Son Haberler

Piyasalar yılı kapatırken hareketlendi

Dün yüzde 1’i aşan kazanımla günü kapatan borsa bu sabah hafif satıcılı açıldı. Dolarda ise yükseliş isteği sürüyor.

Noel döneminde hacimsiz ve yatay bir seyir izleyen piyasalar, yılbaşına doğru giderken hareketlenmeye başladı. Borsa, dolar endeksindeki düşüşe paralel olarak Türk Lirası’nda yaşanan hafif artışa rağmen, dün gerçekleştirdiği yüzde 1’lik yükselişi bu sabah açılışta sürdüremedi. Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi, 43 puan düşüşle 77.504 puandan güne başladı. Açılş itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,06 oranında değer kaybetti. BIST 100 endeksi dünü yüzde 1.11 artışla 77,547.71 puandan kapatmıştı. Diğer taraftan, küresel çapta doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanması, dün dolar/TL’nin 3.55 seviyesine çıkmasına neden oldu. Euro/TL de 3.70’i geçti. Dolar/TL bu sabah 3.5345/3.5400; euro/TL ise 3.6957/3.7021 seviyesinde açıldı.

Emtia fiyatları

Emtia fiyatlarına baktığımızda ise, ABD ham petrol fiyatları ABD’de petrol stoklarında sürpriz bir artış olduğunu gösteren veriler üzerine düşüş yaşarken, Brent ham petrolü de erken saatlerdeki düşük seviyelerinden toparlandı. ABD türü ham petrolün varil fiyatı bu sabah 53.86 dolardan işlem görürken, Brent ham petrolü 56.25 dolar oldu. Altın fiyatları ise dolardaki düşüşlerle beraber değer kazanırken, fiyatlardaki artışlar Fed’in önümüzdeki yıl ilk tahmin edilenden daha fazla faiz artışına gideceği beklentileriyle sınırlı kaldı. Spot altının ons fiyatı bu sabah 1,150 dolar seviyelerinde bulunuyor.

Piyasaların gündemi

Yılın son işlem gününden bir gün önce piyasalarda düşük hacimli işlemler devam ederken, veri akışı bakımından da sakinlik sürüyor. Yurt içinde bugün açıklanacak veriler arasında 10:00’da ekonomik güven endeksi ve 11:00’da turist sayısı bulunurken, yurt dışında 16:30’da ABD haftalık işsizlik maaş başvuruları bulunuyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası