Son Haberler

Ruslar, Turkcell’den hisse alacak

Rus Bankası VTB Türkiye’nin önde gelen mobil operatörü Turkcell’den hisse alımı konusunda Alfa Group ile anlaşma yaptığını açıkladı.

Bu karar, Rus milyarder Mikhail Fridman ve Turkcell’in kurucusu işadamı Mehmet Emin Karamehmet arasında Turkcell’in yönetim kontrolü ile ilgili olan ihtilafın çözümü için verilen sürenin bitimi öncesinde geldi. Söz konusu ihtilafın çözümü için verilen süre kasım ortasında bitiyor.

Rus milyarder Fridman’ın şirketlerinden biri olan Alfa, yaklaşık 10 yıllık bir süreden beri Turkcell’in kontrolü için kurucu ortaklarından olan Karamehmet’in şirketi olan Çukurova Grubu ile mücadeleye kilitlendi.

İngiliz tahkim mahkemesinin 19 Eylül tarihli kararına göre 60 gün içinde Çukurova’nın 2.7 milyar dolar karşılığında Fridman’ın Turkcell hisselerini satın alması veya kendi hisselerini 2.8 milyar dolara Fridman’a satması gerekiyor.

Fridman dolaylı olarak Turkcell’de yüzde 13.2, Karamehmet ise dolaylı yüzde 13.8 paya sahip. İsveçli telekom operatörü Telia ise şirkette yüzde 37 paya sahip.

VTB açıklamasında Alfa ile yapılan anlaşmanın, VTB ve Alfa’nın Turkcell’a yatırım yapmasının “Alfa grubunun Turkcell’deki payını artırma olasılığı ile ilgili olduğu” belirtildi.

Bankanın açıklamasında bu anlaşmanın yatırım ve kredi portföy çeşitlendirme arzusunu yansıttığı belirtildi.

Dünya

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası