz yemek yiyebileceği bir tesis yoktu. Burada yemek konusunda önemli eksiklikler vardı. Bu eksikliği gördük ve restoranımızı açmaya karar verdik.  İlk yıllarda epey zorlandım, sıkıntılar yaşadım. Ama sonra bu sorunları aştım.

-Sonra ne oldu?

Tosunoğlu- Restoranımıza gelenler yemeklerimizi beğenmeye başlayınca ofislerine sipariş vermeye başladı. Böylece catering işine girdik.

              AMERİKAN BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE TÜRK YEMEKLERİNİ VERİYORUZ

-Şu anda kimlerle çalışıyorsunuz? Hangi kuruluşlara yemek veriyorsunuz?

Tosunoğlu- Amerikan Büyükelçiliği dahil birçok şirkete yemek veriyoruz. Amerikan Büyükelçiliği dahil günde 5 bin kişinin yemek yediği bir şirketimiz var.

-Kaç firma ile çalışıyorsunuz ?

Tosunoğlu-Toplam 9 mutfakta 30 şirket için yemek yapıyoruz.

-Hangi firmalar bunlar?

Tosunoğlu- Gürcistan’ın en büyük firmaları diyebilirim. Çalık Enerji’ye yemek veriyorduk. Onların işi bitince bizim yemek servisimiz de bitti. Enka Holding’in yanısıra, aynı zamanda yerel büyük inşaat şirketlerine de yemek veriyoruz. Anadolu Grubu’na ve birçok şirkete yemek veriyoruz.

-Firmalara hangi yemekleri yapıyorsunuz? Restoranda hangi yemekleri veriyorsunuz?

Tosunoğlu- Aklınıza ne geliyorsa hepsini yapıyoruz. Sulu yemek , salata çeşitleri kebap ve döner çeşitleri var.

-Firmanızda toplam kaç kişi çalışıyoruz?

ÇALIŞANLARIN SAYISI 250’YE, CİROMUZ 18 MİLYON LİRAYA YÜKSELDİ

Tosunoğlu-Ankara Catering’de toplam 250 kişi çalışıyor. Şirketimizde gıda mühendisi, anketör ve müşteri temsilcisi görev yapıyor. Bu yönüyle tek firmayız.

-Yıllık cironuz ne kadar?

Tosunoğlu– 2016 yılı ciromuz 18 milyon lira oldu. Ciromuzu her yıl artırarak devam ediyoruz.

                   GÜRCİSTAN’IN EN BÜYÜK LOKANTASINI AÇACAĞIZ

-Restoran işini büyütmeyi düşünüyor musunuz?

Tosunoğlu- Çok yakında 4 katlı 600 m2 genişliğinde yeni bir restoran açıyoruz. Orada da kapsamlı  olarak ve daha çok çeşitli Türk yemeklerini insanlara sunacağız. Yemek kültürümüzü tanıtacağız. Daha açmadan bile bir sürü tebrik alıyoruz. Şu anda sadece sulu yemekler yapıyoruz. Yeni açacağımız lokantada sulu yemeklerin yanısıra her türlü döneri, kebabı, lahmacunu, yani Türk yemeklerinin hepsini yapacağız.

-Yeni restoranın adı ne olacak? Aynı isimle mi, yoksa farklı bir marka ile mi açılış yapacaksınız?

Tosunoğlu – Yeni restoranımızın adı Ankara Stile olacak. -Yeni restoranı ne kadar bir maliyetle faaliyete geçireceksiniz ?

Tosunoğlu-Yaklaşık 350 bin dolar.

-Çalışanlar Türkiye’den mi geldi ?

Tosunoğlu-Aşçılarımız Türk olacak , geri kalan çalışanları yerel personelden tercih ediyoruz. Hem Gürcistan hem Türk olacak.

-Gürcülerin lezzet alışkanlıkları nasıl ? Benzerlikler taşıyor mu Türk mutfağıyla?

Tosunoğlu- Türk yemekleri ile Gürcü yemekleri, birbirine çok yakın. Onlar, baharatı fazla kullanıyorlar, ama 17 sene oldu, artık alıştılar. Döneri ve lahmacunu biliyorlar. Türk yemeklerine yabancı değiller.

-Gürcistan’da başka şehirlerde de restoran açma düşünceniz var mı  ?

Tosunoğlu-Yeni bir marka oluşturduk,  aynısı Batum’da ve  Aynısını Batum’da ve Kutaisi’de açmayı düşünüyoruz. Gürcistan da zaten 3 tane büyük şehir var . Markamızı genişletmek istiyoruz.

Restoranınıza Ankara adı nereden esinlenerek verdiniz?

Tosunoğlu-Ankara adı, tamamen tesadüf ama tesadüfün sonucunda omdu. Ankara, bizim başkentimiz. Fakat öğrendik ki Ankara, Gürcüce pınar demekmiş. Bunu daha sonra öğrendik. Çok da iyi oldu tabii.

                                       KENDİMİ ÜLKEMDE GİBİ HİSSEDİYORUM

-Gürcistan’a iyice yerleşmişsiniz. Burayı seviyorsunuz gördüğümüz kadarıyla. Evli misiniz?

Tosunoğlu- Evliyim, eşim Gürcü. 5 yıldır evliyiz. Tiflis’te yaşam çok güzel. Kendimizi yabancı bir ülkedeymiş gibi hissetmiyoruz. Gürcülerle yakın ilişkilerimiz ve dostluklarımız var. Çok misafirperver insanlar. Ailem Artvin’in Hopa ilçesinde yaşıyor. Sık sık Hopa’ya gidiyorum.

-Bundan sonra ki  hedefiniz ne ?

Tosunoğlu- İşlerimizi sağlamlaştırarak Gürcü ekonomisine ve Türkiye ekonomisine destek olmaya çalışıyoruz. Yaşam kalitemizi insanlara iş vererek yansıtmaya çalışıyoruz. En büyük mutluluk o . Benim önceliğim para değil, insanlara iş vermek, onların mutluluğunu görmek. Başarmayı seviyorum, yaşım genç, 250 kişiye maaş veriyorum. Bundan daha büyük mutluluk yok benim için.

-Başka ülkelerde restoran açma, catering hizmeti verme düşünceniz var mı?

Tosunoğlu- Çalık Holding, Özbekistan’da proje almış. Bize yemek yapın diye teklifte bulundular. Şimdi Özbekistan’da da restoran açacağız, catering işine gireceğiz.

                                   GENÇLER, ASLA VAZGEÇMESİN

-Çok genç yaşta neredeyse sıfırdan milyon dolarlık patron oldunuz. Kendi işini kurmak isteyen gençlere neler tavsiye etmek istersiniz?

Tosunoğlu- Öncellikle, kendi yeteneklerini fark edip yapabilecekleri işi seçmelerini tavsiye ediyorum. Bir denemede başarısız olunca vazgeçmesinler. İşe inanıyorlarsa devem etsinler. Sürekli denemelerini öneririm. Çünkü ben de zaman zaman başarısızlığa uğradım, ama yılmadım, asla vazgeçmedim, sürekli çalıştım. Sabırlı olmalarını tavsiye ederim.

ATATÜRK CADDESİ’NDE BİR TÜRK LOKANTISI

Ankara Restoran, Türk Caddesi’nde hizmet veriyor. Tiflis’in en eski caddelerinden biri. Buraya aynı zamanda Atatürk Caddesi de diyorlar.  Türk mutfağını Gürcistan’a taşıyan Ankara Lokantası, gündüz saatlerinde dolup taşıyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası