Son Haberler

Turizm sektörüne kredi kolaylığı!

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) Rusya ile siyasi gerginlik başta olmak üzere son dönemdeki gelişmelerden olumsuz etkilenen turizm sektörüne yönelik kredi kolaylığı geldi.

BDDK, bir süredir üzerinde çalışılan ‘Bankalarca Kredilerin ve Diğer Alacakların Niteliklerinin Belirlenmesi ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’ dün Resmi Gazete’de yayımladı. Buna göre, turizm sektöründe kullanılmak üzere bankaların verdiği krediler ve diğer alacaklar 2 defa ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılacak. İkinci grup olarak nitelendirilen ‘ödemelerinde bir sorun olmayan ancak yakın izlemeye alınankredi ve alacaklar’ bu yapılandırma kapsamında değerlendirilecek. Tebliğde denizcilik sektörü kredi ve alacaklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenlemeler için de süre 31 Aralık 2015’ten 31 Aralık 2016’ya ertelendi.

MİNİMUM ÖDEME ŞARTI
Yönetmelik kapsamında bankalar, yeni sözleşme koşullarına bağladıkları kredileri ve diğer alacaklarını, ilgisine göre üçüncü (Tahsil imkânı sınırlı), dördüncü (Tahsili şüpheli), beşinci (Zarar niteliğindeki) grupta sınıflandırabilecek. Turizm sektörüne yönelik kullandırılan krediler ve diğer alacaklar dışında üçüncü, dördüncü veya beşinci grupta sınıflandırılan kredilerin veya diğer alacakların bulunması halinde bu krediler de aynı grupta sınıflandırılacak. Yeniden yapılandırılan krediler ve diğer alacaklarda birinci yeniden yapılandırmada toplam alacak tutarının yüzde 5’inin geri ödenmiş olması gerekiyor. İkinci yeniden yapılandırmada da toplam alacak tutarının yüzde 10’unun geri ödenmiş olması, üçüncü yeniden yapılandırmada toplam alacak tutarının yüzde 15’inin geri ödenmiş olması şartı bulunuyor. Turizm sektörünün Ocak 2016 itibariyle toplam kredi miktarının 17 miylar doların üstünde olduğu belirtiliyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası